• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez

Nóra mindenmentes konyhája

Inzulinrezisztenciától a teljes értékű növényi étrendig.

  • Blog
  • Tanfolyam
  • Könyvek
  • Receptek
  • Mindennapok
  • Kamrapolc
  • Kapcsolat

Mindenmentes Nóri lekvárt főz

2014-07-22 Írta: Andrási Nóra 20 hozzászólás

2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.

Ki ne szeretné a piacok júliusi gyümölcsözönéből egy kis tartalékot eltenni télire, hogy egy-egy komorabb, hűvösebb napon elővehessünk egy kis üvegbe zárt napsütést? 

Mikor elkezdtünk cukormentesen enni, egy darabig még vásároltunk bolti lekvárokat: találtunk 65%-os gyümölcstartalmú (kb. 40g CH/100g), nagyon finom lekvárokat – persze mértékkel, de palacsintához, gofrihoz finomak voltak.

Idővel, ahogy egyre több dolgot készítettem magunknak itthon, s.k. (kenyér, növényi tej, müzliszelet, stb.), arra gondoltam, hogy néhány üveg lekvár még belefér… 🙂 Érdemes volt belevágni, mert miután kiötlöttem az édesítés és a tartósítás módját, hamar kiderült, hogy ezek a leggyümölcsösebb lekvárok, amiket valaha ettünk.

Mindenmentes Nóri lekvárt főz

Sokan főztek már be előttem cukormentes lekvárt, így most nem kellett feltalálnom a spanyol viaszt. Logikusnak tűnt, és igaz is, hogy valójában bármiféle extra édesítés nélkül is lehet érett gyümölcsökből lekvárt főzni, hiszen a gyümölcsök már önmagukban elég édesek. Inkább önmagam megnyugtatása végett (biztosan ne romoljon meg az a lekvár…), mint szükségből, szerettem volna még valamilyen édesítőszerrel tartósítani. Miután már úgyis alaposan ismertem az elérhető édesítőszer kínálatot, a xilit/nyírfacukor mellett döntöttem.

Kóstolj bele a teljes értékű növényi étrendbe! - könyv

Mitől tartósak a lekvárok?

A lekvár akkor romlik meg, ha elszaporodik benne valamilyen oda nem illő mikroorganizmus. Ez ellen egyrészt hőkezeléssel védekezünk: minden befőttes üveget száraz hővel (a sütőben) fertőtlenítünk használat előtt, majd a lekvárt is forrón töltjük bele, és a lezárt üvegeket minél tovább hagyjuk forróságban állni (pl. paplanok között – száraz dunszt).
A hagyományos lekvárokban lévő sok cukor tartósítószerként is szolgál, mivel a tömény (50-60% cukrot tartalmazó) oldatokban már nem tudnak megélni a baktériumok. Ez a cukormentes lekvároknál nyilván kicsit másképp alakul.
Mindezek mellé az igazán biztosra menő háziasszonyok még tartósítószert (pl. szalicilsavat, nátrium-benzoátot) is tehetnek a lekvárok tetejére – én ezt feleslegesnek tartom, egy megfelelően hőkezelt lekvár nem romolhat meg.

És mi a helyzet a cukormentes lekvárokkal?
Többektől hallottam/olvastam már, hogy semmivel nem édesítik a lekvárokat, csak a tiszta gyümölcsöt főzik be. Természetesen, ez is működhet, hiszen már a hő is megfelelően tartósít egy lekvárt – persze ilyenkor kiemelten fontos, hogy minden befőzőeszközt megfelelően sterilizáljunk (pl. a befőző kanalat, merőkanalat is…).
Én úgy döntöttem, hogy mégis teszek egy kis nyírfacukrot a lekvárjaimba. Egyrészt azért, mert ez egy olyan természetes édesítőszer, amit a baktériumok, gombák nem tudnak lebontani, ezért talán kicsit tartósít is – jóllehet, hogy ezzel csak magamat szédítem, mert van mellette bőven gyümölcscukor, amit minden mikroorganizmus szeret. Másrészt, gyorsabban lefő a gyümölcsök víztartalma, ha van mellette valami, ami vizet köt meg, és ezzel „kicsalogatja” a folyadékot. Szerintem.
Mielőtt mindenki a szívéhez kap, hogy hű, hát a xilit nem olcsó játék, elárulom, hogy én 100 g xilitet mérek 1 kg megtisztított (mosott, kimagozott, stb.) gyümölcshöz. Valóban, a lekvár nem lesz mézédes, ami jól van így, hiszen elszoktunk már az olyan rettentően édes dolgoktól, cserébe viszont annál gyümölcsösebb!
Ha valaki mégis rettentően édes lekvárt szeretne, azt tudom javasolni, hogy kóstolja meg menet közben, és gazdaságosabb hőálló édesítővel, pl. szteviával édesítsen még rajta.

A lekvárok sűrűségéről.
Alacsony pektin tartalmú gyümölcsöknél (bogyósok, meggy, stb.) könnyen előfordulhat, hogy a kész lekvár is folyékony marad, nem lesz kenhető. Az első adag lekvárjaimat én is így főztem, és gond nélkül elfogytak. Most kipróbáltam sűrítőanyagként egy kis almapektint adni hozzá: 6g almapektin/1 kg tisztított gyümölcs jól bevált: a málnalekvárom most már nemcsak finom, de kenhető is. A gyártó javaslata szerint az almapektint a főzés végén, kell a gyümölcshöz adni, és még 5 percet forralni.
(Tavaly megpróbáltam az almapektint a legkézenfekvőbb forrásból belefőzni a lekvárba: 1kg gyümölcshöz összeturmixoltam 100g almát, de ez nem hozta azt az eredményt, mint a porított pektin.)

Mindenmentes Nóri lekvárt főz

Akkor lássunk hozzá.
Szükséged lesz:
jó minőségű, érett, sérülésmentes gyümölcsre,
xilitre/nyírfacukorra (100g /1kg megtisztított gyümölcs)
almapektinre az alacsony pektintartalmú gyümölcsökhöz (6g /1kg megtisztított gyümölcs)

1. Előző nap alaposan mosd el a lekváros üvegeket, lekvárbefőző kanalat, stb. még akkor is, ha egyébként tisztán tetted el. Pakold tepsikbe a száraz üvegeket szájukkal lefelé fordítva, a kupakokat, az eszközöket is (még jobb, ha rácsra tudod tenni, hogy biztosan ne maradjon benne pára), és jó forró sütőben (én 150 fokra szoktam melegíteni) hagyd állni legalább 30 percet, majd a sütőt kikapcsolva hagyd kihűlni.
2. Másnap szoktam megvásárolni a friss gyümölcsöket, különösen, ha bogyósokról van szó (szamóca, szeder, málna), hiszen ezek már délutánra elkezdenek tönkre menni.

Mindenmentes Nóri lekvárt főz

3. A gyümölcsöket alaposan mosd és tisztítsd meg, ha kell. Most érdemes mérleggel lemérni a gyümölcs pontos tömegét, és ez alapján kiszámolni a felhasznált xilit mennyiségét is.
4. Érdemes aprítógépben kicsit „elődolgozni” a gyümölcsöket: röviden, inkább pulzálva szoktam aprítani egy kicsit, mert így gyorsabban elfő a leve. Nem aprítom teljesen simára, inkább maradjon egy kicsit darabos.
5. A xilitet keverd a gyümölcsökhöz, majd lassú tűzön tedd fel melegedni, nehogy leégjen az alja.
6. Ha felforrt, időnként át kell keverni, hogy egyenletesen melegedjen és nehogy odakapja az edény alján. A habot tiszta kanállal vedd le a lekvár tetejéről, majd főzd addig, amíg a víz nagy része elfő: bogyósoknál, ha leülepszik a gyümölcs, csak 1-2 ujjnyi folyadék álljon a lekvár tetején, sárgabaracknál a sűrűséget is figyelheted – amikor hideg tányéron zselés lesz, akkor jó.
7. Ha használsz sűrítőt is, akkor most keverd a lekvárhoz az almapektint: folyamatos keverés közben, nehogy csomós legyen, majd forrald még 5 percig, és kész is.
8. Az elkészült lekvárt minél gyorsabban töltsd az előkészített üvegekbe, jó szorosan zárd le a kupakkal és mehet a jó meleg száraz dunsztba: én pehely párnák vagy paplan közé szoktam tenni, amíg ki nem hűlnek a lekvárok. Ez mennyiségtől függően 1-2 nap.
9. És végül, de nem utolsó sorban: címkézés! Hiába gondolod úgy, hogy megjegyzed, hogy a hatszögletű üvegben málna van, a kerekben szeder, hidd el: jövőre már nem fogsz emlékezni…

Az első cukormentes lekvárjaimat, amiket ezzel a módszerrel főztem, tavaly tettem el: nem akartam írni róla, amíg nem látom, hogyan állják az idő próbáját. Egyik sem romlott meg, még mindig van pár üveg, és nagyon finomak voltak.

Ízkombinációk
Főzhetünk sima lekvárokat is, csak egyféle gyümölcsből, de fűszerezhetjük is egy kicsit: tavaly tettem el mentás eper- és levendulás baracklekvárt. Én szerettem őket, de Znél nem arattak osztatlan sikert, így idén inkább a gyümölcsöket párosítottam: szamóca-málna, fekete cseresznye-szeder (utóbbinak gyönyörű sötétlila színe lett, szinte fekete, lásd a fotón, csatos üvegben).

Mindenmentes Nóri lekvárt főz
Málna- és fekete cseresznye-szeder lekvárok

Lekvár-ügyben komoly formabontás is történt, ugyanis nem tudom feltüntetni a megszokott szénhidrát-tartalmat. Ennek oka igen egyszerű: nem tudom pontosan, mennyi víz fő el a gyümölcsökből. A pontos számoláshoz vissza kellene mérnem a elkészült lekvár teljes tömegét, nyilván az üvegekkel együtt, majd levonni az üvegek tömegét, stb… A gond az, hogy nincs ekkora mérlegem, úgyhogy ez most elmarad. Egyébként kb. 20-25g CH/100g-ra tippelek.
Az így készült házi lekvár annyira intenzív ízű lesz, hogy elég 1-2 kiskanálnyi egy szelet kenyérre, így nem fogy belőle sok, és biztosan alacsonyabb szénhidrát-tartalma van, mint bolti társainak.
Nem tapasztaltam, hogy ezek a lekvárok romlékonyabbak lennének a hagyományos lekvároknál, de azért felbontás után 1 héten belül érdemes elfogyasztani, mert nem állnak el az örökkévalóságig.

Te főzöl be lekvárt az idén?

Hasonló bejegyzések:

Mézeskalácsos granola (gluténmentes, vegán, TÉNÉ)
Fehérbab paradicsomszószban (konzerv helyett)
18+1 ötlet a mindenmentes karácsonyhoz
Céklás-savanyúkáposztás kence pirított dióval (glu...

Kategória: dióféléktől mentes, élesztőmentes, gluténmentes, szójamentes, tejmentes, tojásmentes, vegán, vegetáriánus Címkék: ajándék, archiv, befőzés, lekvár

Előző bejegyzés « Tökfőzelék húsgolyócskákkal – gyorsan, mindenmentesen
Következő bejegyzés „Átverés?!” – A nyírfacukor körüli ellentmondásokról »

Reader Interactions

Hozzászólások

  1. Reni mondta

    2014-07-22, 1:02 du.

    Szia!

    Nem tudom milyen mérleged van, én egy kis elektromos mérleget használok. Ezzel úgy oldottam meg a mérést, hogy amikor elkészült a lekvár, és levettem a tűzről, a mérleg lapjára terítettem egy konyharuhát, lenulláztam, és így rögtön megmértem az egész fazekat mindenestől. Miután végeztem az üvegekbe töltéssel, és eltüntettem a romokat, megmértem az elmosogatott üres fazekat is, amit kivontam az előző értékből, így pontosan tudom, hogy mennyi lekvárom lett.
    Remélem ezzel tudtam egy jó ötletet adni, akkor is ezt csinálom, ha például panírozok. Először megmérem a teli kókuszreszelékes, vagy zabpelyhes tányért, aztán mikor végeztem, a maradékot is.

    Nem tudom nem megjegyezni, hogy nagyszerű az oldal!

    Reni

    Válasz
    • Zsuzsa mondta

      2022-06-12, 10:34 de.

      A teli fazékkal is le lehet 0-ni a mérleget, ahogy szedjük ki a lekár, mutatja,, mennyit töltöttünk üvegb.

      Válasz
  2. Mindenmentes Nóri mondta

    2014-07-22, 1:05 du.

    Szia Reni!
    Köszi a hozzászólást: én is így gondoltam, de a konyhai mérlegem 2200g-ig mér g pontossággal, és az edény, amiben a lekvárt főzöm (amúgy kukta, csak a lekvárhoz nyilván nem csukom be) önmagában több, mint 2kg… 🙂
    Persze van személymérlegünk is, de az meg nem mér olyan pontosan, hogy érdemes legyen vele foglalkozni.
    Hát ez a helyzet. 🙂
    Üdv, Nóri

    Válasz
  3. Andrea mondta

    2016-05-27, 1:12 du.

    Szia!

    Szeretem a blogodat, sok hasznos tippet találok!
    A lekvárt alapvetöen így készítem én is, csak Xilit helyett Dia-wellness 1:4 édesítőt használok. A CH számolást pedig így oldom meg: ismert a lekvár össz. CH tartalma (ami esetemben a gyümölcs CH tartalma, hisz az eritrites DW édesítőben nincs számolandó CH). Még a sterilizálás előtt lemérem a befőttes üvegek súlyát (igyekszem egyformákat választani), majd miután megtöltöttem őket lekvárral, újra lemérem őket. Mindegyikre ráírom, hány gramm lekvár van benne (visszavonva tehát az üveg súlyát), majd össze kell csak adnom, összesen hány gramm lekvárom lett. Így kijön, hogy Xgramm lekvárban Xg CH van, már csak vissza kell arányosítani az üvegekben levő töltősúlyhoz. 🙂 Nem olyan macerás, mint ahogy leírva tűnik… 🙂

    Üdv, Andi

    Válasz
    • Mindenmentes Nóri mondta

      2016-05-30, 1:31 du.

      Szia,
      Hát igen, így is lehet… Lehet, hogy idén én is leméricskélem őket. 🙂

      Válasz
  4. Adrienn mondta

    2016-07-14, 12:38 du.

    Kedves Nóri!

    Érdeklődöm, hogy Eritrittel helyettesíthető-e a nyírfacukor, a hatását nem befolyásolja-e?
    Szeretném azt is megkérdezni, hogy szörp főzésével próbálkoztál-e már, ha nem, akkor mikor fogsz ;), ha igen, akkor milyen sikerrel, mert nem találtam fent az oldaladon.. 🙂
    Válaszodat előre is köszönöm!

    Adrienn

    Válasz
  5. Anna mondta

    2017-07-03, 1:06 du.

    Kedves Nóri,
    az egyik kérdésem, hogy mennyiben más, ha nyírfacukor helyett eritrittel csinálom? Mi miatt döntöttél te a nyírfacukor mellett (az eritrittel szemben)?
    A másik, hogy ribizliből fogok ma lekvárt főzni, abba gondolom kéne mindenképpen stívia is, ugye? A pektintartalma miatt gondolom, hogy elég lesz a stívia, nem kell a kristályos édesítő arányán emelni pl a sűrűség miatt.
    Köszönöm, Anna

    Válasz
    • Anna mondta

      2017-07-03, 1:13 du.

      Illetve közben van egy harmadik kérdésem is: a cégnek, amelyik az általad használt stíviát forgalmazza, van folyékony stívia kivonata is. azt próbáltad? vannak vele tapasztalataid? (a könnyebb adagolás miatt egyszerűbbnek képzelem használni, mint a port.)

      Válasz
      • Mindenmentes Nóri mondta

        2017-07-05, 2:38 du.

        A folyékonynak számomra erős mellékíze volt, és valahogy adagolni sem volt könnyebb.

        Válasz
    • Mindenmentes Nóri mondta

      2017-07-05, 2:37 du.

      Szia,
      általábn nyírfacukrot használok, ez volt itthon. 🙂 Utoljára gyerekkoromba tettünk el ribizlit,de abba szerintem pont kell valami zselésítő anyag, pl. almapektin vagy agar por.

      Válasz
      • Anna mondta

        2017-07-06, 12:02 du.

        köszi!!
        a piros ribizlinek amúgy az almánál is nagyobb a pektintartalma

        Válasz
        • Mindenmentes Nóri mondta

          2017-07-06, 12:15 du.

          Wow, erről fogalmam sem volt!

          Válasz
  6. Schuller Marcsi mondta

    2018-01-03, 10:16 de.

    Szia Nóri! Én karácsonyra fruktózzal készítettem fűszeres narancslekvárt, nem tettem bele túl sokat, kb 100 g-ot 0 kg-hoz. A fruktózt jobban szeretik a bacik? Xilitet azért nem raktam mert a családom igen érzékeny rá,(engem is nagyon puffaszt) és mindenkinek jót akartam!
    Akkor az eritrit lehet a megoldás?
    Köszi a választ!
    🙂

    Válasz
    • Mindenmentes Nóri mondta

      2018-01-05, 12:02 du.

      Szia Marcsi, szerintem jó a fruktóz is, ha egyébként számotokra ez a megfelelő – úgyis a hő tartósít, nem az édesítő. 🙂

      Válasz
  7. Schuller Marcsi mondta

    2018-01-03, 10:17 de.

    * 0 helyett 1 Kg gyümölcs 😀

    Válasz
  8. Csapó Barbara mondta

    2018-05-11, 1:34 du.

    Szia Nóri!
    Tejfőző autómatámban próbálkoznék lekvárral….nagyon könnyű dolgom szokott lenni amikor Tőled „kapom” a receptet . Tervezel ilyet mostanság? A B terv a fenti recept lesz. Az A tervet nekem kell megalkotni…még alszom rá párat!
    Üdv.: Csapó Barbi

    Válasz
    • Mindenmentes Nóri mondta

      2018-05-13, 8:59 du.

      Szia Barbi,
      még nem használtam lekvárfőzéshez… Kérdezz rá ebben a FB csoportban, biztosan kapsz pár jó tippet!

      Válasz
      • Csapó Barbara mondta

        2018-05-14, 1:21 du.

        Szia Nóri!
        Az a c terv ☺ de köszi a tippet!

        Válasz
  9. Kinga mondta

    2020-08-07, 2:09 du.

    Szia, Nóri, teljesen mindenmentes őszibarack lekvárt szeretnék főzni. Pár éve az almával sikerült, csak nagyon folyékony lett. Van tipped area, hogy lehet besűríteni a legtermészetesebb módon? köszi előre is. Kinga

    Válasz
    • Andrási Nóra mondta

      2020-08-10, 9:37 de.

      Szia Kinga,
      almát is főzhetsz bele (almapektin) vagy agar-agar port. Nem tudom a tutit, az enyém is elég folyékony szokott lenni… 😀

      Válasz

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Elsődleges oldalsáv

Üdvözöllek!

Andrási Nóra vagyok: PCOS beteg kutató gyógyszerészből lettem mindenmentes recept kreátor és növényi étrend szakértő. A teljesértékű növényi étrenddel nyertem vissza az egészségem és őrzöm meg a családomét - azért dolgozom, hogy ez Neked is sikerüljön! Tudj meg többet rólam és az oldalamról.

Kóstolj bele a teljes értékű növényi étrendbe! - könyv Friss hajtás életmód változtató program

Keresés

  • Mitől mentes?

Itt is láthattál

itt-is-lathattal-ff

Footer

A Szerzőről

Andrási Nóra vagyok: PCOS beteg kutató gyógyszerészből lettem mindenmentes recept kreátor és növényi étrend szakértő. A teljesértékű növényi étrenddel nyertem vissza az egészségem és őrzöm meg a családomét - azért dolgozom, hogy ez Neked is sikerüljön! Tudj meg többet rólam és az oldalamról.

Hírlevél

Add meg a neved és az email címed, hogy minden friss bejegyzésről értesülhess:


megismertem és elfogadom.

Minden jog fenntartva© 2023 · Nóra mindenmentes konyhája Jognyilatkozat Adatvédelem Impresszum