2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ki ne lopódzott volna be anno a kamrába/konyhába és kapaszkodott fel a polcokra/konyaszekrényre, hogy magáévá tehessen egy jóó nagy kanál Nutellát? Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, engem a mogyorókrém a gyerekkoromtól majdnem a diplomáig kísért. Volt idő, amikor a kollégiumban két szelet pirítós, mogyorós gyönyörrel megkenve, egy csésze 3 az 1-ben kávéval teljes értékű reggelinek minősült. Azt hiszem, elég hosszú utat jártam be azóta gasztronómiai és táplálkozástudományi téren is.
Mióta cukormentesen eszünk, nyilván rá sem néztem a boltban az üvegre, sőt, általában a polcokon sem látom, mert nem járok olyan részlegen… De régóta terveztem, hogy készítek ilyet itthon, elvégre nem lehet olyan nagy kaland. És tényleg!
Ahogy nemrég írtam, mostanában időhiány miatt többet olvasom, mint írom ezt a blogot, így nagyon megörültem, amikor kész „Not-tella” receptre bukkantam azon a blogon, amit már ajánlottam Nektek.
Szóval nem, ez a recept nem saját szerzeményem, csak egy kicsit változtattam az összetételen (kókusztejpor tejpor helyett) és az arányokon (több mogyoró, kevesebb csoki, mert amit én használok, az kakaósabb). Gondoltam, így is megosztom Veletek, elvégre lehet, hogy nem minden olvasóm olvas amerikaiul is, nehogy már emiatt lemaradjatok egy ilyen finomságról!
Hozzávalók:
100g mogyoró (nem földimogyoró, hanem török-, vagy mókus-, kinek hogy…)
75g kókuszzsír
75g 81%-os étcsokoládé (22,8gCH/100g)
20g kókusztejpor
50g cukornak megfelelő folyékony édesítőszer
Így elég csokis lesz, ha kevésbé kakaósat szeretnétek, használjatok csak 50g csokoládét, vagy 70%-osat. A kókusztejpor egy újabb egzotikusnak hangzó hozzávaló, de egyáltalán nem nehezen elérhető, a múltkor a Sparban is láttam, én bioboltban vettem kifejezetten ehhez a recepthez, ott olcsóbb.
Lássunk hozzá:
1. A mogyorót sütőpapíros tepsiben pörköljük légkeveréses sütőben 150 fokon 15 percig. Közben 2-3x rázogassuk meg a tepsit!
2. Ha kész, a tepsiből borítsuk a mogyorószemeket egy konyharuhára, majd a ruhát ráhajtva dörzsöljük meg jó alaposan, hogy a barna héja lemorzsolódjon. Nem fontos, hogy 100%-ban fehér legyen, ami le akar hullani, úgyis le fog, amikor átpakoljuk a mogyorót a következő edénybe.
3. Egy megfelelő edényben keverjük össze a mogyorót a kókuszzsírral. Turmixoljuk össze a keveréket! Én ehhez a régebbi kis kézi mixeremet használtam, mert a turmixgép szerintem csak kikenné a kehely falára a mogyorót.
Bizony vettem egy nagy levegőt, mielőtt megnyomtam a gombot, hogy szegény mixer vajon kibírja-e, de elég könnyen, mondhatni simán ment. Ilyen lett:
4. Ebbe a „turmixmányba” tördeljük bele a csokoládét, keverjük bele az édesítőszert is. Ha a csoki nem olvad meg teljesen, állíŧsuk kis időre egy forró vizes edénybe. Keverjük össze alaposan, majd adjuk hozzá a kókusztejport is, ettől lesz szép sűrű.
El is készült a cukormentes, tej- és tejtermékmentes, szójamentes és vegán mogyorókrém! Sajnálom, hogy a konyám illatát nem tudom mellékelni…
Lássuk, hogy állunk a szénhidrátzsetonokkal: egyedül a kókusztejporon nem szerepelt a tápanyagtartalma, csak hogy 85% kókusz, a maradék tápiókaszirup, így a kókusz CH-tartalmával számoltam, a szirupot pedig 100% szénhidrátnak vettem. Így lett a teljes üveg mogyorókrém szénhidrát-tartalma 32g, ami csupán 12g CH/100g!
Szeretném, ha látnátok, hogy mennyit nyerhetünk pár perc konyhatündérkedéssel, így nyomoztam egy kicsit Nutella-ügyben. Az eredeti Nutellában 56,7g cukor van 100g-ban, 13%-a mogyoró és 2500Ft/kg áron kapható. A diabetikus verzióban 15% mogyoró, 27,4g/100g CH van, az ára pedig 5120Ft/kg. Kezdem érteni, miért gondolják sokan, hogy cukormentesen enni sokba kerül…Persze mindegyikben van még tejpor, tejfehérje, laktóz, és egy kis szójalecitin, csak hogy sok táplálék-allergiásnak se legyen jó.
Hogy áll ehhez képest a házi változat? 12g/100g CH-tartalommal fölényesen verte a mezőnyt. Az anyagköltség kb. 725Ft volt összesen, ami 2735Ft/kg, vagyis alig több a „sima” Nutellánál, miközben a házi mogyorókrémem 38%-a mogyoró… Szerintem már csak emiatt érdemes itthon készíteni. (Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy valószínűleg ennél olcsóbban is lehet Nutellát kapni, és nem számoltam a felhasznált villamosenergiát és a befektetett munkámat, ami egyébként nem volt túl sok de annál szórakoztatóbb.)
Hm… Lehet, hogy holnap „nutellás” zabpalacsintát reggelizek…? 😉
stdzsi mondta
Hmmm… Ezt ki kell próbálnom a hétvégén…. 😛
mclahlan mondta
Megcsináltam, a mogyoróim kicsit megégtek, de azért istenijó lesz,mert megnyaltam a kanalat 🙂 Elgondolkodtam, hogy ilyen finom és ilyen jó, és tényleg csak ennyi a ch…hihetetlen vagy! 🙂 Köszi! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Én is gondolkodom, hogy főzök egy újabb adagot, a gond csak annyi, hogy ha én megnyalom a kanalat, akkor elég könnyen elindulok a lejtőn… 🙂
mimimo mondta
Nóri, ennek puha, kenhető lesz az állaga? Nem lesz túl kemény a kókuszzsír miatt, ha pl. hűtőben tároljuk? Ill. szerinted meddig áll el hűtőben/kamrában tárolva?
Mindenmentes Nóri mondta
Ha hűtőben tartod, akkor megkeményedik, de késsel még így is "forgácsolható". Ha kint hagyod, akkor kenhető, sőt, kicsit folyékonyabb is, ezt a kókusztejpor mennyiségével lehet szabályozni. Én hűtőben tartom, és langyos pirítósra teszem, így fél perc múlva pont jó.
Szerintem sokáig elállna, mivel a kókuszzsír tartósítja (elzárja a levegőtől és egyébként a laurinsav valamennyire antibakteriális is, ha jól tudom), de nálunk még sosem állt egy-két hétnél tovább…
Féth Krisztina mondta
Szia Nóri! A folyekony edesítőszer az kb mennyi? Hány csepp vagy kanál. Köszi Kriszti
Andrási Nóra mondta
Azért írtam így, mert attól függ, hogy milyen fajta… Szóval nem tudom megmondani.
mimimo mondta
Köszi a választ!
mi mondta
Nagyon guszta a recepted, gratulálok hozzá. Viszont van valami, ami szerintem nagyon fontos, ha az ember áttér a reform étkezésre.
Az a probléma, hogy sosem a ch önmagában az "ellenség", hanem a ch + zsír kombó, nagyobb mennyiségben. Az agyunk szénhidráttal működik, ezért nem jó, ha a teljes kiiktatásra törekszünk, sőt. Ha valaki hajlamos a túlevésre, azon az sem segít, ha cukormenteset eszik, mert a mogyoró, a zsír ugyanúgy hízlal, ha mértéktelenül fogyasztjuk. Mértékkel viszont még a rendes csoki sem árt. Én úgy fogytam le 10 kilót pár éve, hogy minden nap ettem kis csokit. Ha viszont a reform kajákat viszem túlzásba mert épp finom, akkor bizony ugyanúgy hízok, szóval az önkontroll és a mennyiség ugyanúgy fontos, sőt. A téveszmékkel pedig vigyázni kell. Ezzel nem azt mondom, hogy cukrot, lisztet kell enni mindenhez 🙂
mi mondta
Még annyit, hogy tudom, nem az a célod, hogy teljesen kiiktasd a szénhidrátot, és nem is fogyás, de sajnos a nők 95%-át a fogyás reménye hajtja az életmódváltásra, akármit is nevez meg indokként. A probléma az, hogy amikor áttérnek, folytatják a túlevést, mert a valódi lelki okokat nem térképezik fel, illetve az életük más területein nem váltanak "életmódot".
Mindenmentes Nóri mondta
Köszönöm a hozzászólásaidat. Természetesen nincs itt szó a szénhidrátok teljes elhagyásáról. Ha először jársz itt, akkor olvasd el a diéta címkével ellátott, vagy a blogtörténet fül alatt található írásaimat, így teljes lesz előtted a kép. Szerintem sem a szénhidrátok, sem a zsírok nem ellenségeink, ha tudjuk, hogy melyikből, mennyit, mikor és miért eszünk.
Ha szívesen kiszámolod egy-egy receptem zsír-, vagy kalóriatartalmát, és beírod a recept alá kommentben, azt megköszönöm, mert biztosan lesz valaki, aki örül majd a plusz információnak.
További kellemes böngészést kívánok!
principessa1121 mondta
Szia Nóri,
Ez nagyon-nagyon jól néz ki, azt megkérdezhetem, pontosan milyen csokit használtál hozzá? Elvben a laktózzal van problémám, de még nem találtam olyan fekete csokoládét, ami ne fújt volna fel, függetlenül attól, hogy ezekben legfeljebb nyomokban lehet csak tej. Hálás lennék egy tuti tippért. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, ebben a receptben a Lidl-ben kapható Arriba 81% csoki volt. Legutóbb úgy készítettem a mogyókrémet, hogy csoki helyett 2 ek. kakaóport és még egy kevés kókuszzsírt tettem bele. Így még kenhető is lett szobahőn. Egyébként ez a csoki "nyomokban tejzsírt tartalmazhat". Olyat, ami nyomokban sem, szerintem bioboltban próbálj találni, ott szoktam látni pl. rizstejes csokit, de elég drágán.
principessa1121 mondta
Nagyon köszönöm, ez szuper! Mindenhol csokival készítik, és pont arra gondoltam, nem lehetne-e kakaóval helyettesíteni. A rizstejes csokit azért kipróbálom, hátha. 🙂
Babo mondta
Szia! Már két hete nézelődök az oldaladon, elképesztő 🙂 Nekem CH diétám van, de szerencsére nincs allergiám.. a kókusztejport lehet vmivel helyettesíteni?
köszönöm, és grat a bloghoz! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia! 🙂 Ha amúgy is iszol tejet, helyettesítheted sima tejporral szerintem. Itt ugye az volt a cél, hogy megszabaduljunk a cukortól és a tejtől is, ezért a kókusztejpor. Gyere máskor is! 😉
Névtelen mondta
Szuper a blogod! 🙂 Pont tegnap mondtam a páromnak, hogy majd én csinálok magamnak tejmentes mogyorókrémet és tádámm találtam is itt egy jó receptet. :))
Azt megkérdezhetem, hogy miért csinálsz minden mentes diétát/életmódot? Nem kötekedni akarok csak érdekel. 🙂 Számomra perpillanat egy kincsesláda a blogod. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia! Örülök, hogy rátaláltál az oldalamra, és tetszik. A kérdésedre találsz választ a "Blogtörténet" fülön. Jó főzőcskézést és gyere máskor is! 🙂
Nagy Rita mondta
Szia! Nemrég találtam a blogodra. Szerencsére nem allergia miatt mellőzök bizonyos ételeket, hanem egészséges életmódra váltottam már több mint fél éve. Ma készítettem el a mogyorókrémet, ezzel töltöttem be a zabpalacsintát 🙂 Nagyon finom és annyira egyszerű elkészíteni! A kókusztejet is megcsináltam már és nagyon sok receptedet ki akarom még, nagyon tetszik az oldalad! (A zabpalacsintát eddig másképp csináltam de a te verziód is jó lett 🙂 ) További sok sikert az oldaladhoz, "törzsolvasód" lettem! 🙂 Rita
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Rita! Üdv itt nálam, örülök, hogy ízlett a főztünk! 😉 Gyere máskor is! 🙂 N.
Réka Bodrogi mondta
Szia! Azt szeretném kérdezni, hogy az étcsokoládé az cukormentes ami az Aldiban kapható ? (fentebb irtad). Én arra gondoltam, hogy natúr holland kakaóporral készitem el, illetve hol lehet még kapni cukormentes étcsokoládét? A diabetikus részlegeken csak ugye? Az ötlött fel bennem, hogy a török mogyoró mellett még beleturmixolok egy kis sima mogyorót is és akkor igy ötvözve lesz a kettő 🙂 szerinted igy is jó lesz? Köszi a választ
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Réka!
A Lidl-ben kapható 81%-os étcsokiban is van hozzáadott cukor, de az összes 22,8g CH-ból kb. 7-8g jön a kakaóporból, és csak a maradék cukor, szóval alig valami. A diabetikus csokikban olyan 50g polialkohol szokott lenni/100g… Szerintem nem jó csere.
Készítettem már kakaópor+még egy kis kókuszzsírral is, és úgy is finom, csak hígabb, mert a kakaóvaj egy kis szilárdságot ad neki, mivel magasabb az olvadáspontja a kókuszzsírénál.
A földimogyoróhoz nem tudok hozzászólni, mi nem nagyon eszünk földimogyorót, mert kimagaslóan magas az omega-6 zsírsav tartalma, és nagyon sok halat kellene enni rá, hogy helyrebillenjen a mérleg. 🙂
Remélem, ízleni fog!
Üdv,
Nóri
ZWS mondta
Kedves Nóri,
szerinted lehet esetleg kakaópor és kakaóvaj kombóval helyettesíteni a csokoládét? Illetve az édesítőszerek helyett valamilyen természetes édesítőre nincs ötlet?
Üdv:
Sándor
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Sándor,
Természetesen a csokoládét helyettesítheted kakaóporral és kakaóvajjal. Édesítőszerek közül xilitet próbáltam már, ami természetes, pici vízben oldottam, és belekevertem a masszába, de később kicsapódott. Kakaóvajjal lehet, hogy egyben marad, úgy még nem próbáltam. Egyébként, a xiliteset ajándékba vittem, és nem volt rá panasz, így is hamar elfogyott. 🙂
Üdv,
Nóri
mary mondta
Szia!
A kókuszzsírt lehet esetleg helyettesíteni mással?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia! Pl. kakaóvajjal (lásd előző bejegyzés). Más zsíradékot nem nagyon tudok, ami semleges ízű és érdemes megenni. 🙂
Üdv, N.
mary mondta
Okés, köszi 🙂 Mi is használjuk a kókuszzsírt, csak szeretnék valami "nutellásabb" állagot elérni, és azt gondoltam, hogy kókuszzsírral szobahőmérsékleten folyékonyabb lesz. De közben figyelmesebben végigolvastam a kommenteket, és tulajdonképpen válaszoltál is a kérdésemre. Köszi még egyszer!
Évi mondta
Szia!:)
Lehet esetleg a folyékony édesítő helyett porosat használni? Bár nem szeretném ha nagyon sűrű lenne a krém.:)
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Évi,
ha a por alapú édesítőszerre gondolsz, akkor abból szerintem sok is kellene bele, és ugyanaz a helyzet, mint a xilittel: vízben kellene oldani, és így valószínűleg kicsapódna a krémből. Persze ettől még megpróbálhatod: volt már, hogy xilites mogyorókrémet vittem ajándékba, és elég hamar elfogyott…
Üdv,
Nóri
Andi mondta
Szia Nóri!
Szuper a blogod, most találtam rá és nagyon örülök neki. Én is nutellás állagot szeretnék elérni, mivel és nasiként enném főleg, nem kenyéren. Olvastam, hogy azt kakaóvajjal lehet. De ugyanannyi kell belőle mint a kókuszzsírból? Illetve hol tudom ezt és a tejport (rendes tejport) beszerezni? Van az Inter Sparban vagy az Auchanban? Én csak cukros vagyok, és a rendes tejporban úgy tudom nincs cukor.
Andi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Andi!
Ha csak kókuszzsírral készíted, és beteszed a hűtőbe, úgy éppen jól kanalazható. 🙂
Tejport szerintem kapsz a nagyobb boltokban, de ebben nem vagyok gyakorlott. Kakaóvajat már nehezebb beszerezni, ezért nem is írtam róla korábban. Bioboltban lehet, vagy cukrász nagykereskedésben, vagy ha van ismerősöd, aki gyógyszertárban dolgozik…
Üdv,
Nóri
Andi mondta
Köszönöm szépen a választ. Akkor kókuszzsírral fogom készíteni. És hol tudom beszerezni a török mogyorót? Eddig sehol sem találtam.
Andi
Mindenmentes Nóri mondta
Régebben Aldiban, mostanság a piacon veszem. Ez a "sima" mogyoró, csak azért írtam így, hogy tudjátok, nem földimogyoróra gondoltam.
N.
ancsa mondta
szia,
tegnap megalkottam én is és nagyon jó lett. Szerencsére minden volt hozzá csak kókusztejport kellett venni. Imádom a kókuszolajat, egyszerűen mindenre jó, főzéstől kezdve az öblögetésen át a hajpakolásig. A steviát még egy kicsit jobban ki kell ismernem mert nagyon nehéz elsőre eltalálni az arányokat. köszi a receptet.
Andi mondta
Szia Nóri. Melyik piacon veszed? A kis piacon a Móricznál van szerinted? és mennyibe kerül kb. a 10 dkg? Én a Spárban voltam ma, ott egyik hozzávaló sem volt. Így sima tejport vettem ott. De mást nem tudtam. Auchanba van kókuszzsír azt már mondták, és diabetikus csoki is van olcsón. Már csak a mogyoró a kérdés. A Spárban volt mogyoró, de az pörkölt mogyoró volt, és 80 g volt 500 Ft. Ugye annál olcsóbb a piacon?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia!
Szombaton vettem a Bosnyákon 3000 Ft/kg-ért. Most pirítom a sütőben, csak hogy biztosan ne fázzak. 🙂
Szerintem a kókuszzsírhoz és a kókusztejporhoz is keress egy kis bioboltot a környéken, biztos van valahol. Pl. a Ferenc körútnál mintha láttam volna, az Móriczról járható.
Üdv,
N.
Ica mondta
Andi!
A Fehérvári úti piacon a magosnál szinte mindig van mogyoró is, de sajnos nem tudom az árát. A piacon a hátsó soron az ablaknál van egy keleti fűszeres (most nyáron nincs nyitva)ott is láttam már néhányszor mogyorót, talán kókuszzsírt is. Nem messze a piactól van egy biobolt is Napra (Szabolcska M.utca) ott találsz még sok mindent, de az egy kicsit drágább!
Névtelen mondta
Sziasztok!
Egy ötletet szeretnék megosztani, lehet kapni nagyobb CBA-ban (Interspar, Tesco, stb.) MOGYI márkájú, bordóspiros csomagolású, 80g-os pirított, hántolt törökmogyorót. Én ma ezzel csináltam a mogyorókrémet (mikróban megmelegítettem a mogyorót, hogy a csoki és a kókuszolaj felolvadjon). Az egész művelet megvolt kb. 7 perc alatt és nekem jobban ízlik, mint a saját pörkölésű-hámozású. Ez persze attól lehet, hogy soha nem sikerült eléggé ledörgölni a héjat és maradt egy kis keserű felhang a finom ízek mellett. Üdv, Anikó
Zsuzsanna mondta
Nálunk a családban a tej (laktóz és tejfehérje is) és a szójalecitin okoz tüneteket, a kókuszzsír is. És még sok más. Az érintett családtagnak csak a déem boltokban kapható Alnatura ízesítetlen fekete csoki vált be. Azért finom a többi változat is és a többi bolthálózathoz képest megfizethető és biztonságos.
Névtelen mondta
Szia Nóri, nagyon szuper a blogod, koszi!!!
Megcsinaltam a mogyorokremet botmixerrel, de nekem kicsit darabos lett. Szerinted mitol lehet? Ra kellene turmixolnom meg? Koszi! Sok sikert, Lilla
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Lilla,
Nekem is darabos marad, teljesen krémesre csak ipari berendezésekkel lehetne turmixolni. Remélem, így is ízleni fog és jössz máskor is. 🙂
N.
Névtelen mondta
Szia Nóri. Ezt el kell készítenem annyira beleszerettem első pillantásra. Viszont szeretnék tanácsot kérni. Nincs étel allergiám, de egyszerűen eddig a kókusztejtől és a cocomasstól is rosszul voltam. Nem tudom ezeket meg kell szoknia a gyomornak,vagy van e bennük olyan amit az én szervezetem nem tolerál, de a kókusztejpor esetleg különbözik ezektől? A barátnőm laktózérzékeny így a sima tejpor nem jöhet szóba. Én nem szeretném kihagyni ,mert sűrű krémet szeretnék, de ha esetleg mégis ,végső esetben mennyi kókuszzsírral pótoljam( mert attól semmi bajom)? Imádom a blogod, gratulálok. Riri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Riri,
legutóbb én is kókusztejpor nélkül készítettem, mert nem kaptam megfelelőt. Kicsit több csokit tettem bele, és így is jó krémes lett.
Általában igaz, hogy a több csokitól krémesebb, a több kókuszzsírtól szilárdabb lesz, mert az utóbbinak alacsonyabb az olvadáspontja.
Gyere máskor is! 🙂
Névtelen mondta
Szia Nóri! 🙂
Kezdő "glutén nélkülöző" személy vagyok és azt szeretném kérdezni, hogy ez a mogyoróvajkrém gluténmentes is? Ahogy nézem, szerintem az, de inkább megkérdeztem, mert még eléggé bizonytalan vagyok 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Igen, ez a recept gluténmentes: nincs benne semmilyen gabonaféle. Persze a vásárlásnál oda kell figyelned, hogy az alapanyagok ne tartalmazzanak nyomokban gabonaféléket.
Üdv,
Nóri
Névtelen mondta
Szia Nóri!
Tegnap akadtam az oldaladra es nagyon gyorsan elkeszitettem a mogyoros csokikremet. Olasz ferjem es gyerek imadta:-) 🙂 🙂 En meg imadom az egesz oldalt, mert gluten-, tej-, cukor- es tojas nelkul kell etkeznem. Lassan mar csak levegon es vizen elhetek, ugyhogy, hajra az otletekkel–:-)
Kerdes: cocomast hazilag hogy keszitenel?
Koszonettel,
Nemeth Bea
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Bea,
Én is szoktam viccelni, ha kérdezik, hogy "És akkor mi van a sütiben?" "Sűrített levegő." 🙂
Házilag cocomast sajnos sehogy, mert xantán gumival stabilizálják, ettől habosodik fel, olyan pedig házilag nincs. Még a kókusztejkonzervről lefölözött kókusztejszínt lehet felverni.
Most is éppen tojásmentes recepteken dolgozom. 🙂
Üdv, Nóri
Szabó Gabi mondta
Ha kérdés lenne még 3 évvel később is (:D), akkor lehet kapni xantánt, csak kozmetikum-alapanyagokat áruló webáruházakban. Én azzal simán megpróbálnám, mert azok gyakran szigorúbb követelményeknek felelnek meg, mint az étkezési.
inf3rno mondta
Én most habszifonra gyűjtök. Elméletileg egy kis zselatinnal bármiből lehet habot csinálni vele. (Legalábbis szeretném azt hinni.) Erről a kókusztej felverésről tudnál valami részletesebb info-t adni? Mivel lehet stabilizálni, vagy megáll magától is?
inf3rno mondta
Az édesítőszerek sem feltétlen jók, bár egy cukorbetegnek gondolom nincs sok választása… Az a baj velük, legalábbis egy részükkel, hogy nem szívódnak fel, így a bélben található baktériumoknak kell lebontani őket. Ez megváltoztatja a bélflórát, mivel ami jobban képes hasznosítani ezt a tápanyag forrást, az elszaporodik. Azzal is ugyanilyen gond lehet, ami felszívódik, és a vizelettel ürül, csak az nyilván a másik kimeneten okozhat hasonló gondokat…
A szacharin, a szukralóz (nádcukor) és az aszpartám a bélflórát a cukorbetegséget és elhízást elősegítő irányba változtatja meg (doi:10.1038/nature13793), szóval ezeket jobb kerülni.
A xilit szintén megváltoztatja a bélflórát elméletileg a jó irányba (doi: 10.1111/1750-3841.12520). (Már amennyire ezeket a dolgokat egér kísérletekből le lehet szűrni.)
Ahhoz, hogy a vizes rész ne csapódjon ki emulgeálószer kellene pl szójalecitin… Elméletileg lehet többféle lecitint is kapni, pl napraforgóval, vagy génmódosított kukoricával is termeltetnek, de más növényekből is nyerhető. Úgy emlékszem, hogy hasonló üvegcsében van, mint az aromák, és egy olyan üveg 20.000 ft. Bár ez tényleg sok éves emlék, elképzelhető, hogy elérhető áron is be lehet szerezni. Google sajnos nem dob semmit, mert minden elárasztottak a kétes eredetű lecitin kapszulás hirdetések. Lehet próbálkozni alternatív emulgeálószerekkel, de jelenleg ebben nem tudok tanácsot adni. Én megpróbálnám porítani, és víz nélkül hozzáadni, hátha…
inf3rno mondta
Azért ez az w3-w6 arányos elmélet sem tökéletes. Zsírsava válogatja, hogy melyik gyulladáskeltő, és melyik gyulladásgátló. Ott van mondjuk a gamma-linolénsav, ami nagyobb mennyiségben pl a kerti borágóban van jelen. Bár w6 zsírsav, mégis gyulladásgátló a hatása, és ízületi gyulladásra használ valamennyit. Sajnos a biokémia/élettan sokkal bonyolultabb annál, mintsem hogy néhány egyszerű szabállyal meg lehessen mondani, hogy mi egészséges, és mi káros, ezért nem működnek az ilyen szabályokra alapozott pH csodák, paleolit diéták, és hasonló elméletek. Ezt valószínűleg az elméletek kitalálói is tudják, de a mai világban sajnos ebből lehet üzletet csinálni.
Az w3 bevitelt meg lehet oldani más forrásokból is. Úgy hallottam, hogy gyógyszertárban lehet kapni elég olcsón kimért csukamájolajat. Ezen kívül lehet kapni lenolajat is. A lenolajjal van tapasztalatom. Keserű. Nagyon. Nekem ez egyáltalán nem okoz gondot, de a családban mindenki más kiköpte… 😉
inf3rno mondta
Lehet ezt még olcsóbbá is tenni egy kis kísérletezéssel…
A kókusztejet házilag is meg lehet csinálni reszelékből főzéssel, áztatással, csak arra kell figyelni, hogy ne kénezettet vegyünk (a kénnel fehérítik). A kókuszzsír fagyasztóba rakva kiválik a tetején. A tejport nem ismerem, valószínűleg a víz elpárologtatásával nyerik, ez házilag nem megoldható, drága gépek kellenek hozzá. Amit lehet, hogy kávédarálóban ledarálod a reszeléket, aminél a végeredmény kinézetre kb olyan lesz, mint a porcukor. Valószínűleg ez is használ. Ha nem, akkor a keményítő lehet a b terv.
Étcsoki helyett lehet kakaó port és kókuszzsírt használni, úgy valószínűleg olcsóbb és szerintem szójalecitin mentes is. A végeredmény kétséges, mert a kakaóvaj minőségétől sok függ a csokiknál, másrészt meg a lecitin fogja össze a vízoldható és zsíroldható részeket (emulgeálószer), szóval annak hiányában lehet, hogy kiválik a zsír egy idő után. Mindenesetre egy próbát azért megér…
Tetszik a recept, kipróbálom.
Mindenmentes Nóri mondta
Valóban, az omega-3/6 történet megérdemelne legalább egy külön bejegyzést. Biokémikusok között is fennáll a vita, hogy mi is lenne jó, egyelőre nincs "tuti" válasz.
A növényi omega-3 zsírsavakkal az a gond, hogy közvetlenül nem hasznosulnak jól. Pl. a lenmagban lévők pár százalékos hatásfokkal alakulnak át olyan zsírsavakká, ami a tengeri halakban készen jelen van, ráadásul ezt a folyamatot bizonyos zsírsavak még inkább gátolják.
Mindenmentes Nóri mondta
A szukralóz a nádcukor egy kémiailag módosított változata: az USA-ban Splenda néven védjegyzett mesterséges édesítőszer.
A kakaóvaj önmagában is emulgeáló hatású: szója alapú, nehezen beszerezhető hozzávalóval sok olvasóm nincs kisegítve…
Mindenmentes Nóri mondta
Cocomasból hanszifonban tényleg hab lesz, ezt már sokan megerősítették nekem, bár habszifonom nekem sincs. A Cocomas habját én egy kis keményítővel szoktam stabilabbá tenni, de egyébként megáll magától is. Ez igaz lehet a kókusz konzervből származó "kókusztejszínre" is.
Mindenmentes Nóri mondta
Kókusztej receptet is találsz az oldalamon, ajánlom a "Tartalom" fület. 🙂 A kókuszzsír 24 fok alatt fagy ki, így a sima hűtő, vagy egy hűvösebb konyha is megteszi…
A kókusztejpor éppen azért segít, mert a kókuszreszelék mellett keményítőt tartalmaz.
Persze, hogy használhatsz kókuszzsírt kakaóporral csokoládé helyett: keményebb és kevésbé kenhető lesz a végeredmény, ill. a kókuszzsír semmi vizet nem vesz fel, úgyhogy az édesítés sem egyszerű, mert hiába keversz bele xilitet akár porítva is, oldatlan állapotban nem lesz édes: a szájban fog oldódni, így egyrészt hűvös, másrészt "utólag édes" élményt adhat.
Szimonetta Pintér mondta
Kedves Nóri!
Érdeklődnék,hogy mézzel is megoldható az édesítés?:-)
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Én nem nagyon eszem mézet, úgyhogy nem próbáltam, de szerintem működne.
Szimonetta Pintér mondta
Köszönöm a választ!:-)
Névtelen mondta
Szia Nóri!
Kipróbáltam a receptet, már itt van mellettem a kisüveg 🙂 Isteni finom! Köszi!
Névtelen mondta
Szia! Én már próbálkoztam házi mogyorókrémmel… ami ugyan finom lett, de az állaga nem lett jó, nem volt igazán jól kenhető! A kész mogyorókrémet hűtőben tárolod? Az állaga is hasonló mint a Nutelláé (mert ha nem akkor sajnos a kislányom nehezen fogadja el a bolti dolgok egészségesebb házi alternatíváit- hála a lelkes nagyszülőknek akik sajnos ahogy nem látom minden vackot megetetnek vele azzal a felkiáltással, hogy nehogy meg legyen tőle bármi vonva…).
Szép napot!
Adri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Adri,
Sajnos az állaga nem olyan, mint a bolti Nutelláé: az egy spéci, csak ipari berendezéssel elérhető eljárással készül, a házi mindig darabosabb lesz és nem olyan "nyúlós".
(Nekem is kislányom van – hasonló helyzetben a nagyszülőktől vonnám meg az unokájukat… Ezt csak nagyon zárójelben, mivel nem ezt kérdezted.)
Fel a fejjel,
Nóri
Névtelen mondta
Köszönöm válaszod! Még azt meg tudnád nekem mondani, hogy kb mennyi ideig áll el, és hogy hűtőben kell-e tárolni? Van egy kisfiam is, és őt még nem sikerült elrontania senkinek (még csak két éves), Ő sokkal befogadóbb az új/egészséges dolgokkal, hátha Ő elfogadja… Ha meg nem akkor majd a felnőttek megeszik a családban! 🙂 Adri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nálunk sosem állt pár (3-5) napnál tovább, addig nem volt baja. Volt az asztalon és a hűtőben is. Ebben az időben inkább hűvösben tartanám, de tudj róla, hogy úgy megkeményedik (a kókuszzsír olvadáspontja 24 fok).
Kis Dóra mondta
Szia! Már régóta szemezek a recepttel, ugyanis a kislányomnak földimogyoró allergiája van. Sajnos minden bolti finomságon ott szerepel, ha máshogy nem, hát nyomokban, persze a táblás csokikon is 🙁 Ha kakaóporral pótolnám a csokit, akkor picit emelnem kellene a kókuszzsír mennyiségét? Szerinted úgy működne a recept? Ha igen, mennyivel? Köszönöm! Dóri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Persze, működne kakaóporral is, így készítettem a mokka dióvajat is: ott kakaóvajat használtam, hogy minél közelebb legyen a csokihoz, de kókuszzsírral is működne. Hogy mennyivel… ebben a receptben már amúgyis elég sok kókuszzsír van, lehet, hogy nem is kell több, vagy max. 1-2 ek.
Mikó-Bakk Mónika mondta
Kedves Nóri!
A törökmogyorónál milyen szénhidrát tartalommal számoltál? Kerestem rá adatot, de nem találtam, csak olyat, mint bokormogyoró (?), nem tudom, hogy ugyanaz-e, annak 17-18g a szénhidráttartalma, és a 75%-os csokiban is volt 100g-ban 46g, így nekem 100g mogyorókrémre kb 25-30g szénhidrát jött ki.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
A mogyoróra 12g-ra emlékeztem, így anno valószínűleg azzal számoltam, most újra utána néztem, és most 17g-ot találtam (itt). Az én csokim 22,8g CH/100g volt (írtam fent). Ha így számolom, akkor 40g CH összesen, és 15g CH/100g. (Ebből kb. 270g mogyorókrém lesz!)
Mindaleth mondta
Kedves Nóri!
1-2 receptedet próbáltam már, és teljesen elégedett voltam! 🙂
Olyannyira, hogy rendeltem is a könyvedből, és már nagyon-nagyon várom, hogy „használhassam”!
Január óta járok személyi edzőhöz terembe, és ő (Dóri) állított össze nekem egy személyre szabott diétás étrendet, a vércsoportomat (A), és még sok mást figyelembe véve (köztük a PCO-t is, amit elvileg mára sikerült kikúrálnom egy természetes étrendkiegészítővel+helyes táplálkozással+sporttal). Nos, a CH mennyiségre már 3-4 éve figyelek, így az még érthető volt… Viszont kissé sokkolt, hogy a tejtermékeket TOTÁL mellőznöm kell, és a glutén is teljes kiiktatásra került. Az első 3-4 hét nem volt könnyű, de most már látványos és érezhető az eredmény. Milliószor jobban vagyok, és olvadnak a kilók annak ellenére, hogy időhiány miatt az edzések száma is csökkent. (Nincs nagy súlyfeleslegem, de szeretném kihozni magamból a legtöbbet, a józan ész határain belül…)
Így mondanom sem kell, hogy számomra remek, hogy rátaláltam a blogodra, és örülök, hogy vagy! 🙂
Szóval – NUTELLA
Az étrendem szerint a napjaim utolsó étkezéseként pl paleo palacsintát (gesztenyelisztes) szoktam enni, és rá ez a feltét… mmmmm, muszáj lesz kipróbálnom!
Örülök, hogy az elkészítés megoldható botmixerrel, mivel daráló/aprító gépem nincs, de ha hazamegyek, próbálok kunyizni a mamámtól. 😀
Kérdés: Ehhez az adaghoz, csoki helyett kb mennyi kókuszzsírt+kakaóport ajánlasz? Találomra nem nagyon szeretek nekiállni, inkább rákérdezek.
Nagyon köszönöm az eddigi recepteket és hasonlóan szuper írásaidat, és várom az újakat! 😉
Minden jót, és további sikereket kívánok!
Üdv: E. Klaudia
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Klaudia,
Hát… mostani fejjel nem tennék bele még kókuszzsírt, mert már van benne amúgyis 75g, csak +2 ek. kakaóport, esetleg még +2 ek. kakaóvajat, de csak az íze miatt, ezt nem muszáj. Anno azért készült így az összetétel, mert a gyári Nutellát próbáltam egészségesíteni.
Zsófia mondta
Kedves Nóri!
Ma bukkantam rá az oldaladra és ki szeretném próbálni a házi Nutella receptet. Viszont azt szeretném megkérdezni, hogy a kókusztejport lehet-e más novényi tejporral helyettesíteni? (mivel nem tudom, hogy be tudom-e szerezni a kókuszosat) vagy esetleg használhatok hagyományos tejport is? (nincs lakózérzékenységem)
üdv, Zsófi
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Zsófi,
használhatsz hagyományos tejport is. Vagy, akár el is hagyhatod…
Reni mondta
Szia Nóri!
Sosem dolgoztam még mogyoróval úgyhogy ezt jól be is néztem. 🙂 A receptben te hámozott török mogyoróról írsz én meg héjastól vettem és nem értettem 15 perc után miért nem olyan, mint kellene lennie. Aztán rájöttem, de túl is pörköltem… Azért nem adom fel, legközelebb már ügyesebb leszek.
Mindenmentes Nóri mondta
Hajrá. 🙂
Nóra mondta
Szia Nóri!
Mostanában milyen édesítővel készíted, hogy a lányod is ehessen belőle?
Köszi, Nóra 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nevetni fogsz, neki még nem is csináltam (mindig volt más). Steviát, nyírfacukrot szokott enni ő is – na nem sokat, csak belekóstol dolgokba.
Bea mondta
Nóri! Ez mennyei. 🙂 Köszi, hogy megosztottad a receptet.