Az első igazán finom növényi joghurtom sikere óta egyre jobban foglalkoztat a házi készítésű, kultúrált növényi tejtermékek világa. Több, mint egyéves útkeresésem alatt arra jutottam, hogy a házi növényi joghurt, kefir, tejföl sikere két dolgon múlik: a jó minőségű kultúrán, és a fermentálás megfelelő körülményeinek betartásán. Ami a kultúrákat illeti, a Panni sajtosboltjában kapható (tej- és gluténmentes üzemben csomagolt) kultúrák új fejezetet nyitottak számomra.
Anno az első joghurtomat még a sütőben melengettem egy éjszakát, 🙂 ezután beszereztem egy egyszerű joghurtkészítőt, amit később eladtam, mert a konyhám egy többfunkciós házi fermentáló géppel bővült! (Itt olvashatsz az első tapasztalataimról, és itt találod a fermentálóval készült receptjeimet) Ezen az oldalon megosztom tapasztaltaimat ezzel a készülékkel kapcsolatban, és összegyűjtöttem a kedvenc kultúráimat is.
(Az oldalamról érkező készülék eladások után jutalékban részesülök, így vásárlásoddal az oldalam működését is támogatod, miközben ez Neked nem jelent többlet költséget. Ezt az infot az átláthatóság kedvéért osztom meg, csak olyan termékeket ajánlok, amiket én is nap mint nap megelégedettséggel használok.)
Fermentáló gép – miben okosabb egy joghurtkészítőnél?
Egyszerű joghurtkészítő gépet kis szerencsével már 5000 Ft-ért is vásárolhatsz, így érthető, ha első pillantásra komolyan elgondolkodsz: mit tud ez a fermentáló, amiért tízszer ennyibe kerül?
- Kétféle hőfokot tud tartani (mégpedig nagyon pontosan) a négyféle előre beállított programon: joghurt, nattó (ezek 40-42 fokon mennek 8, ill. 16 óráig), rizsbor és kimchi – erjesztett zöldségek (ezek 28-32 fokon mennek 36, ill. 28 óráig).
- Az alapértelmezett programok fermentálási idejét óra pontossággal lehet állítani, így nem kell megjegyezned, hogy mikor kell kivenned a kész joghurtot/tejfölt, stb.
- A beépített hűtő funkciónak köszönhetően akkor sincs baj, ha nem is vagy otthon/ébren, amikor lejár a program: a készülék lehűti a kész „tejterméket”, ezzel időben leállítja az erjedést, és már fogyasztható is a műved!
- Többféle űrtartalommal is tudsz dolgozni: a készülékhez tartozik egy 1,2 literes fém edény, és 4 db 200 ml-es porcelán tégely, (és két kis műanyag kosár nattó – erjesztett szójabab készítéséhez).
- Kis helyet foglal: 20 x 25 cm alapterületű, ehhez 22 cm magas. Szinte hangtalan, legalábbis, amíg melegít – ez fontos, mert egy program akár 20 óráig is tarthat… A hűtés már egy kicsit hangosabb – pont olyan hangja van, mint egy mini hűtőnek.
Ezek közül a beállítható idő és a hűtő funkció ha úgy tetszik, „kényelmi szempont”, bár elég macera lenne pl. munkanapokon úgy szervezni a fermentálást, hogy ha este odateszed, 6-10 óra múlva ki tudd venni a joghurtot/tejfölt, ami ekkor még nem fogyasztható, mert előbb be kell hűteni (ki szeretné a meleg joghurtot/tejfölt!?)
A kétféle hőfokot viszont más készülékkel nem tudnám biztosítani: érdekes módon a kis joghurtkészítő nem volt túl pontos, inkább 49-50 fokon tartotta a joghurtot az ideális 40-44 helyett, 28-32 fokot viszont semmilyen más, jelenleg elérhető kütyü nem tud biztosítani. Kivéve persze a nyári felforrósodott lakásokat, de ez nem érhető el egész évben… 😉
Ami lehetne kicsit kerekebb is
Szuper, hogy kétféle érlelési hőfokot tud a készülék, de még szuperebb lenne, ha ez is egyénileg szabályozható lenne (mint ahogy a kezelőpanelen van is hozzá gomb, csak nem használható).
Milyen kultúrákat használok?
Joghurthoz, kefirhez: itt találjátok az elérhető kultúrákat. (A joghurt receptjeimet itt tudod megnézni, a kefirt itt.) A kapszulásakból 1/4 kapszulányit használok 1 liter növényi tejhez, így gazdaságosabbak, de van egy kis plusz macera a negyedeléssel és tárolással. A tasakosak éppen 1 liter tejhez valóak, ezért kényelmesebbek, de drágábbak is.
Sajtfélékhez: növényi tejfölhöz a krémsajt kultúrát, növényi camembert sajthoz a camembert kultúrát használom.
Fermentált zöldségekhez (receptek itt): mezofil starter.
Milyen készülékekből választhatsz?
A fermentáló fehér és barna színben érhető el, itt találod őket. Ha szeretnél róla még többet megtudni, olvasd el a használati útmutatót!
Fontos tudnod, hogy a fermentáló a növényi tejkészítő automatákkal csomagban 15-20.000 Ft kedvezménnyel vásárolható (a Baby Snow és Teddy, valamint a Rainbow Grey és Cappuccino tejfőzők színben is harmonizálnak a fermentáló készülékekkel). A csomag ajánlatokat ide kattintva éred el. A növényi italfőzőkkel kapcsolatban itt tudsz tájékozódni.
A készülékekre a gyártó 2 év garanciát vállal, és saját szervizzel rendelkezik (ami gyorsan és szépen dolgozik saját tapasztalatom szerint).
Ha van további kérdésed, tedd fel a kapcsolat fülön!