Az előző bejegyzésemben elmeséltem, hogy milyen régóta szerettem volna elhagyni az állati eredetű termékeket az étrendemből. Amikor évekkel ezelőtt inzulinrezisztenciával diagnosztizáltak, és 160 gramm szénhidrátos diétába fogtam, úgy éreztem, egy lépéssel távolabb kerültem ettől a vágyamtól. Az azóta eltelt évek alatt folyamatosan közelítettem ahhoz, hogy csak növényeket egyek, de volt egy-két kérdés, amire csak most, 2018 első hónapjaiban kaptam kielégítő választ. Eljött az ideje, hogy megosszam a tapasztalataimat: hogyan egyeztettem össze a 160g CH étrendet a vegán étkezéssel?
Ebben a bejegyzésben a saját személyes tapasztalataimat osztom meg az inzulinrezisztencia és a növényi alapú étrend összeegyeztetéséről. Kérlek, kezeld pontosan ennek, és semmiképpen sem a Te egészségi állapotodra vonatkozó ajánlásnak! Ha változtatásra szánod el magad, és bármi miatt orvosi kezelés alatt állsz, akkor azt javaslom, hogy ezt jelezd a kezelőorvosodnak, és együtt kísérjétek figyelemmel az állapotodat az életmódváltás során!
Mielőtt tovább lapozol, hozz egy csésze kávét, teát, de legalább egy pohár vizet, mert ez nagyon hosszú lesz! 🙂
Ez a bejegyzés egy négyrészes sorozat tagja, melyben beszámoltam a teljes értékű növényi étrendre térésünk legfontosabb mozzanatairól. Íme a teljes lista:
- Ezentúl csak növényeket eszünk
- 160g CH inzulinrezisztencia étrendtől növényi alapú (vegán) táplálkozásig
- Teljes értékű növényi étrend: így esszük meg a „napi tucatot”
- Étrend kiegészítők: miért, melyiket szedjük?
160 gramm szénhidráton innen és túl
Amikor 2011 nyarán IR-rel diagnosztizáltak, nagyon csúnya volt a terheléses eredményem, gyógyszert is javasoltak. Követni kezdtem a 160g CH étrendet, és egy-két hónap alatt megszűntek az inzulinrezisztenciám mindennaposan tapasztalható tünetei (szédülés, farkaséhség, kimerültség). Rettentően hálás voltam. Legszívesebben mindenkinek elmeséltem volna, hogy ez a változás nekem mennyit segített! Illetve várjunk csak – tulajdonképpen azóta is írom ezt a blogot, igaz? 😀 A következő évben a férjem is csatlakozott, leadott 17 kg-t, elhagyta a vérnyomás csökkentő gyógyszerét és még másfél évvel később megfogant az első babánk is. (Ekkor már nem szedtem gyógyszert.) Mindezt a 160g CH étrendnek, a rendszeres mozgásnak és némi lelki munkának köszönhettem.
Ahogy lépegettem előre az életmódváltás hepehupáin, egyre több kérdés fogalmazódott meg bennem: miért pont 160g CH? (Azóta már egyénre szabottabbak az IR étrendek is, van 120-220g CH között mindenféle változat.) Ha a férjem kétszer akkora, mint én, ő hogyhogy nem éhezik, ha ugyanazt esszük? Az IR-t a szénhidrátbevitel minőségének átgondolásával és mennyiségének megszorításával kezelni logikusnak tűnt, de egyre több (főleg külföldi) sikertörténet jött velem szembe, ahol a főszereplő zsírmentes, magas szénhidrát tartalmú, vegán étrenddel gyógyult meg. Tesséék?! Akkor meggyógyulunk akkor is, ha zsírokat nem eszünk, de szénhidrátot igen, meg akkor is, ha szénhidrátot eszünk keveset és zsírt, fehérjét sokat? Ez hogy lehet? Én nem szeretem a szélsőségeket. Olyan étrendet szerettem volna, amiben úgy ehetem meg a dolgokat, ahogy azok teremnek, és jól vagyok. Pl. szerettem volna gyümölcsöket enni anélkül, hogy mérlegre kelljen tennem az egy szelet ananászomat, vagy enni egy marék kesudiót anélkül, hogy zavarban lennék a bevitt zsírok mennyiségétől…
Akadtak nehézségeim is a 160g CH étrenddel. Az egyik, hogy várandósság és szoptatás alatt az étkezéseim mennyiségi korlátozása számomra nem életszerű. Tudom, első körben ezek átmeneti állapotoknak tűnnek, de az a helyzet, hogy idén van 7 éve, hogy IR-rel diagnosztizáltak, és ebből több, mint 4 éve folyamatosan várandós vagyok és/vagy szoptatok, és ez az állapot várhatóan még évekig fennáll. Ismerem az ajánlást, hogy szoptatáshoz gyerekenként napi +500 kcal energiabevitel szükséges, de tapasztalataim szerint ez sem ilyen statikus: nem ugyanolyan energiaigénnyel jár egy heti 300-500 grammal gyarapodó újszülött, egy nagy mozgásokat éppen megkezdő kizárólag anyatejes baba, vagy egy már mennyiségeket evő gyermek szoptatása. Röviden: amikor a kisebbik gyermekem félévesen 10kg, naphosszat kúszik és ehhez az energiát nem az a két szem paradicsom és fél banán fedezi, amit már megeszik, én pedig 2kg-val vagyok a versenysúlyom alatt, akkor nem fogom centizni, hogy mennyit eszem.
Ha el is tekintek a várandósság és szoptatás témakörétől, akkor sem egyszerű 160g CH megszorítással minden szükséges tápanyagot megenni egy teljes értékű vegán étrenddel. Ezek az étrendek a szénhidrát megszorítás miatt kissé eltolódnak az emelt fehérje- és zsírbevitel felé, de pl. amíg egy mindenevő ki tud sütni egy szelet húst az ebédjéhez, ami csak fehérje, semmi szénhidrát, addig ha én ugyanazt a fehérjét pl. hüvelyesekből eszem meg, akkor ezzel megeszek jelentős mennyiségű szénhidrátot is. Régóta foglalkoztatott, hogy ez biztos, hogy baj?
A másik szívfájdalmam az volt, hogy mióta 160g CH étrendet követtem, alig ettem gyümölcsöket. Az uzsonnára 20g CH-nak megfelelő gyümölcs elég kevés, amikor a kertben roskadozik a meggyfa… A gyümölcsökben ráadásul sok értékes tápanyag van, amiből nem tudom, hogy így jutottam-e eléghez.
A 160g CH étrend hatékony eszköz volt ahhoz, hogy a teljesen kisiklott anyagcserémet az IR diagnózisom után visszaterelje a vágányaira, de úgy láttam, hogy ettől még nem biztos, hogy az egyetlen helyes és követendő út hosszú távon az IR kezelésében. Látni akartam, hogy számomra működőképes lenne-e egy teljes értékű vegán étrend?
Milyen étrend jó nekem?
Úgy döntöttem, hogy teljes értékű növényi alapú táplálkozásra váltok (mindjárt kifejtem, hogy ez mit takar), és a vércukorszintem monitorozásával fogom követni, hogy ez jó-e nekem. Nagyon érdekes tapasztalatom volt, hogy éppen, amikor egy többnapos méricskélés kellős közepén jártam, ajánlotta a férjem a figyelmembe ezt a TEDx előadást. Röviden a lényeg: kutatók 24 órás vércukorszint monitorral szereltek fel több ezer embert, és megfigyelték, hogy az egyes ételek mekkora vércukorszint kilengést okoznak náluk a mindennapi életükben. Azt találták, hogy ugyanazok az ételek az egyik embernél nagy kiugrást okoznak, a másiknál nem! Azaz nem vagyunk egyformák… Sok szó esik arról is, hogy mindehhez mi köze van a bélflóránknak, és az is elhangzik, hogy mennyire fontos a vércukorszintünk egyenletes szinten tartása az egészségünk hosszú távú megőrzéséhez. Ez utóbbi, gondolom, nem újdonság, ha engem olvasol. 🙂 Szóval érdemes meghallgatnod az előadást, ha bírod a angolt.
Számomra az volt a legfontosabb üzenet, hogy jó a kérdés feltevés, amikor a számomra megfelelő étrendet keresem, és jó helyen keresgélek a vércukorszint monitorozással.
Napi tucat inzulinrezisztenciára hangolva
Az előző bejegyzésemben leírtam, hogyan találtunk rá Dr. Michael Greger: How not to die c. könyvére. Addig az élet kicsit arról szólt számomra, hogy hogyan lakjak jól gluténmentes, vegán étrenden? Úgy éreztem, kicsit bizonytalan lábakon áll ez az ügy, mert nem tudtam, mire is kellene odafigyelnem, hogy megegyek mindent, amire szükségem van. A kötetben kifejtett napi tucat (‘daily dozen’) lista nagyon jó sorvezető volt! Segített egy új szemlélet kialakításában: most arra figyelek, hogy minden étkezésem minél táplálóbb legyen, és az lebeg a szemem előtt, hogy mennyi mindent kell megennem egy nap, nem pedig az, hogy mit ne. 😉 Nagyrészt egyébként ezzel is nyert meg ez a pasas: nem arról akart meggyőzni, hogy fizessek elő bármiféle szolgáltatására, vagy vegyem meg valami mindentudó étrend kiegészítőjét. Csak azt javasolta, hogy egyek sok zöldséget, gabonát és gyümölcsöt.
Ha tudni szeretnéd, hogy mi tartozik pontosan a napi tucatba, nézd meg ezt a 8 perces videót, vagy töltsd le a telefonodra a Daily Dozen akalmazást – ezzel nyomon is tudod követni, hogy tényleg megetted-e. Mi így esszük meg a napi tucatot.
A napi tucat mellett megtartottam pár szempontot a korábbi, 160g CH-s megközelítésből. A korábbi tiltólistás dolgokat most is ésszel kezelem, így pl. gyümölcsöket továbbra is délután eszem, és hiába ajánlja Dr. Greger, hogy a napi gabona bevitelembe beilleszthetek időnként egy-két bögre pattogatott kukoricát, nagyon ritkán eszem ilyet. A sok zöld levéllel és kevés gyümölccsel készülő zöldturmixok beköltöztek az életembe (megmértem, hogy ők a barátaim), de nem látom, hogy valaha gyümölcsturmixokat vagy smoothie bowl-okat fogyasszak, pláne rendszeresen, pláne reggelire, mint ahogy sok vegán teszi egyébként. Általában véve ritkán turmixolok. Az alapanyagok közül továbbra is a minél inkább teljes értékűeket választom, így pl. barna rizs, teljes gabonaszemből készült lisztek, stb.
Ami új, és számomra kb. a fény volt a sötétben, az a hüvelyesek rendszeres fogyasztása. A rendszeres alatt azt értem, hogy minden nap, minden főétkezésembe igyekszem belecsempészni őket: lencse- és babfasírtok, főzelékek, babsaláta, hummusz, kencék… Igen, a reggelibe és a köztes étkezésekbe is! Főtt babot keverek a kásámba, elropogtatok egy kis pirított csicseriborsót, amikor elmegyek a konyhapult mellett. Tudtad, hogy a hüvelyesek fogyasztása számottevően csökkenti az adott étel vércukorszint emelő hatását, sőt, a következő étkezésre is hat? Nem értem, hogy lehet, de számomra ez újdonság volt, és döbbenet, de pl. ha a reggeli kásámba csempészek egy púpos evőkanál főtt fehér babot, az akár 1 mmol/L-rel is csökkentheti az étkezést követő vércukorszint maximumomat! Ha sikerül megvalósítanom, hogy napokon keresztül tényleg minden főétkezéshez eszem hüvelyest, akkor általában kisebbek a vércukorszint maximumaim. Komolyan megdöbbentem, hogy ez mennyire működik.
Hogy mi a helyzet a puffadással? Igen, én is tartottam tőle. 🙂 Nos, az első napokban kicsit tényleg jobban puffadtam, mint egyébként, aztán ez pár hét alatt szépen lecsengett, és most, hónapokkal később azt vettem észre, hogy kevésbé puffadt a hasam este, mint a sok hüvelyes előtt, sőt, általában véve laposabb is… Pedig még mindig akad rés a hasizmaim között (nem is kicsi 😀 ), úgyhogy minden okom meglenne az anyuka pocakhoz (mommy tummy).
A másik ajánlás az volt, hogy egyek sok darált lenmagot. A „sima” napi tucat is tartalmaz egy evőkanállal, amit beleteszünk a reggeli kásánkba, de én megpróbálok még egy-két evőkanálnyit belecsempészni az ételeimbe a nap során.
Röviden összefoglalva. Most nem a mérleg dönti el, hogy mennyit eszem – a napi tucat listát szem előtt tartva annyit eszem, amennyi jólesik. Ezentúl is gyakran eszem, napi minimum 5x. Továbbra is csak teljes értékű alapanyagokat használok, azaz friss zöldségekből, egész gabonákból, hüvelyesekből főzök, teljes kiőrlésű lisztekből sütök kenyeret. Nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy minden főétkezésemben legyen valamilyen hüvelyes.
A kérdés már csak az volt, hogy vajon jó-e ez így nekem?
„Let’s put it to the test” – vizsgáljuk meg!
Szerettem volna az új étrendem mellett, a mindennapokban nyomon követni a szervezetem inzulin érzékenységét. Erre rutinszerűen a terheléses vércukorszint vizsgálattal egybekötött inzulinszint mérés a megszokott eljárás, de nekem olyan módszerre volt szükségem, amit itthon, egyedül, a mindennapokban is alkalmazni tudok. Nem túl életszerű, hogy elmenjek itthonról és két óráig egy helyben ücsörögjek a gyerekek nélkül… Ráadásul az anyagcserénk, így az inzulin érzékenységünk is, dinamikusan változik (nem is sejtettem, hogy mennyire!), és én nem egy nap egy pontjában szerettem volna ezt megismerni, hanem nyomon követni a változásait.
Tudom, hogy a vizsgálatom így bizonytalansággal terhelt, mert a szervezet emelkedett inzulinválasszal egy darabig még karban tudja tartani a vércukorszintet, de úgy gondolom, hogy ha rossz úton járok, akkor ez előbb-utóbb biztosan megmutatkozik a vércukorszintemen is, plusz felismerném a korábbi IR-es tüneteimet.
Még a második várandósságom alatt beruháztam egy vércukorszint mérő készülékre, mert szerettem volna biztonságban tudni magunkat. Nagyon egyszerűen használható, és abszolút megfizethető eszköz, így most is ehhez nyúltam.
Na jó, de mennyi az egészséges vércukorszint? Elég sok ajánlást ismertem már korábban: mennyi az egészséges éhgyomri vércukorszint, mennyi kell legyen a vércukorszint terhelés után 1 és 2 órával, mennyi kell legyen várandósan egy órával étkezés után, mi alatt elfogadható egy cukorbetegnek, stb. Na de mennyi egy úgymond „tökegészséges” embernek a mindennapokban? Találtam egy tanulmányt, ahol éppen ezt vizsgálták: 24 egészséges önkéntest vizsgáltak több napon keresztül folyamatos vércukorszint monitorozó eszközzel. (Különböző összetételű ételek vércukorszintre gyakorolt hatását is vizsgálták, és lám-lám, itt is a hüvelyest is tartalmazó menü szerepelt a legjobban.)
A tanulmány alapján meghatároztam egy sor feltételt, amin belül „egészségesnek” fogadom el a mért eredményeket. Ezt a feltételrendszert még a mérések megkezdése előtt állítottam össze. 🙂 Igyekeztem egy kicsit szigorúbbra fogni a dolgot azért, mert ezek a mérések csak közvetetten adnak információt a szervezetem inzulin érzékenységéről. Pl. a reggeli után mért maximális vércukorszint átlaga a tanulmányban 7,3 mmol/L volt, azaz voltak ennél magasabb értékek is, én mégis 7,0 mmol/L-nél húztam meg magamnak az elfogadható határt, mert a reggeli a legkritikusabb pontja a napnak, és biztos, ami biztos.
További hosszas szövegelés nélkül, íme a személyre szabott feltételeim:
- éhgyomri vércukorszint 4,5-4,8 mmol/L között
- étkezés után 45-50 perccel <7,0 mmol/L (7,8mmol/L)
- étkezés után 2 órával az étkezés előttit közelítse, és >4,0 mmol/L
Azért 45-50 percnél mérek, mert az irodalom és a saját méréseim szerint is ekkor a legmagasabb. Ha ezen a ponton egy többnapos mérés során egy-egy alkalommal 7,0 mmol/L feletti értéket mértem, de 7,8 mmol/L alatt, azt elfogadtam. (Ez a 7,0 mol/L maximumnak elég szigorú: egy tanulmány szerint alkalmanként nem cukorbeteg emberek vércukorszintje is emelkedik 7,8 mol/L fölé.) A 2 órás >4,0 mmol/L kitételt pedig azért vettem fel a listára, hogy a túl magas inzulinszint okozta „hipózást” (hipoglikémiát) is szűrjem. „Hivatalosan” a hipoglikémia 3,3 mmol/L alatt van, de ha a 2 órás érték sokkal az éhgyomri alá megy, az IR-re utalhat.
Éééés, hogy nagyon, nagyon biztosra menjek, elhatároztam, hogy megméretem magánlaborban a HbA1c szintemet is, ami az utóbbi 3 hónap átlagos vércukorszintjéről ad információt.
Az eredmény
A kisfiam kb. 4 hetes volt, amikor elkezdtem a leírt „napi tucat” szemlélet szerint enni. Megvártam a gyermekágyi időszak végét, és kb. a fiunk 7 hetes korában 5 napig minden étkezés után mértem a maximális vércukorszintet. Minden stimmelt! Még a reggeli után is! (A nap „legérzékenyebb” étkezése, a szakirodalom szerint is.) Kerestem a határaimat. Óriási adag kását pusztítottam el, és így is minden rendben volt. Semmi hipózás. Döbbenet, ugye? 🙂 El nem tudom mondani, hogy mennyire boldog voltam. Abban maradtam magammal, hogy alkalmanként mérem még a vércukorszintem reggeli után, mert ez a leggyengébb pontja a napomnak, és mert reggelire mindig ugyanazt eszem, így itt könnyen észreveszem, ha valami változik.
Mikor a kisfiam 3,5 hónapos lett, elmentem egy magánlaborba és nézettem teljes vérképet, HbA1c szintet. Utóbbi az előző 3 hónap átlagos vércukorszintjére utal, ezért vártam vele eddig. Ezt azért akartam látni, mert ha sikerült esetleg pont szerencsésen választanom a mérési napokat, és emiatt elkerülte a figyelmem valami huncutság, akkor az itt látszott volna. Ez is teljesen rendben volt. 🙂
A vérképemen két érdekes dolgot is észrevettem. Az egyik, hogy egyik sorban sem volt csillag. 🙂 Eddig mindig akadt valami, ami kilógott sorból, mostanáig. A másik, hogy a hemoglobin szintem, ami kislány korom óta a referencia tartomány alsó határát súrolta, most felugrott a felső határhoz közel! Annyiféle vaspótló készítményt próbáltam már a zöldséglétől a vastablettáig, és soha semmi nem használt. Erre most tudom meg, hogy a hüvelyesekben is sok a vas… 🙂
Ezek alapján úgy ítéltem meg, hogy ez az új étrend nagyon is jó nekem.
Most jönne az a rész, hogy boldogan elhajózom a naplemente felé, de…
Higgadjunk le
Reggeli után alkalmanként (mondjuk egy-két hétben egyszer) ellenőrizni szoktam a vércukorszintem, és kb. két hónappal a szuperül sikerült laboreredményeim után elkezdtem összevissza, sokkal rosszabb eredményeket mérni. ?!?! Értetlenül és porba sújtva álltam a dolog előtt. Elkezdtem minden nap nézni a reggeli értékeimet, és azt láttam, hogy összevissza ugrál, néha ijesztően magas… 🙁 Holott minden reggel ugyanazt eszem… Kb. két hét után rájöttem, hogy a reggeli után mért maximális vércukorszintem leginkább attól függ, hogy mennyit és milyen jól aludtam az éjjel. Megdöbbentem. Hogymicsoda? Oké, hogy a stressz nem használ az inzulinérzékenységnek, és az alvásmegvonás pont elég stressz, de ez tényleg ennyire látszik?
Kerestem, és találtam két tanulmányt, amelyekben az alvásmegvonás és az inzulinrezisztencia kapcsolatát vizsgálták. (Egyik, másik.) Az egyik esetben az önkéntesek egyetlen éjszaka csupán 4 órát alhattak, a másikban 24 óráig egyáltalán nem alhattak. Mindkét esetben mérhetően csökkent a szervezetük inzulin érzékenysége. Na ezen a ponton kínosan felnevettem. Az elmúlt 4 évben pontosan 5 éjszakát töltöttem zavartalan alvással. Az első terhességi tünetem az álmatlanság volt mindkét esetben, és első körben szültem egy kislányt, aki még most is nehezen alszik. Kisöccse pedig ugye féléves… Mostanában akkor vagyok „kipihent”, ha sikerül éjjel 7 órát aludnom legfeljebb 3 részletben… 😀 És megfigyeltem, hogy tényleg, ha sikerül egy-két éjszakát „jobban” aludnom, vagy pihennem napközben egy félórát, akkor újra minden rendben. Korábban úgy tudtam, hogy a stresszmentesítés az IR kezelésének 4. pillére (az étrend, mozgás, gyógyszer mellett). Hát én személy szerint szeretném előléptetni!
Biztosan láttad már az alábbi képet. Az utóbbi években többször szembejött velem Facebookon. „Doktor Úr, nem érzem jól magam, és nem tudom az okát.” „Meditáljon naponta kétszer 20 percet, mozogjon legalább 30 percet naponta, kerülje a feldolgozott élelmiszereket, egyen rengeteg bio zöldséget és gyümölcsöt. Töltsön sok időt a szabadban és kevesebbet a négy fal között. Ne aggódjon olyan dolgok miatt, amiken nem tud változtatni és dobja ki TV-t. Jöjjön vissza 3 hét múlva.” Először még hangosan felnevettem. Most már nem nevetek: ez nem vicc.
Ezek után kiemelt hangsúlyt szenteltem annak, hogy amennyire csak tehetem, pihenjek. Feküdjek le fél órával korábban, vagy napközben használjam ki erre az adódó alkalmakat. És használt. Most, ha becsúszik egy-egy rövidebb éjszaka, alig érzem meg, és a számok is ezt igazolják. Úgyhogy, a lehiggadás jegyében egy időre elcsomagolom a vércukorszint mérőmet. Úgy döntöttem, hogy havonta egyszer ellenőrzöm magam reggeli után (a leggyengébb láncszemet). Évente egyszer elmegyek majd vérvételre vérképet, HbA1c-t és vitamin szinteket méretni (D3, B12), és majd egyszer, ha már stabilan átalusszuk az éjszakát, és pár hónapja már nem szoptatok, majd elmegyek egy terheléses vizsgálatra is. Szuper lett volna úgy megírni ezt a bejegyzést, hogy már ezen is túl vagyok, de nem akartam addig várni. Majd frissíteni fogom. Addig pedig eszem a sok zöldséget, gyümölcsöt, ahogy jólesik és jól érzem magam a bőrömben!
A lényeg
Amit útravalóul adnék, ha már idáig olvastál… A pihenésed fontos! Ha megteheted (értsd: nem ébreszt fel senki és nem kell éjjel dolgoznod), akkor szentelj figyelmet annak, hogy kialudd magad! 🙂 Ha változtatni szeretnél az életmódodon, étrendeden, és nem tudod, hogy jó úton jársz-e, akkor figyelj oda a tested jelzéseire és keresd meg azt az utat, ami számodra önazonos és működik! Nálad senki nem tudhatja jobban… 😉
Ez a bejegyzés egy négyrészes sorozat tagja, melyben beszámoltam a teljes értékű növényi étrendre térésünk legfontosabb mozzanatairól. Íme a teljes lista:
- Ezentúl csak növényeket eszünk
- 160g CH inzulinrezisztencia étrendtől növényi alapú (vegán) táplálkozásig
- Teljes értékű növényi étrend: így esszük meg a „napi tucatot”
- Étrend kiegészítők: miért, melyiket szedjük?
Ancsi mondta
Drága Nóri! Milyen kását eszel reggelire? Főtt zabkását? 12 hetes várandósként korábbi terhességi cukor előzménnyel keresem azt a reggelit, ami nem emeli a cukromat egekbe. 2 évig vega voltam, most kívánok bizonyos húsokat, fura. 🙂 Bevallom rengeteg zabkását ettem régebben és tartottam tőle, hogy ez most nem férne bele. Köszi előre is!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
igen, nem is annyira főtt, inkább langyosított zabkását. Azt tanácsolom, hogy mérd meg a cukrod utána… Pocakosan nekem is feltolta a vércukrom, alig vártam, hogy újra ehessem. (Konkrétan ez volt az első dolog, amit a szülés után kértem… 😀 ) Akkor még nem ismertem a hüvelyes trükköt: tegyél bele 1-2 evőkanál főtt fehér- vagy gyöngybabot. És figyeld, hogy alakul a cukrod a pocak növekedtével, mert a 24. hét környékén a leggyengébb a rendszer.
Nyugodt várandósságot kívánok!
Ancsi mondta
Köszönöm szépen!
Dóri mondta
Szia Nóri,
Nagyon szuper írás, köszi, hogy megosztotta 🙂
Véleményedre lennék kíváncsi az alábbiakkal kapcsolatban.
36 éves vagyok, endometriózisom van (jelenleg nincsenek panaszaim, nem aktív) a műtétem és az életmódvátásom óta (2017 óta) vagyok növényi táplálkozáson, viszont a ciklusom is elég összevissza és baba sem akar összejönni, még lombikkal sem.
Voltam endokrinológunál és diatetikusnál is, 180g CH diétát és állati fehérjét javasoltak.
Az utolsó terheléses vérvételem teljesen jó lett. Az orvos elmondása szerint a növényi fehérjék nem épülnek be úgy a szervezetembe ahogy kellene és gyengék a petesejtek. Nem szeretnék ismét állati eredetű dolgokat fogyasztani és ez a számolgatás is stresszessé tesz, viszont nagyon szeretnék babát.
Mit gondolsz ha követem a teljes értékű növényi étrendet (100%-ban) el tudom azt érni, amit esetleg a szénhidrát diétával és/vagy állati fehérjével?
Köszönöm a véleményed előre is!
Dóri
Andrási Nóra mondta
Szia Dóri,
szerintem a legjobb, amit tehetsz magaddal az a teljes értékű növényi étrend. Gyulladásos problémáknak, IR-nek is használ, és ami a termékenységet illeti, az ugye pont azt mutatja hogy egészségesek vagyunk… Kérdés, hogy ahogy most eszel, az mennyire TÉNÉ? Mennyire figyelsz arra, hogy lehetőleg hozzáadott olaj mentesen egyél, egyél elég hüvelyest, gabonát, zöld levelet, stb.
Tök jó lenne olyan dokihoz kerülnöd, aki látja a lehetőséget a TÉNÉ-ben és eszerint kezel, de ilyen szerintem nincs az országban… Esetleg lépj be ebbe a FB csoportba, és keress rá az endometriózisra, vagy keress sorstársakat, hátha már bejárta előtted valaki ezt az utat és tud segíteni.
Sok sikert!
Sipiczkiné Román Zita mondta
Kedves Nóri!
Nagyon örülök, hogy megírtad ezt a bejegyzést!
Nagy segítség ez nekem, aki még csak ott tartok, hogy megpróbálok urrá lenni a bennem hullámvasutat játszó inzulinrezisztenciámon.
Egyszer szeretnék majd én is ilyen tudatos, és növényevő lenni!☺
Köszönöm a munkádat!
Zita
Mindenmentes Nóri mondta
<3 Sok sikert kívánok Neked az útra! :)
Barna Miklós Ferenc mondta
Nagyon jó írás. Tetszett. Az IR-val kapcsolatban küldök egy TED-es filmet megerősítésképpen. https://www.youtube.com/watch?v=YyXIqrnSauw
Ebben a filmben ott a tudományos magyarázat is, miért nem kell számolgatni megfelelő, vegan, étkezés mellett a CH grammokat.
További minden jókat: Barna Miklós
Mindenmentes Nóri mondta
Köszönöm! 🙂
p.s. Ezt a pasas és a magyarázatot azóta már ismerem. Annyira hihetetlen, hogy ez tényleg működik… Nem hallunk róla sehol. :\
Gazdag Erzsébet mondta
Kedves Nóri,
Köszönöm ezt a bejegyzést (is :). A naponta többször is használt hüvelyeseket mennyi időnként főzöd? Ha mnden nap legalább 3 étkezésbe sikerül beiktatnom 3 féle hüvelyest, az kb napi 5-10 dkg 1-1-1 fajtából. Meg lehet őket pár napra előre fözni?
köszönöm előre is,
Gazdag Erzsi
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Erzsi,
persze, eláll akár egy hétig is a hűtőben! 🙂
Timi mondta
Szia Nóri!
Olyan kérdésem lenne, hogy szerinted mivel válthatnám ki a reggeli zabkását, ami laktat, de nem emeli meg a vércukorszintet? Egyáltalán nem ehetek zabot, és mellette glutén, tej, tojás érzékeny vagyok.
Válaszod előre is köszönöm!
Timi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
először próbáld ki, hogy mondjuk a harmadát kicseréled főtt fehér babra. Nem viccelek. Ha az sok, akkor tegyél a reggelidbe egy púpos evőkanállal, és mérd meg újra. Pl. Aldiban kapsz készre főtt konzervet is, hogy ki tudd próbálni.
Ha a kása nem működik, akkor a kenyér+kence dolog maradhat. Kedvenc kenyér receptem itt találod, a vegán kencék pedig itt.
Veronika mondta
Mintha rólam szólna… Iszonyú mérges voltam az orvosomra, dietetikusomra, mindenkire, amiért az IR-ből két hónap alatt IGT-t „kezeltek”. Rengeteget rontott nálam a helyzeten a 160g CH diéta (metforminnal). Utólag már értem, miért. Állandóan éheztem a diéta 7 hónapja alatt (szoptattam még az akkor közel két évest), le is fogytam azonnal még másfél kilót az amúgy is kevésből. Az éhségemet olajos magokkal és sajttal próbáltam csillapítani (húst nem ettem). A zsírbevitelem így az egekbe szökött. Nem csoda, ha romlottak az eredményeim.
Olvasgattam a külföldi oldalakat, kerestem én is a megoldást. Először a Mastering Diabetes oldal győzött meg arról, hogy valamit nagyon rosszul csinálok. Aztán találtam rá dr.Gregerre. Augusztus óta csinálom a Greger-féle étrendet. 1 hónap múlva megjött a menstruációm, amire már rég vártam, a kislányom ugyanis már 2,5 éves volt ekkor. 3 hónap múlva elmentem egy terhelésre, és fantasztikus volt a javulás! A nőgyógyász is kijelentette, hogy a jobb petefészkem teljesen tiszta. (12 éve tudok a PCOS-ről, mindig is tele volt cisztákkal mindkét oldal.)
Iszonyú jókat eszem, végre nem éhezem, jól is érzem magam. Nem érzek semmiféle korlátozást (160g CH étrend enyhe evészavart is okozott).
Szóval jobban alakulnak a dolgaim, dolgozhatunk végre a kistestvér-ügyön. 🙂
Végtelenül boldog leszek, ha megjelennek a blogodon az új receptek, amelyek ebben a szellemben íródnak. (A régieket is kedvelem persze. 😉 )
PS.Várom nagyon az omega-3 bejegyzesedet!
És köszönjük a sok fantasztikus bejegyzést! <3
Mindenmentes Nóri mondta
Nekem a 160g CH anno használt, de a babos dolgon nekem is elszállt valami… hogy ennyi év alatt senki nem szólt, hogy ha teszek 1 ek. főtt hüvelyest bármilyen ételbe, akkor 1 mmol/L-rel alacsonyabb lesz utána a cukrom… Nem mindegy. :\ Sajnos (?) ez a történet sem állította vissza a fehér köpenybe vetett bizalmam.
Veronika mondta
Ahogy mondod. Én is elveszítettem a bizalmamat feléjük.
Ki fogom próbálni én is ezt a babos dolgot. Amúgy is eszem minden nap, de eddig csak ebédre vagy vacsorára fogyasztottam.
Engem viszont még így 11 hónap után is puffasztanak a hüvelyesek és a keresztesvirágúak. Bár ha jobban belegondolok, nagyjából a terhességem óta (4 éve) puffadok mindentől. Előtte ilyen gondom sosem volt. Nincs erre esetleg valami tipped, mi okozhatja? Lehet esetleg hormonális (még mindig szoptatok, esetleg valami még nem állt vissza a terhesség előttire)? Vagy bélflóra gond?
Mindenmentes Nóri mondta
Ha még szoptatsz, akkor tuti nem állt vissza minden.;) Én is puffadtam tőlük, de mióta csak növényeket eszem, azóta nem. Vagy ez, vagy a bélflóra lehet a kulcs.
Judyt mondta
Nagyon köszönöm én is a posztod 🙂
Nálunk is jelenleg a „ha már stabilan átalusszuk az éjszakát, és pár hónapja már nem szoptatok, ” állapotra várás van 🙁 Sajnos azt tapasztalaom, hogy minden sportolásom és étrend követés mellett ez – is – nagggyon fontos. De amíg 2×3 óra a max, amit össze bírok hozni, sajnos eléggé takarékra állt a szervezetem és minden küzdelem ellenére is maradnak a kilók 🙁 De nem csüggedek, jó az ilyen pozitiv dolgokat olvasni, így elhiszem, hogy remény 😀
Mindenmentes Nóri mondta
Sok türelmet kívánok nekünk <3
Ági mondta
Kedves Nóri!
Szuper, hogy ilyen jók a hüvelyesek! A puffadással kapcsolatban azt olvastam, hogy a felfújó összetevőket a joghurtkészítő baktériumok lebontják. Így a hozzászokási fázisban érdemes joghurtot is gyakran enni, nekem működött. Valamint én gyöngybabból szoktam joghurtot csinálni, a szójajoghurt adta az ötletet, de szójamenteset szerettem volna. Nagyon erős joghurt íze van és kis ízesítéssel a babos mellékíz is eltűnik.
Mindenmentes Nóri mondta
Ez de jó ötlet! Én még a házi szójajoghurt előtt járok, de ha egyszer odajutok, kipróbálom ezt is! Köszi!
Schuller Marcsi mondta
Szia Nóri!
Úgy emlékszem, hogy glutént sem ettél egy ideje. Ez az új vegán étrended gluténmentes is?
Köszi a választ!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, igen, persze. 🙂 A gluténmentesség maradt.
Kata mondta
Szia Nori! Etkezes kezdetetol vagy befejeztevel mered a 45-50 percet es a 2 orat?
Elteroen latom tobb helyen es persze eltero az eredmeny is.
Koszonettel:
Kata
Mindenmentes Nóri mondta
Szia! Ezen én is gondolkodtam. 🙂 Végül megmértem többször étkezés végétől 30-45-60 percnél, és a 45 perces volt mindig a legmagasabb. Tehát az utolsó falattól. Általában 5 perc alatt megeszem amit lehet, ebéd max. 10, ha hagynak enni… 😀
Évi mondta
Kedves Nóri! Örültem én is ennek a posztnak. Be is szereztem a könyvet, de sajnos, még nem jutottam el a végére, sőt az elején tartok… Nem szoktam könyvbe írni, de ebbe muszáj vagyok ceruzával aláhúzni sok hasznos információt. 🙂 Hallottam már erről a könyvről, de Te adtad meg a löketet, hogy meg is vegyem. El is fogom olvasni. 🙂
Tudod, korábban kerestem egy barátnőd által írt gluténos cikket… Aztán rájöttem, hogy sajnos megszűnt az oldala. 🙁 Esetleg tudnál valami hasonló cikket, vagy könyvet ajánlani a gluténról és/vagy mentességről? A Gabonaagyról már hallottam, de volt, aki megcáfolta annak igazságtartalmát… A glutén az, amit nem nagyon tudok helyre tenni. Olvasok róla ilyet is, olyat is. Van, aki nem is a glutént hibáztatja, hanem a vegyszerezett gabonát. Mostanában elkezdtem kovászos kenyeret sütni. A fb csoportban többen azt mondják, hogy a kovász megöli a glutén nagy részét… Ezzel ellentétben ugye olvasok olyat is, hogy gyulladásokat okoz a glutén, fáradékonnyá tesz, „elbutítja” az agyat. Nem vagyok gluténérzékeny, de mindenképpen olyannal szeretném táplálni a testem, ami hosszú távon is jó. Ne haragudj, hogy a poszttól eltértem, de ez a glutén téma nem hagy nyugodni. 🙂
A zabkásába hogy passzol a bab? El se tudom képzelni. 🙂 Ha salátában eszem, úgy is jó?
Köszönöm a válaszod előre is!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ezt a kovászos történetet én is hallottam, sokaknak segít… Nem tudok Neked ehhez könyvet ajánlani, mert én tuti rosszul vagyok tőle, így nem olvastam róla. Ez van.
Zabba a bab… simán! 🙂 Próbáld ki, hogy egy evőkanál főtt gyöngybabot keversz a reggeli kásádba. Össze is törheted villával. Kb. nem is lehet észrevenni… 🙂
Szládikné Zsuzsa mondta
Szia Nóri!
Régóta követem a blogodat.Van egy 16 éves Asperger-szindrómás fiam.A kezelőorvosa nagyon kardoskodik a gluténmentes étrend mellett.2 éve 3 hónapig nagy nehezen sikerült rávennem a diéta tartására,de hosszútávon elutasítja.Tejterméket,tojást eredendően nem nagyon eszik kiskora óta.
Szerinted van összefüggés az ADHD-s,autista gyerekek tünetei és a glutén között?
Milyen módon tudnám rávenni a gluténmentes étkezésre?
Válaszodat előre is köszönöm!
Zsuzsa
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Zsuzsa!
Sajnos ehhez a kérdéshez én kevés vagyok. Úgy tudom, születtek tanulmányok a témában, de nem hoztak egyértelmű eredményt. Tapasztalatot hallottam ilyet is, olyat is. Szerintem, ha olyan orvosotok van, akinek bízol a tudásában, akkor próbáljátok meg. A hogyanra nem tudok érdemben válaszolni, mert nem vagyok naprakész ebben a tünetegyüttesben.
A legjobbakat kívánom Nektek!
Pusztai Tamás mondta
Most járok itt először, és most látom a kérdést. Azóta lehet, hogy rá is találtál, de ha mégsem, akkor a brokkolit nyersen, vagy hőkezelés előtt 40 perccel előklopfolva/darabolva mindenképpen kipróbálnám a helyetekben. Autistáknál bevált, pedig ők a spektrum távolabbi végéről … eszik a brokkolit. 🙂
Ajánlom a Nutritionfacts.org-on való böngészést alkalmas keresőszavakkal, de a PubMed-en is találsz kutatási eredményeket.
A kaja/bélflóra jelentősége túlbecsülhetetlen az autizmus spektrum esetében. Minden más esetben is, de ott különösen.
Nem véletlen, hogy látványos sikereket értek el székletátültetéssel… de jobb a saját nevelésű flóra, gondolom, egyetértesz ezzel. 🙂
Egyébként is ajánlom Greger doktor munkásságát, a könyvének ott a helye minden család konyhapolcán.
M. Nógrád Megyéből mondta
Drága Nóri!
Cikked inspirációja nyomán megvettem a könyvet, de magyar nyelven. Amióta olvasom, már tojást sem eszem, tehát már csak kevéske méz maradt az állatkáktól, na és egy-két csupor ghee, amit nem szeretnék kidobni. Szép lassan elfogy és azután már ezt is kiiktatom. Szeretném megkérdezni, hogy Te hogyan értelmezed, mert a magyar fordításból nem derül ki, akárhogy olvasom. Vegyük például a 381. oldalon „Dr. Greger kedvenc gyümölcsei” című cikket. Felsorolja az adagokat: 1 közepes gyümölcs, 1 bögre felaprított gyümölcs, 1/4 bögre szárított gyümölcs. Szerinted ezek közé „és” vagy pedig „vagy” kötőszócskát kell-e tennünk? Gyanítom, hogy a „Vagy” a nyerő, mert az „És”-sel hatalmas mennyiségek jönnének ki a 12 tucatban. Ugyanez a kérdésem Dr. Greger többi felsorolására is. Hátha az angolból kiderül.
Előre is köszönöm Neked, köszönöm a bátor kitartásodat és azt, ahogyan ezt közkinccsé teszed.
M. Nógrád Megyéből
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves M. 🙂
„Vagy”! Különben ki is pukkannánk… 🙂 A legtöbbször én sem eszem meg a teljes napi tucatot, de legalább mindig valami más marad ki. 🙂
dr. Illés Márta mondta
Drága Nóri!
Ági 07.29-én 14:44-kor írt levelében fehérbabból készített joghurt italt említ. Megírnád neki, hogy megírhatná nekem a mikéntjét? Hálásan köszönöm előre is. Márti
(Érdekes és hihetetlen ez a vegán élet. Az ember azt hinné, hogy így 70 felé már nem sok meglepetés érheti az embert, de szerencsére csupa kaland az élet. Köszönjük!)
Edina mondta
Kedves Nóri!
Nem régen találtam rá a blogodra, és azóta már a könyveiddel is megismerkedtem! Köszönöm az értékes munkát, amit a témában folytatsz! A tanácsodat szeretném kérni. Pár hónapja autoimmun pajzsmirigy alulműködést és enyhe IR-t diagnosztizáltak nálam. A doktorom szerint mondjak le a gluténról, de teljes kiőrlésű kenyeret egyek (nekem már ez nagyon gyanús volt) a krumpliról a tésztáról a rizsről és a joghurtokról (de tejterméket ehetek).
Egy másik funkcionális orvoslást és AIP (autoimmun protokoll) étkezést támogató dietetikus szerint nem fogyaszthatok semmilyen maglisztet sem, tehát glutén mentes termékeket sem, semmilyen tejet, még magtejeket sem, semmilyen tejterméket, csak húslevet, zöldséget és húsokat, kevés bogyós gyümölccsel. Miután ezt egy hónapig követtem kaptam még egy új információt, miszerint az AIP diéta előtt az inzulinrezisztenciámmal kellett volna foglalkoznom, majd aztán az autoimmun pajzsmirigy betegségemmel.
Jelenleg már teljesen tanácstalan vagyok. Az orvosok nem vesznek komolyan, úgy kell kihúzni belőlük minden konkrétumot, pontos kezelési tervet, diétát nem kapok, és mindezt magánorvosoktól.
A kérdésem az lenne, hogy véleményed szerint melyek lehetnek azok a gabonák/ állgabonák, amelyeket fogyaszthatok, illetve amelyek lisztjét kenyérsütésre biztonságosan használhatom.
Segítő válaszodat előre is hálásan köszönöm!
Családodnak és neked is jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Cz.Edina
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Edina,
úgy érzem, a kérdésed meghaladja a kompetenciámat. Az IR étrendekhez hagyományosan lassan felszívódó szénhidrátokat ajánlanak, az AIP étrend pedig egy kollagén alapú, nagyon kevés szénhidrátot nem tartalmazó étrend… Szerintem olyan szakembert kellene találnod, aki egyben próbálja kezelni a problémáidat. Bárcsak tudnék ilyet ajánlani…! :\
Hermanné Kiss Erika mondta
Kedves Nóri!
Az alábbi TEDx-s videó is érdekes lehet és megerősíti a vegán táplálkozás témában az írásodat.
https://www.youtube.com/watch?v=YyXIqrnSauw
Szép napot kívánok!
H.K.Erika
Emese mondta
Szia Nóri!
Nagyon köszönöm a sok hasznos bejegyzést, mindig örömmel olvasom őket!
Az ételekhez való hozzáállásom szerintem hasonló a Tiedhez, soha nem szerettem a húsok nagy részét, gyerekkoromban is nehezemre esett megenni, bár nem tudtam miért. Bár a tojást és tejtermékeket szerettem, amióta kicsit utána olvastam a témának, ezeket sem kívánom egyáltalán. Amióta magamban főzök, egy teljes értékű növényi étrendet követek, amiben annyi kilengés van, hogyha vendégségben vagyunk, akkor eszek kisebb adagokat a nem mindenmentes ételekből is, figyelve a minőségre. Nincs ismert ételintoleranciam, de a feldolgozatlan, gluténmentes gabonákat részesítem előnyben főzéskor.
Amikor a PCOS- IR-t diagnosztizálták, ezt az étrendet próbáltam meg 160 grammosítani, kisebb nagyobb kielengésekkel.
Az elő szokott fordulni, hogy gyümölcsből kicsit többet eszek 🙂 Ja és a főzéshez nagy segítség a szuper szakácskönyved és a blogod, amit ez úton is köszönök!
Az lenne a kérdésem Hozzád, hogy egy 90%-ban mindenmentes, teljes értékű növényi étrend+ az ajánlott étrendkiegészítők (főként Dr. Greger tanácsait követve) szerinted megfelelő a babaprojekthez? Mert számunkra a fő cél ez lenne, az egészséges élet mellett persze. Illetve az is, hogy az eritrit és stevia használata okozhat-e problámákat ilyen esetben? Talán jobb lenne elhagyni/ csökkenteni a mennyiségüket?
Köszönöm a segítséget és minden jót kívánok Neked!
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem a termékenység a női egészség legmagasabb szintje, és az alapján, amit írsz, elég egészségesen eszel. 🙂 Lehetne 100%-ban tökéletes, de ha így jól vagy, akkor ne görcsölj ezen. 🙂
Katka mondta
Kedves Nóri!
Második babámat várom IR mellett, és a mostani nőgyógyászom azt kérte, ne csináljunk vércukor-terhelést, hanem inkább többé-kevésbé rendszeresen mérjem az étkezés előtti-utáni cukromat otthon, az megbízhatóbb eredményt ad majd összességében. Ezért gyorsan előkerestem ezt a posztodat, és szeretném megkérdezni, hogy milyen vércukormérőt használsz – tudsz-e ajánlani típust, mi az, ami megbízható? Nem akarok mellényúlni a boltokban.
A fehérbabnak (vagy más hüvelyeseknek) meg adok egy esélyt 😉
Köszönöm előre is!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
gratulálok a pocakhoz! Szuper a dokid hozzáállása, bárcsak a többi is tudná ezt! Sima AccuCheck vércukorszint mérőm van, ez a legnépszerűbb típus, semmi extra, tudja, amit kell.
Katka mondta
Köszönöm szépen a gyors választ! 🙂
Napsi mondta
Szia Nóri ! Délután hogy tudsz megenni 3 adag gyümölcsöt ? Egyes ajánlások szerint vacsorára már nem szabad,mert belerohad a gyomorba, plusz nem szabad mással keverni, mert máshogy emésztődik. Én eddig a reggeli kásába tettem bogyóst, illetve tízóraira szoktam gyümit+magot és újabban uzsira a zöldturmixba rakok. De ez így is csak 2 adag és ezek szerint rosszkor is eszem. :/
Andrási Nóra mondta
Egy adag gyümölcs az egy közepes gyümi, pl. egy alma vagy banán, vagy ennek megfelelő más gyümölcs. Nem olyan sok. És ezt egész napra el lehet osztani, tehát ha reggel eszel gyümölcsöt, akkor azt már levonhatod.
Bernadett mondta
Kedves Nóri!
Régóta ismerem az első könyved (mivel legnagyobb fiam coealiakias), így rögtön a Te linkedre kattintottam, mikor ma a Google azt hozta ki egyik találatként a „160 ch diéta, tej, tojás, gluténmentes”-re.
Sosem volt gond a cukrommal, azonban különböző enyhébb tünetek miatt a nőgyógyász elküldött terheléses cukortesztre, aminek a 120′-os eredménye 2.8 volt. Ma jártam endokrinológusnál, aki további hormonfeltérképezést (vérvételt) javasolt, de addig is a 160 CH-s diéta azonnali és szigorú megkezdését.
Kicsit kábán ülök a gép előtt…próbálom összerakni magam. Ételintolerancia miatt az összes tejtermék, tojás, búza, banán, mandula, zölborsó is kiesnek (korábban csináltam egy fél éves tisztítókúrát, de az orvos azt mondta, megint térjek vissza ezek elhagyásához).
Alapvetően széles palettán étkezünk, sokmindent – márcsak a kisfiam miatt is – itthonról oldok meg. Van növényi tejkészítő és fermentáló is (bár ez utóbbi szegény már két éve pihen kipróbálatlanul a spejzban)..
..mégis olyan tanácstalan vagyok…hogyan kezdjem…hogy kell ezeket számolgatni…mégis mit ehetek ezután egyáltalán?? Az evésről, mint élvezeti forrásról akkor most már mondjak le? Bevallom nagyon édeszájú vagyok.. nomeg a három kissrác mellett is sokszor ez a „zen” pillanat….tudom tévesen. Azt is tudom, hogy mikor tartottam az ételintolerancia miatt a diétát, bár kínlódtam, de egyre jobb lett, csinosabb lettem és tele voltam energiával ..de legalább akkor nem kellett számolgatni!!)
Tudom, hogy ezt is meg fogom csinálni…de most még nem látom, miként lesz ebből könnyű rutin, életstílus. Bizonyára kezdeti sokk…de nem is értem, hogy lehet ezeket kiszámolgatni (pláne, ha nem bolti termékeket, hanem itton sütött-fözött dolgokat fogyasztok).
Ne haragudj, hogy ennyit nyafogtam…de ahogy fentebb írtam…Te voltál az első „becsapódási pontom” :-)))
Köszönöm, hogy meghallgattál 😛
Bernadett
Andrási Nóra mondta
Szia Bernadett,
mindig van kezdeti sokk. 🙂
Ha nem kenyered a számolgatás, olvass utána a teljes értékű növényi étrendnek. Nagyon jót tesz az IR-nek (megszünteti az okát) és nincs mennyiségi korlátozás az étrendben. Itt írtam a teljes értékű növényi étrend IR-es vonatkozásairól, és ajánlom Neal Barnard: How to reverse diabetes with diet c. könyvét.
Fruzsina mondta
Szia! Mindenképpen hozzá kell szólnom, hiszen végig úgy éreztem, hogy ezt a cikket akár én is írhattam volna. Nekem is, mint minden IR-esnek a 160grammos diétát ajánlották (51 kiló vagyok 168 cm-rel). Eleinte totál stresszelt ez a méricskélés, le is fogytam, pedig alapból sovány vagyok. Aztán úgy votlam vele, hogy az elveket betartom de a CH mennyiséget nem figyelem. Ez már jobban hatott, de még mindig nem volt az igazi. Mivel németül és angolul is tudok, sok egészségtudatos youtubert nézegettem és bizony rájöttem, hogy minden országban máshogy kezelik (vagy egyáltalán nem kezelik) az IR-t. Nekem is régi vágyam volt a vegánság, ha nem is teljesen, de a húsfogyasztás lecsökkentése (tejtermékeket már rég nem fogyasztok). De az orvosom mindig azt mondta, hogy nem egyeztethető össze az IR-rel. Hát én azért belekezdtem, most, 2 évvel az IR diagnosztizálása után. Eddig (2 hete) minden szép és jó, cukormérő beszerzését én is fontolgatom, de egyelőre úgy látom, hogy nem érdemes, mert úgysem mér valós értékeket… köszönöm a cikket! És örülök, hogy más sem hagyja magát megvezetni 🙂 hallgatni kell a testünkre!
Andrási Nóra mondta
<3
Brigi mondta
Kedves Nóri,
Sajnos én intoleráns vagyok a lenmagra. Tudsz esetleg ajánlani helyette valamit?
Köszönöm!
Brigi
Andrási Nóra mondta
Chia mag?
Eszter mondta
Kedves Nóri!
Tök jó az írás, nagyon hálás vagyok, hogy megosztod a tapasztalataid!! Szerintem sokunknak bátorítást jelent az úton!
Bennem az merült fel, hogy ha ennyi hüvelyest fogyasztok (plusz keresztesvirágúak, plusz bogyósok, stb.) egy újszülött, igény szerint szopizó babával, akkor vajon a „hasfájósság” – puffadás a babánál – mennyire jön elő?
Első gyerekkel kb 3-4 hónapig nem ettem semmi klasszikusan puffasztó ételt, ami a tipikus szoptatás alatt kerülendő listákon rajta szokott lenni. Nem is volt semmi gond.
Mi a tapasztalatod ezen a téren?
Köszönöm! Eszter
Andrási Nóra mondta
Szia Eszter,
ez szerintem teljesen anya/baba-függő. Az elsővel fél évig nem ettem semmi puffasztót, amikor egyszer mégis, napokig pöfékelt… 😀 A másodikkal első naptól mentek a K-betűsek, és elég hamar a vörös lencse is, nem vettünk észre rajta semmi extrát (nem sírt többet mint addig). Egyébként ha újszülött mellett nem eszel hüvelyeseket és keresztesvirágúakat, az alatt a 6 hét alatt nem leszel tápanyaghiányos… A lényeg, hogy sokat egyél, mert ez strapás időszak. 😉
Dénes Lilla mondta
Kedves Nóra! Nagyon inspiráló volt minden írásod. El is kezdtem a diétát, mert én is Ir- es vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy a megadott adagok engem nem telítenek el, kb. Másfél óra múlva annyira éhes vagyok, hogy nincsenek szavak… a cukromat mérem és jó! Mégis a vacsi után pl. 2 órával már kikészülök annyira éhes vagyok. A zöldségekből többet is lehet enni? Nem tudom mi lehetne a megoldás, mert nagyon szeretném folytatni, de így nem tudom…Amúgy vékony vagyok, mozgok amennyit tudok. Nem szoktam óriás adagokat enni amúgy. Eddig a sima ir diétát próbáltam tartani, de húst nem szeretnék enni. Terhesség előtt diagnosztizáltak. Kislányom most 5 éves. Aludni is tudok, csak az elmúlt időben többször mértem reggel 2, 6 – os cukrokat, így gondoltam akkor ez így nem lesz jó. Rád találtam és elkezdtem a diétát. Még azt is látom, hogy képes leszek tartani, de az éhség szörnyű! Mit csinálok rosszul? Köszönöm megtisztelő válaszod! Lilla
Andrási Nóra mondta
Szerintem nem eszel eleget. A 2,6 az nagyon alacsony. Több gabona, több hüvelyes. Ha eddig mindenevő voltál, akkor ezentúl többet kell enned, nagyobb adagokat, és ehhez hozzá kell szokni. Amiket én lefotózok, az tipikusan csak az első tányér, és után eszem még egy-kettőt… 😉 A férjem szokta mondani, hogy a tányérokat mindenevőkre méretezik. 😀
Lilla mondta
Köszönöm. Teljesen igazad volt. Kevés az adagom. Annyit ettem , hogy majdnem kipukkadtam, viszont nem lettem éhes egyhamar. A vércukrom is rendeződött. Ez a furcsa, hogy most lehet enni… nagyon köszi még egyszer a munkád, mert biztos sok embernek jelent kiutat a segítséged! Nekem bizonyosan ez az utam, mert nem érzem, hogy diétázom, nem a kajáról szól a nap, mégis megőrizhető az egészség.
Andrási Nóra mondta
Örülök, hogy megoldódott! <3