Szóval az történt, hogy amikor megalkottam a legutóbbi növényi tejföl receptem (a bolti zöld dobozos szójamentes, házi mását), akkor úgy éreztem, hogy mindent elmondtam a témában. Ez az érzés sajnos nem tartott sokáig… Mert csak ott motoszkált bennem, hogy oké, az én változatom kifejezetten zsírszegény a boltihoz képest, de nem lehetne ezt valahogy mégis inkább finomított olajok nélkül megoldani? Hogy teljes értékű növényi étrendbe is kompromisszumok nélkül passzoljon?
Nos, a megoldás annyira egyszerű, hogy visszatekintve igazán kínos, hogy nem gondoltam rá hamarabb! (Persze utólag mindig így érzem, meg ugye könnyű is így okosnak lenni…)
Növényi tejföl – minek is?
Persze ilyenkor mindig felmerül, hogy ha valaki úgy dönt, hogy ezentúl csak növényeket eszik, akkor miért akar tejfölt enni. Nem mondom, hogy enélkül ne lehetne megvalósítani a teljes értékű növényi étrendet, sőt: biztos vagyok benne, hogy ha valaki születése óta növényevő, annak nem hiányzik a tejföl íze, de elég kevesen vagyunk így (én sem). Mivel a tejföl nagyon sokoldalúan felhasználható, könnyű visszaadni vele a „nagyi főztje” ízeket, szerintem sokaknak lehet ez az egyik hiányzó kirakó darab a személyre szabott teljes értékű növényi étrendjükhöz vezető úton. Ne hiányozzon… 🙂
Teljes értékű növényi tejföl
Röviden így szeretem összefoglalni, hogy mitől is teljes értékű egy növényi étel: elkészítés közben a növényekből nem veszünk el, és nem is teszünk hozzá semmit. Ez már önmagában egyébként rettentően egyszerűsíti a konyhai ténykedésemet: sokkal kevesebb időt töltök zöldség pucolással… 😉 Most is két nagyon egyszerű hozzávalót használtam, amit akár csomagolásmentesen is meg tudsz venni a legközelebbi zöldégesnél vagy piacon: fehér (gyöngy) bab és kesudió.
Kesudió helyett
Tudom, hogy sokan nem szeretitek a kesudiót, mert messziről hozzák /nem fenntartható / nem etikus / drága. Tudod helyettesíteni sima dióval: ebben az esetben áztasd két napig többször váltott vízben, és készülj fel rá, hogy a végeredmény nem lesz pont annyira krémes, cserébe szép lilás-barnás színben tündököl majd. 🙂 Nagyon-nagyon-nagyon halványan érezhető csak rajta a dió aromája, ha tényleg jól kiáztattad.
Bab helyett
Ha a bab valamiért nem… akkor szójabab mehet helyette.
Kütyük és kultúrák
Ez is egy növényi tejfőző és fermentáló összjátékával készülő recept. Ki szoktam próbálni a receptjeimet ezek nélkül is, és tudom, hogy sokan ezek nélkül készítik őket, de nem tudok biztosat mondani: van, hogy jól sikerül kütyük nélkül is, és volt már, hogy teljesen más lett ugyanaz a recept is, ami egyszer már sikerült. Szóval passz.
Az biztos, hogy ahhoz, hogy igazán krémes legyen az alap, jó erős turmixgép kell, és a főtt babot és az áztatott kesut még forrón, a bab főzőlevével turmixold krémesre. Így valószínűleg sokkal kevesebb vizet fog felvenni, mint tejfőzőben, ezért pici adagokban, fokozatosan engedd fel, és csak addig, amíg számodra tetszetősen krémes lesz.
Ami a fermentálást illeti, a tejföl kultúra nem nagyon kényes a hőfokra: 25-30 fok között jó neki. Ezt a lakás melegebb sarkában, kikapcsolt mikróban, sütőben, meleg takaróba tekerve, étel termoszban is meg tudod oldani. Az időre figyelj, mert bab rostjain nagyon vígan élnek a bacik, gyorsan dolgoznak: 8-10 óránál kezdd el kóstolgatni, és 18 óránál semmiképpen ne érleld tovább (egyre savanyúbb lesz).
Régen krémsajt és gyúrtsajt kultúrával készítettem tejfölt, de egy ideje a gyúrtsajt kultúrát feta kultúrára cseréltem: így kevésbé sajtos, és valahogy tejfölösebb lesz. Nem nagy a különbség, nekem így jobban tetszik, tényleg ízlés dolga. Szóval ha van még otthon gyúrtsajt kultúrád, használd el nyugodtan a feta helyett ebben a receptben. Frissítés: egy ideje fermentáló starter kultúrát használok tejföl, krémsajt készítéséhez. Ez laktózmentes, és nagyon hasonló végeredményt ad. (Itt írtam erről bővebben.)
A lényegre térek. 🙂
Teljesértékűföl (teljes értékű növényi tejföl)
Hozzávalók
- 100 g fehér bab gyöngybab
- 100 g [a href="https://www.biosziget.hu/eden-premium-nutsampsnack-kesudio-500-g-14598?p_id=12064918"]kesudió
- 1/2 kk. só ízlés szerint
- 1/3 kapszula krémsajt kultúra
- 1/3 kapszula feta kultúra
- VAGY
- 1 adag fermentáló starter ez laktózmentes - erről bővebben itt írtam
Elkészítés
- A kesut és a babot áztasd be éjszakára (lehet egy edényben is).
- Másnap öblítsd le őket, és a sóval együtt (ha használsz) tedd növényi tejfőző automatába. Töltsd fel a MIN (1,1 liter) jelzésig, és indítsd el a növényi tej száraz magból/gabonából programot.
- Amikor lejárt, nyisd ki és várd meg, amíg kézmelegre hűl. Ekkor tedd bele a kultúrákat is, és indítsd el a juice programot.
- A leendő tejfölödet töltsd a fermentáló tartályába, és indítsd el a rizsbor programot 12 órára. Ne felejtsd el bekapcsolni a hűtést a végére!
- Frissen is finom lesz, de ha egy éjszakát áll a hűtőben, akkor még jobban összeérnek az ízek.
Megjegyzések
0,9 litereshez: 65 g bab és 80g kesu (MAX jelzésig)
1,8 litereshez: 130g bab és 165 g kesu (MAX jelzésig)
Szabo Zsuzsa mondta
Kedves Nora,
A legutibbi novenyi tejfolhoz a kesut is meg kell fozni, nem csak a babot? A bab elvileg hosszabb ideig fo, nem fog a kesu szetfoni mire a bab megpuhul?
Andrási Nóra mondta
Nem, a kesut elég csak áztatni, de ha főzöd, az sem baj.
Pillár Anna mondta
Kedves Nóri!mindent a leírás szerint készítettünk de nekünk sajnos nagyon híg lett,te sűrítetted valamivel?
Andrási Nóra mondta
Szia Anna,
nem sűrítem semmivel. Tejfőzővel készült? Ha igen, mekkorában és milyen mennyiségekkel? A babot áztatva, de nem főzve tetted bele?
Bocs ha triviálisak a kérdéseim, de eddig ezek mögött volt az eb elhantolva.
Noémi mondta
Szia Nóri!
Én azóta készítem így a tejfölt, mióta a sajtkrém receptednél leírtad, hogy kicsit hosszabb érlelési idővel tejföl lesz belőle 😀 Így készítek egy nagy adagot, amit aztán tejfölként, vagy tovább fűszerezve szendvicskrémként fogyasztunk. Sokáig is eláll és változatos is így. Én egyébként blansírozott mandulából is szoktam készíteni. Azt közelebbről is tudják hozni, bár az elméleti lehetőségnél jobban már nem vizsgálgatom az etikus forrást időhiány miatt. Viszont abból is tökéletes!
Köszönjük az ötleteket 🙂
Noémi
Andrási Nóra mondta
Igen, levágós. 😀 Köszönöm, hogy írtál! 🙂
Mecseki Dalma mondta
Kedves Nóri,
Már betettem a hűtőbe a fermentálógépben készült tejfölt ,tehát már hideg, és nekem nem elég savanyú, akkor lehet még utólag tovább érlelni pár órát? Mennyit javasolsz?
Köszönöm,
Dalma
Andrási Nóra mondta
Szia,
persze, 4-8-12-stb. órát nyugodtan. Kóstold meg, hogy mikor ízlik! Van, aki 36 órát érleli, nekem az már bőven túl sok… Ízlés dolga. 🙂
Mecseki Dalma mondta
Kedves Noémi,
Megkérdezhetem, hogy hogy szoktátok fűszerezni a sajtkrémet szendvicsktémként? Blansírozott mandulából is ugyanannyi ideig kell érlelni? A mandulát is megfőzöd vagy azt csak turmixolod?
Köszönöm,
Dalma
Angi mondta
Kedves Nòri! Köszönöm a receptet!
Egy kis segìtsègre lenne szüksègem. Vettem Yobiotik Mezofil starter, s Gyùrtsajt kultùràt. Laktòz van benne, s nàlunk van tejèrzèkenysèg. Persze ez nagyon kis mennyisèg, s ennyi belefèr is, viszont mivel nem èrtek hozzà, hogy milyen folyamatok törtènnek fermentàlàs soràn, nem tudom, hogy a laktòz mennyisège növekedhet benne? Te milyen kultùràkat hasznàlsz? Üdvözlettel, Angi
Andrási Nóra mondta
Kedves Angi,
a kultúrák tejfehérjementesek, és olyan kevés laktóz van bennük, hogyha a recept szerint készítesz vele dolgokat, már a beoltáskor a laktózmentes határérték alá kerül a mennyisége, ami érés közben még tovább csökken.
Mindig linkelem a hozzávalóknál, hogy milyen kultúrával készült a recept, szóval nézd meg ott, az a biztos (mostanában joghurt, feta, krémsajt kultúra van itthon).
Angi mondta
Köszönöm Nòri! Mègvalami, akkor ebbe a receptbe cukor, mèz nem kell az erjedèshez?
Andrási Nóra mondta
Nem. A bacik imádják a babot. 🙂
Márti Nógrád Megyéből mondta
Drága Nóri!
Nagyon jól sikerült, finom lett, köszönjük!
Azért lehet egy kérdés?
Nincs tejfőző automatánk, tehát nélküle kellett összebarkácsolni a tejfölt. Nekem majdnem két napig kellett érlelnem, hogy a megfelelő savanyú ízt elérje a keverék. Mi lehetett a gond? Az, hogy hidegre fordult közben az idő? Jól be volt bugyolálva. Krémsajt/gyúrtsajt kultúrákat használtam Panni sajtosboltjából. Már máskor is észrevettem, hogy nehezen érnek be az érlelt növényi tejtermékek. Lehet, hogy fél-fél kapszulával kellene beletennem az egy adagba?
Köszönöm!
M. Nógrád Megyéből
Andrási Nóra mondta
Szia Márti,
Igen, lehet, hogy fázott. Én a babos „tejtermékeken” pont azt veszem észre, hogy gyorsan érnek. A több kultúra is megoldás lehet.
Nóra mondta
Kedves Nóra! Nekem tejföl kultúrám van csak itthon. Azzal is működhet?
Andrási Nóra mondta
Persze!
Bíró János mondta
Kedves Nóri!
Nagyon tetszenek a recepteid!
A babnak a héját nem kell leszedni? Ettől nem lesz durva szemcsés a tejföl? Egyáltalán nem kell szűrni?
Mielőtt nekiállok, gondoltam megkérdezem.
Szép napot!
Janó
Andrási Nóra mondta
Szia Janó,
nem kell vele semmi plusz kört futni, csak áztasd be. 🙂
Forgó Roland mondta
Szia Nóri!
Köszönöm a receptet.Nagyon rendben van az ízvilága és az állaga ii. Nekem egy kicsit furcsa egyeenlőre , hogy olyan darabos.Mintha dara került volna a tejfölbe.:) Ezt leszámítva szuper.
üdv:Roland
Andrási Nóra mondta
Szia Roland,
ez a darabosság lehet attól, hogy nem sikerült simára turmixolni, vagy lehet a bab sajátossága is, most én is belefutottam egy keményebb, nehezebben szétfővő adagba.
Csiszár Mária mondta
Évekkel ezelőtt nagyon megörültem, mikor olvastam nálad a kesutejfölt. (Akkor még a kicsi zöld dobozos nem volt). Azt csak pár csepp citromlével savanyítottad. A babos-kesus tejföl nem működhetne fermentálás helyett citromlével?
Andrási Nóra mondta
Működhet, persze, csak nem lesz annyira „élethű”, de emlékszem a kesutejfölre, én is szerettem… Szóval próbáld meg nyugodtan.
Berec Brigitta mondta
Kedves Nóri!
Tudnál nekem abban segíteni, hogy mivel tudom utólag sűríteni? Nagyon híg lett, valószínűleg azért, mert konzerv babot használtam. Ízre nagyon jó lett, de túl híg. Már egy kis agar agart tettem bele.
Köszönöm szépen
Brigi
Andrási Nóra mondta
Szia Brigi,
utólag csak konjak liszttel lehet, azt csak bele kell turmixolni, az agarral viszont előre fel kellett volna főzni. És igen, az a baj, hogy a bab nem főtt bele és így elveszett a leve, ami sűrít. Legközelebb…
Somlai Ildikó mondta
Kedves Nóri!
Nincs még semmilyen gépem, egyelőre nem tudok dönteni, melyik lenne nekem jó, mivel elég bő a választék. Így csak ismerkedem a receptekkel.
A kérdésem az, hogy a tejfőzőbe vizet, vagy növényi tejet kell-e önteni, hogy tejföl legyen.
Köszönöm a választ!
Andrási Nóra mondta
Kedves Ildikó,
a tejfőző főzi a tejet, szóval víz és száraz hozzávalók (magok, gabonák, hüvelyesek) kerülnek bele.
Viola mondta
Kedves Nóri,
Mindkét kultúra a weboldal szerint laktóz tartalmaz, az a hordozóanyag ( a linkeken keresztül nyitottam meg az oldalt ). Ez laktózérzékenység miatt nekünk sajnos probléma. Van más kultúra, amit szívesen ajánlanál, és biztosan tejmentes?
Köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Kedves Viola,
a kész termék laktóztartalma már a hígítás miatt a laktózmentes határérték alá esik, és még a bacik is fogyasztják… Ezzel együtt van, akinek a nyomnyi laktóz is probléma, tudom. Ebben az esetben híd fel Zsoltot Panni boltjában, ő meg tudja mondani hogy van-e és ha igen, melyik kultúrájuk az, ami teljesen laktózmentes!
Kokas-Varga Timi mondta
Kedves Nóri!
A kész tejfölt hűtőben meddig lehet tárolni?
Köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Szia Timi,
ha nem nyúlsz bele, két hétnél is tovább. Ha sokszor kinyitod, hamarabb tönkremehet. Érdemes frissen több edénybe (befőttesüvegbe) szétmérni.
Percze Renáta mondta
Kedves Nóri!
Azon töprengek, hogy ha a te gépeden MIN jelzésig töltöd vízzel, akkor a többi űrtartalmú gépnél, miért MAX jelzésig kell tölteni?
Holnap én is szeretném kiprobalni, de ezen egy kicsit elakadtam.
Várom mielőbbi válaszod!
Előre is köszönöm!
Renáta
Andrási Nóra mondta
Kedves Renáta,
a lényeg, hogy ezek a hozzávalók kb. 1,1 liter tejfölhöz elegendőek. Az enyémen ez a MIN jelzésig ér, de kinek hogy… már nagyon sokféle tejfőző van.
Brigi mondta
Szia, nincs fermentáló gépem. Hogy fejezzem be a receptet anélkül? Van rá vmi tipped? Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Próbáld 25-30 fok körül tartani, ahogy tudod: ételtermosz, fűtőtestre teszed (ha még megy a fűtés), mikróba teszed (kikapcsolva), meleg törölközőbe csavarod az üveget, ésatöbbi… Nagyanyáink a tejfölt az asztalon vagy a kályha mellett savanyították. Annyi ezzel a nehézség, hogy nem lesz mindig pont ugyanolyan, kóstolnod kell, hogy mikor kész.
Müller Ágnes mondta
Kedves Nóra! A 2021. áprilisában frissített tejföl receptben nem szerepel az agávé szirup, pedig az ha jól tudom, kellene a kulturáknak. Ez véletlenül maradt ki? Köszönöm, Ági
Andrási Nóra mondta
Kedves Ági,
nem véletlen – a babot annyira szeretik, hogy amellé nem kell, és hamarabb megérik, mint az „igazi” tehéntejes tejföl/joghurt stb. (!) 🙂
Müller Ágnes mondta
Kedves Nóri! Nagyon köszönöm, mindig tanul az ember, ezt nem is tudtam!
Kata mondta
Kedves Nóra!
Én sajnos elakadtam… A feta kultúra tartalmaz baktérium kötőanyagnak laktózt, ami tejcukor és nem vegán… Vagy valamit rosszul tudok? ♀️ Vegán téné étrendet igyekszem tartani, és abba így sajnos nekem nem fér bele. 🙁
Andrási Nóra mondta
Szia Kata,
ha etikai alapon vagy vegán, akkor sajnos nem tudok jó kultúrát ajánlani. A laktóz is problémás (a kész tejföl gyakorlatilag laktózmentes, de ez esetedben nem releváns), de sajnos az eredeti kultúra sem növényi eredetű (nem tejen tenyésztik ezeket, de valahonnan leoltották…). Sokat beszéltem erről egy szakemberrel, és úgy tudjuk, hogy jelenleg (világszinten) senki sem gyárt nem tejtermékről leoltott kultúrát. (Ez izgalmas kérdéseket vet fel a boltokban kapható, vegán minősítésű fermentált termékekkel kapcsolatban…) Úgyhogy ha kizáró ok, hogy valamikor tejtermékről oltották le a baktériumokat, akkor nem fogok tudni segíteni. Laktózmentes kultúrák vannak – ha körülnézel Panniék oldalán, joghurt kultúrát pl. biztosan találsz laktózmenteset.
p.s. Önmagában a laktózt egyébként elő lehetne állítani kukoricaszárból is, de sajnos úgy tudom, itt nem ez a helyzet.
Marianna mondta
Szia Nóra!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha a kétféle kultúra laktóz tartalmú, akkor hogy lehet vegán az elkészült tejföl?
Andrási Nóra mondta
Kedves Marianna,
A laktóz és maga a baktérium nem növényi eredetűek (nem növényekről oltották le). A laktóz laktózmentes határérték alatti mennyiségben kerül bele a termékbe, és érés alatt ez is lebomlik, tovább csökken a mennyisége.
Tudom, hogy ez nem elég ahhoz, hogy etikai oldalról is vegán legyen ez a krémsajt. Azért írtam mégis oda, mert tudom, hogy ennél „vegánabb” kultúrákat jelenleg nem lehet kapni globálisan sem, ami felveti a kérdést, hogy a bolti, vegán védjeggyel ellátott termékek milyen kultúrákkal készülnek…
Sokat beszéltem erről a kultúrák forgalmazójával, aki nagyon utánament ennek, ismeri valamennyi gyártó palettáját (globalizált világunkban nincsenek sokan) és még a vegán védjegy feltételeinek is utánanézett…
Jelenleg csak joghurt kultúrát lehet laktózmentes változatban kapni, de már alakulnak az újdonságok, a kultúra gyártók is igyekeznek foglalkozni ezzel a kérdéssel… Szóval reméljük, hogy ami késik, az jön!
Remélem, sikerült röviden és érthetően megvilágítanom a kérdést! 🙂
Üdv,
Nóra
Stefi mondta
Kedves Nora, jol ertem h az elso szakasz meg tudom csinalni levesfozovel is (21 perces program) es a fermentalas meg nagyjabol szobahomerseklet vagy termosszal helyettesitheto? Vagy az elsot inkabb fott babbal kezdjem a levedfozoben es utana a termosz? Tehat a hofokok az elsonel kb forraspont es a masodiknal 25-30 fok? Koszonom!
Andrási Nóra mondta
Szia Stefi,
Igen, stimmel így, ahogy írtad! Mindenképpen nyers, áztatott babbal kezdd!
Nekem az a tapasztalatom, hogy fermentálóval jobban működik, de sokaknak így is jól sikerül… (Termoszban és kinek hogy.)
Sok sikert!
Lázár Éva mondta
Kedves Nóri! Mezofil és krémsajt kultúrám van itthon. Szerinted ezekkel is működni fog? Ha igen, mindkettőből tegyek 1/3-ot? Köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Kedves Éva,
igen, szerintem úgy jó lesz!
Éva mondta
Szia Nóri! Kérdésem röviden: ez a változatod is fagyasztható? Ez sem válik szét felengedés után? Köszönöm a válaszod: Éva 🙂
Andrási Nóra mondta
Nem válik szét, de kiolvadva nem lesz annyira krémes, mint frissen. Azért még használható. 🙂
Andi mondta
Szia Nóri!
Néhány receptedben 1,2 literes, néhányban 1,3 literes Vegitalra hivatkozol, illetve hogy annyi literig öntsük fel. Az 1,3 csak elírás lenne? Nincs a piacon csak 1,2 literes.
Még nem vettem készüléket, de a receptjeidet szeretném használni módosítás nélkül, és ez alapján szeretnék készüléket is vásárolni. Az 1,2 literes „Smile” meg is felelne az elvárásaimnak. Azzal az összes recepted módosítás nélkül elkészíthető?
Köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Szia Andi,
a rejtély kulcsa, hogy a tejfőzőm 1,3 literes, a fermentáló tartálya pedig 1,2 literes. 🙂 (Igen, most csak 1,2 literest lehet kapni.) Igazából mindegy… túl pici ez a különbség, hogy számítson. És igen, a Smile jó lesz, épp most írtam arról FB-on és Instán, hogy kaptam egyet ajándékba, és kipróbáltam vele a tejet, krémsajtot, joghurtot is, és remekül működött.
Minden jókat!
N.
Horváthné Szalai Edina mondta
Kedves Nóri
Nekünk a kesudió nem jó mivel hejettesíthetném?
Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Egy-két napig váltott vízben áztatott dióval. Nem lesz pont olyan krémes, de így is működik.
Góg Péterné Emőke mondta
Kedves Nóra!
Szeretném megkérdezni, hogy nálad MIN jelzés szerepel, de a rainbow géphez ezt a receptet írtad:
1,8 litereshez: 130g bab és 165 g kesu (MAX jelzésig) itt nem MIN jelzésig kellene?
Szeretném még azt is megkérdezni, hogy 1 adag fermentáló starter kell ebbe a mennyiségbe is? Az egy adagoló kanálnyit jelent, ami a csomagban van?
Válaszodat előre is köszönöm
Andrási Nóra mondta
Kedves Emőke,
az én automatámat azért töltöm MIN jelzésig, mert 1,3 literes, és a fermentálóba 1,2 liter fér, szóval kicsit kevesebb kell.
A Rainbow-val akkor jársz a legjobban, ha megfőzöd úgy, ahogy írtam, a MAX jelzésig, amit tudsz beleteszel a fermentálóba, a maradékot pedig felhígítod MAX-ig és elindítasz egy juice programot, így lesz még tejed is.
Góg Péterné Emőke mondta
Nagyon szépen köszönöm!
Elkészítettem, ami kimaradt azt én befőttes üvegbe zártam és jól bebugyoláltam, úgy is jó lett. 🙂
Starterből ugyanúgy egy adagoló kanálnyi kell? Nekem nem lett eléggé savanykás, de még kísérletezem! A recept amúgy szuper!!!
Andrási Nóra mondta
Igen, ehhez az adaghoz egy kanál starter kell. Ha savanyúbbat szeretnél, akkor vagy érleld tovább, vagy használj hozzá mezofil kultúrát is. (Változó, hogy kinek mi válik be.)
Kissné Hervai Sára mondta
Kedves Nóri,
Kisfiam tejfehérjére, kókuszra, olajos magvakra és citrusfélékre diétázik. Azt hallottam, hogy ebbe a diétába a tigrismogyoró belefér. Ez a recepted elkeszíthető lenne vele úgy, hogy a kesut helyettem vele? Ha igen, mire kell figyelnem? Meddig áztassam előtte? A mennyiség ugyanaz legyen mint a kesu? (Ha nem jó a tigrismogyoró, esetleg más ötleted lenne hozzá?)
Köszönöm előre is, ha tudsz segíteni.
Andrási Nóra mondta
Kedves Sára,
van trigrismogyoró/földimandula alapú receptem is, itt találod. (A kultúrákat kicserélheted benne.)
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!