Bizony, jól olvastad: már nem okoz nekem tüneteket, ha glutén tartalmú ételeket eszem. Sokat töprengtem azon, hogy írjak-e erről itt. Egyrészt ez nyilván egy fontos állomása a személyes utamnak, és szeretek nyíltan és világosan írni ezzel kapcsolatban, mert csak így lehetek hiteles. Ugyanakkor kényes ez a téma, mert nem szeretném, ha lenne olyan olvasóm, aki a címet elolvasva visszaterhelné magát és ez tüneteket okozna… Szóval kérlek, olvasd el a teljes bejegyzést (igyekszem rövid lenni!) és mindig tartsd szem előtt, hogy ez az én testem, az én történetem – mindannyiunk útja más.
Kigyógyulni a gluténérzékenységből?!
Annak, hogy valakinek tüneteket okoz a glutén tartalmú ételek fogyasztása, számos dolog állhat a hátterében. Az egyik a cöliákia, vagy pongyolán „lisztérzékenység”, ami egy, kb. a népesség 1%-át érintő, autoimmun betegség. Jelenlegi tudásunk szerint a cöliákiából nem lehet felépülni, de gluténmentes étrenddel tünetmentessé tehető.
Annál az 1%-nál viszont jelentősen többen kerülik a glutént ilyen-olyan tünetek megjelenése miatt. Ha a cöliákia nem igazolható, de a tünetek fennállnak, akkor használják a „nem cöliákiás gluténérzékenység” (NCGS) diagnózist. Ennek a hátterében számos egyéb dolog állhat (a bélflóra zavara, bármilyen okból károsodott bélfal, stb.), amelyek sokszor javítható, kezelhető állapotok.
Abban az időszakban, amikor kialakult nálam az IR-glutén- és tejérzékenység problémakör, nem aludtam sem jól, sem eleget, nem a megfelelő dolgokat ettem, és szinte folyamatosan túlhajszoltam magam, éveken át, és átestem néhány krízishelyzeten is. Őszintén szólva, így 10 év távlatából visszatekintve egyáltalán nem csodálkozom, hogy a testem így próbálta az arcomba ordítani, hogy baj van, változtatni kell. (Most már hálás vagyok érte, de erről az hiszem, még írok később.)
Sajnos, amikor megtudtam magamról, hogy én is gluténérzékeny vagyok, nem vizsgáltattam ki az okát. Egyszerűen nem fért bele az életembe, hogy még több vizsgálatra szaladgáljak: sokszor heti 60 órát dolgoztam és sokat utaztunk is. Másrészt nem láttam annak a jelentőségét, hogy mi a kiváltó ok, ha a kezelés ugyanaz. Sok mindent nem tudtam akkor, amit ma már igen – utólag ugye könnyű…
Be- és kimászni a gödörből
Egy orvos barátnőm tanácsára hagytam el a glutént az inzulinrezisztenciám miatt, mert egy IR-rel foglalkozó kollégájának az volt a tapasztalata, hogy ez segíteni szokott. Akkor ez még új dolog volt (2012…), és én nagyon IR-es voltam – örültem a lehetőségnek, és belevágtam. Úgy fogam fel, hogy a glutén elhagyásával tehermentesítem a szervezetem, de egyébként de facto nem káros nekem.
Így történt, hogy amikor utazás közben, külföldön, a semmi közepén, egy rendezvényen az A és a B menü is gluténtartalmú volt, újra ettem kenyeret és tésztát. Hiba volt, mert pár nap késéssel olyan rosszul lettem, hogy a továbbiakban egy szobában sem szerettem volna lenni glutén tartalmú dolgokkal, nem hogy megegyem őket… Napokig feküdtem, és kb. egy hét volt talpra állnom.
Ezek után szépen felépítettem az étkezésem gluténmentesen, és tényleg semmiben nem éltem meg hiányt. Sokszor nehézkes, körülményes gluténmentesen enni, és a gm. tészták, sütemények sosem lesznek pont olyanok, de élvezhetőek, élhetőek igen. Tényleg zéró motivációm volt arra, hogy visszavezessem.
A 8 év alatt, amíg szigorúan gluténmentesen ettem, előfordultak bakik. Valahogy belerepült egy morzsa a tányéromba, vagy vendégségben az előre egyeztetett receptben a csemegeuborka véletlenül kovászos uborkára cserélődött, stb. Ilyenkor mindig pontosan fél óra múlva jellegzetes hasfájás kezdődött, ami pár óra alatt rendeződött.
A kisfiammal voltam várandós (a gluténmentes életem 6. évében), amikor feltűnt, hogy elmaradtak ezek a jelzés értékű hasfájások… Betudtam a várandósság immunrendszert elnyomó hatásának. A kisfiam kb. 1,5 éves volt, amikor a férjem véletlenül búzapufit hozott haza rizspufi helyett: csomagolás váltás miatt összetévesztette, de annyira hasonló volt, hogy én is… Ettem is belőle délután, majd este Z a homlokára csapott, hogy „Basszus, ez búzapufi! Jól vagy?” És tök jól voltam: később is, ahogy szépen lassan mást is „újrakóstoltam”. Mi a … történhetett?
Már megint a TÉNÉ
Amikor családilag elkezdtünk a teljes értékű növényi étrend jegyében enni, azért választottam, választottuk ezt az utat, mert az egészségünk javulását (IR, magas vérnyomás), és az ökológiai lábnyomunk csökkenését vártuk tőle. Már évek óta így ettünk, amikor összeállt bennem a kép, hogy a beleink, emésztésünk egészségét legjobban támogató étrend bizony pont a TÉNÉ. Most úgy gondolom, és persze utólag megint könnyű… hogy amit annak idején elrontottam az emésztésem és a bélfalam egészségét illetően, azt a TÉNÉ segített helyrehozni. (Biztosan az is segített, hogy most már odafigyelek az alvásra, és a stresszkezelés is jobban megy.)
És hogy ez miért nem változtat szinte semmin?
Azért, mert továbbra is azt (t)eszem, amit mondok. 🙂 A tanfolyamaimon is mindig elmondom a gabonákkal kapcsolatban, hogy attól még, hogy valaki nem kell gluténmentesen egyen, igenis fogyasszon változatosan gabonákat! Úgyhogy sütöm továbbra a gluténmentes tk. kovászos kenyerem, mert szeretem, hogy napi szinten eszünk kölest, hajdinát, zabot.
Nem bírtam ellenállni, és ettem újra bolti pékárukat is, és nagyon furcsa élmény volt! A házi kenyeremhez képest ezek olyanok voltak, mintha valami sós sütit ennék… 😀 Szórakoztat, de ha valami igazán táplálót szeretnék, akkor maradok a házi kenyeremnél. 😉
Hogyan tovább?
Két éve tudtam meg, hogy megpróbálhatnám visszavezetni a glutént, de akkora ellenérzés volt bennem, hogy csak egy éve fogtam bele. Az elmúlt egy évben kb. heti rendszerességgel ettem valami glutén tartalmú dolgot, és nem tervezem ennél sűrűbbre venni. 🙂 Egy évig figyeltem magam (az emésztésem, a bőröm, a mentális egészségem, stb.), hogy tapasztalok-e bármi kedvezőtlen változást, amit a gluténfogyasztás számlájára írhatnék, de semmi. Jól vagyok.
Nem érzem úgy, hogy bármiről lemaradtam volna, vagy hogy bármi jobb lenne, ha több kész dolgot ennénk (sőt…), ezért itthon (és itt az oldalamon is) marad minden a régiben! Ezzel együtt élvezem a helyzettel járó szabadságot, hogy ha beülök egy étterembe, elég „csak” vegán menüt keresnem, és ha borul a menetrendünk és nem tudok kenyeret sütni, akkor vehetek a közeli kézműves pékségben is. (Szejtánt azért továbbra sem eszem, nagyon furcsa még a gondolat is.)
Szóval ne lepődjetek meg, ha összefutunk a Tökmagban és teljes kiőrlésű bucival eszem a csiperkeburgerem… 😉 (Azért választom a teljes kiőrlésű bucit, mert szerintem szebb, mint a gluténmentes… 😀 És rendkívül boldoggá tesz, hogy megtehetem.)
A tanulság? Van az a gluténérzékenység, amiből ki lehet jönni, de mielőtt bármin változtatsz, konzultálj egy hozzáértő szakemberrel! Mérlegeljétek, hogy mit jelent Neked a gluténmentesen evés, vagy a visszavezetés, mit nyerhetsz vagy veszíthetsz egyikkel vagy a másikkal!
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy történt-e mással is ilyen, hogy a korábbi gluténérzékenysége megoldódott? Ha van egy hasonló történeted, kérlek, oszd meg itt hozzászólásban!
Kata mondta
Érdekes dolgo ez… Nekem kb. 5-6 éve lettek tüneteim a gluténtól, és próbaképp elkezdtem elhagyni a gluténtartalmú cuccokat, ami iszonyat nagy életminőségbeli javulást eredményezett! Hónapokkal később, az adókedvezmény miatt (:D ) szerettem volna papírt szerezni róla, de amikor a doki közölte, hogy ahhoz, hogy megfelelő eredményt adjon a vizsgálat, ismét min. 1-2 hónapig napi szinten kellene glutént ennem – én itt el is engedtem a sztorit és a havi adókedvezményt is. 🙂 Nekem ennyit nem ért.
Évekkel később egy másik gasztro-doki mondta, hogy egyet se aggódjak, mert simán lehet, hogy nem is a klasszikus gluténérzékenység kínoz engem, hanem pl. búzafehérje-allergia (ami elég esélyes, mert ezer dolgora vagyok allergiás), vagy pl. a lisztkezelő szerekre vagyok érzékeny, stb.
Az évek alatt én azt vettem észre magamon, hogy vannak jobb és rosszabb időszakok, ahogy az allergiáimnál is. Előfordult, hogy kb. egy fél falat gluténtartalmú ételtől egész napos rosszullét jött rám, máskor vannak napok, amikor gond nélkül tudok bűnözni is akár.
Mindenesetre a közérzet az, amit semmiért nem cserélnék le! Amióta nem eszek gluténtartalmú dolgokat sokkal könnyebbnek érzem a testemet (ez most biztos hülyén hangzik olyannak, aki nem tapasztalta még :)), szóval azóta is tartom a diétát, ahogy a tejmentes étkezést is (szintén allergia miatt) és néhány hónapja a hústartalmú ételeket is kerülöm már, saját megfontolás alapján. Össze sem lehet hasonlítani a közérzetemet a korábbiakkal!
Nekem bejön ez az életforma, bár tény, sokszor egyáltalán nem egyszerű megoldani az étkezést. De mindig mondom: aki ételt rendel magának (pl. a munkahelyére), az a pénzével fizet, én meg az otthoni főzésre szánt időmmel. 🙂 És nem bánom, pedig valójában nem is szeretek főzni! :O 🙂
Andrási Nóra mondta
Végigbólogattam a hozzászólásod! 😀
Ez a „könnyebb a testem” dolog is megvolt anno a gluténmentes trendre váltásnál, és később a TÉNÉ-nél még kifejezettebben.
Még annyit tennék hozzá, hogy szerintem mindeni fizet: most idővel vagy pénzzel, később életminőséggel és/vagy orvosi költségekkel – a kérdés nem megúszható. 🙂
Hulvej Diána mondta
Szia Nóri!!! Bőgök, bőgök és még mindig bőgök! Olyan boldog vagytok, neked, miattad, érted és főleg a jó Istenért!!! Én minden egyes szavát elhiszem annak amit írtál mert szerintem is így van! 8 évvel ezelőtt? Komolyan? 7,5 éve kezdődött nàlam is , lányom születésével viszont akkor én glutén tej mogyoró minden volt amiből félév vegánság után csak a glutén maradt meg a cukor. Nem bírtam már vagyis a testem a vegánságot, nem volt tudomány ès számolás mögötte, mint nálad és nagyon kimerült a szervezetem. Hiszem, hogy nincsenek véletlenek és az Úr angyalokat küld életünkbe, hogy segítsèk utunk nehéz szakaszait. Nos nekem ebben te voltál amiért végtelen hálás vagyok az Úrnak! Minden jót Nóri! Neked és családodnak! Isten áldását kívánom
Andrási Nóra mondta
Gyermek érkezése után nem is biztos, hogy a vegánság miatt merültél ki… 😉
Köszönöm a kedves szavaid!
Viki mondta
Akkor kezdtem el gluténmentesen enni amikor bélgyulladás moatt 1 évig jártam dokikhoz…végül „csak” tej, tojás, és rozsallergiát állapítottak meg, de teljesen akkor lettem jól amikor minden gluténosat elhagytam. Évekig mentesen ettem amikor sűrű időszakom lett, nem tudtam kenyeret sütni és venni sem mert innen messze volt kapható ami nem gyors felszívódású volt (amore szintén figyelnem kellett). Elkezdtem mentesen de gluténosan enni. Ekkor már több mint fél éve ténésen ettem és jól bírtam a glutént! Persze vérszemet kaptam és próbálkoztam tejessel is, de attól újra tüneteltem. Ha sokáig napi szinten hetekig eszem gluténosat megérzem kb másfél év téné után is, de olykor belefér már szerencsére.
Andrási Nóra mondta
Köszi, hogy megírtad!
Anett mondta
Szia Nóri,
nagyon-nagyon örülök ennek a bejegyzésnek, mert mi két kicsi gyerkőccel épp most kezdjük a diétát többek között a gluténra is és reményt kelt bennem a történeted. Cöliákia szűrés negatív, szóval szerintem esélyes, hogy a te esetedhez hasonlóan egy felborult bélflóra állhat a háttérben (sajnos a glutén mellett többféle étel intoleranciánk van kialakulóban). Az lenne a kérdésem, hogy általánosságban a TÉNÉ alkalmazása mellett van-e bármilyen konkrét tipped bélrendszer regenerálására növényi alapokon? Használtál-e, illetve tudsz-e ajánlani bármilyen (akár természetes) pre- és probiotikumot, amit különösen hasznosnak tartasz? Nekünk több helyen a hosszan főtt terápiás húslevest ajánlották bélregenerálásra, ami ugyebár elég messze áll a TÉNÉ elvektől… 🙂 Szeretném mindenféle módon megtámogatni ezt a bélgyógyulást, úgyhogy minden ötletnek örülök. És gratulálok ehhez az újabb sikerhez, a növényi étrend már több fronton bizonyított a családotokban. 🙂
Judit mondta
Szia Anett!
Ha betartjátok a TÉNÉ-t, akkor szerintem nem szükséges mással kiegészíteni, az idővel helyrerakja a bélflórát. Nálam már egy hónap után ég és föld volt a különbség.
Ha mégis szeretnél még valamit és esetleg be tudsz ruházni egy gépre és otthon kultúrával csinálni joghurtot, az lehet egy rásegítés szerintem, meg persze finom is 😀
Anett mondta
Köszönöm szépen a választ! Igen, már egy ideje szemezgetek azzal a géppel és a joghurt kultúrákkal… 🙂
Andrási Nóra mondta
Óvatosan induljatok a TÉNÉ felé: egyre összetettebb szénhidrátokat kellene bevezetni (zöldségek, krumpli, gabonák, hüvelyesek). Amit lehet, áztatva, csíráztatva, és türelem, türelem, türelem! A probiotikumokban nem hiszek, egyre több hang feszegeti, hogy talán káros is lehet így beavatakozni a bélfóra összetételébe. A megfelelő ételek a megfelelő flórát támogatják. A hüvelyeseknél jobb prebiotikum pedig szerintem nincs. Fermentált dolgok (igazi, tartósítószermentes!)segíthetnek még.
Anett mondta
Köszönöm szépen a jó tanácsokat! Fermentált zöldségekkel kezdtünk mi is próbálkozni (egyelőre csak a levével). A türelemmel vannak gondok, de majd igyekszem tényleg kis lépésekben haladni.
Andrási Nóra mondta
Tudom, hogy nehéz. Bélfóra rendezése hónapokban, években mérendő… <3
Klépity Boglárka mondta
Köszönöm, köszönjük, hogy megosztottad ezt a tapasztalatot. Gratulálok, hogy sikerült végigcsinálnod ezeket az éveket, közben lelkileg is érettebbé válnod. ( ha jól veszem ki a sorok mögött) Sokat jelentenek az írásaid.
Andrási Nóra mondta
Köszönöm!
Szeretném azt hinni, hogy ennyi idő alatt minden téren fejlődtem valamennyit… 🙂
Dávid mondta
Pont én is így vagyok. Elég spirituális vagyok s megfigyelem az egység erőit a szinkronicitást. Hasonlo volt az életem én végül 4év glutén tejmentes vegánbol plusz 4év nyersvegánnà kellett válljak majd jött idén egy kétoldalú tüdőgyuszi majdnem belehaltam s uborkán éltem annyira lefogytam hogy veszélyes volt. Így mikor jobban lettem döntöttem úgy mindent enni fogok hogy visszanyerjem a súlyom. Megtörtént nekem voltak tüneteim s érzem, hogy ideiglenes volt.
Andrási Nóra mondta
Jujj, ez komolyan hangzik! Örülök, hogy jobban vagy!
eva mondta
Nincsen diagnosztizálva a gluténérzékenységem mert nem vállalom föl a vizsgálat föltételeit. Tapasztalataim alapján választottam saját magam a glutén és tejtermékes diétát. Megtörtént velem, hogy a diétából visszatértem kb. fél év után a tejtermékekre és nem volt belőle gond majd egy idő után megpróbáltam a glutént is visszaépíteni és nem rögtön de elég hamar viszajöttek a nyűgös tünetek és most újra kezdtem az egészet. A tejtermékek hányoznak nekem. Közben gastroenterológiai kivizsgáláson is részt vettem, az orvos leszidott, hogy ilyen diéta mellett kiürül a kalcium a csontjaimból. A gyógyszeres pótlástól idegenkedem egyenlőre naponta mandulát és néha szezám magot szokatam fogyasztani de nem vagyok benne olyan tudatos mint ahogyan Te csinálod itt a TÉNÉ keretein belül. Gondolkodtam rajta és kipróbálnám lehet a TÉNÉ-t de csak valamilyen nagysugarú átmeneti íves megoldásban tudom elképzelni az áttérést egyébként sokkoló lenne számomra úgy érzem. Jó, hogy mégis megírtad ezt a bejegyzést mert nagyon hasznos nagy érdeklődéssel olvastam, köszönöm szépen.
Andrási Nóra mondta
A tejtermékek okozzák a legerősebb sóvárgást, de pár hét alatt elmúlik… A tejtermékek egyébként nem használnak a csontjaidnak, a TÉNÉ igen. 😉 Engem is érdekelt a téma, ezért van egy „csontos” fejezet a tanfolyami anyagokban. Volt olyan tanítványom, aki tudatosan egy évre osztotta be a tanfolyamot, és ezzel együtt az átállást is… Majd meglátod, Neked hogyan lesz a legjobb…
Kollár Magdolna mondta
Szia Nóri! Gratulálok az egészséged visszanyeréséhez, megdolgoztál érte, igazán megérdemled.A régi bölcsesség szerint az leszel, amit megeszel, véleményem szerint táplálkozással vissza lehet fordítani a degeneratív folyamatokat. A mai nyugati orvoslás csupán a tüneteket kezeli-sok gyógyszernek titulált dologgal- nem célja az ok megszüntetése, mert ez nem érdeke sem a gyógyszeriparnak, sem a szemét kaját gyártó multiknak. Nagyon sokat tanulok Tőled, köszönöm.
Andrási Nóra mondta
<3
Cseri mondta
Szia! Nekem egy ideje van egy olyan gyanúm, hogy sok embernél valójában nem a gluténnal van a gond, hanem az élesztővel. A candida fertőzés kb. ugyanazokat a tüneteket okozza, amiket a gluténnak szoktak betudni. Aki pedig csinál egy kb. fél éves candida diétát, ugyanúgy elmúlnak a tünetei állítólag, mint aki elhagyja a glutént is (nemcsak a cukrot és az élesztőt). Mi magyarok rengeteg élesztőt eszünk meg a kenyerekkel, péksütikkel, és szerintem ez több gondot okoz, mint maga a glutén egy élesztőmentes tésztaételben. Nyilván aki lisztérzékeny, annak a glutén is árt. De a többinek lehet elég, ha az élesztőt és a cukrot hagyja csak el, és a glutént nem.
Kriszti mondta
Igen, kutatások azt mutatják, hogy a kovász lebontja a glutén egy részét, az élesztő nem. Találomra ezt a cikket választottam, de sokan írnak róla máshol is: https://eletmod-navigator.hu/mennyit-segit-a-kovaszolas-a-mai-kenyeren/
„De vajon a teljes kiőrlésű kovászos kenyerek a cikkben foglalt jótékony hatások alapján biztonsággal fogyaszthatók?
Nem. Egyrészt, mint azt írtam a cikk elején, a liszt minősége nagyban múlik azon, hogy milyen termőföldben, milyen körülmények között termesztik a gabonát.
Csak áltatnánk magunkat azzal, ha azt hinnénk, hogy a hagyományos művelésben termesztett, génmanipulált, műtrágyával vegyszerezett búzából készült liszttel első osztályú kovászos kenyeret süthetünk. Ez nem így van.
A kovászos kenyér jó tulajdonságait, beltartalmi értékeit a szigorúan ellenőrzött, és nagyon gondos biogazdálkodásból kikerülő teljes kiőrlésű liszt felhasználása garantálná, de hol van annyi bio-termőterület, amely erre lehetőséget biztosítana? És ha lenne is! Ki tudná megfizetni ezt a lisztet?
A teljes kiőrlésű kovászos kenyér emésztésre gyakorolt jótékony hatása, a gluténtartalmának csökkentése, a benne lévő vitaminok, ásványi anyagokhoz való hozzáférés nagyban függ a fermentáció idejének hosszától. Lassan, hosszú ideig erjesztett tésztára van szükség a jó kenyérhez.
Ennek előállítása azonban nem csak otthoni körülmények között, hanem a pékségek számára is nagy szakértelmet igénylő, kemény munka.
Otthon biztos csak a legelkötelezettebbek lennének képesek arra, hogy rendszeresen ilyen kenyeret süssenek. A pékségekből kikerülő, minden szempontnak megfelelő, teljes kiőrlésű bio kovászos kenyér pedig megfizethetetlenül drága.
A tömegtermelésből kikerült, átlagos bolti teljes kiőrlésű kovászos kenyér alig jobb, mint élesztős társa, de nem tudom, létezik-e egyáltalán olyan kisebb pékség, amely képes nagyobb mennyiségben, elérhető áron a kellő minőséget nyújtani.
Ne felejtsük el azt sem, hogy bár lehet, hogy könnyebb megemészteni a jó kovászos kenyeret, az NEM teljesen gluténmentes. Nem oldaná meg azok problémáját, akiknek nem emésztési problémái vannak a gluténnal, hanem mondjuk ízületi fájdalmak, vagy pajzsmirigy működési zavarok keserítik az életüket, esetleg cöliákiások.”
Bodnár Erzsébet mondta
Kedves Nóra!
Boldog lennék, ha újra gluténmentesen étkezhetnék, de nincs most időm,mert ha megvisel akkor napokig szenvedek.
Lefogom írni a tüneteimet, mindent,de sajnos most időhiányban szenvedek,(tudom amire akarja az ember, de tényleg)!
Addig is szép nyarat Neked és szeretteidnek!
Köszönöm az írásaidat, Ölel,Erzsébet
Ilona mondta
Kedves Nóri!
Nagyon tanulságos volt a cikked. Köszönöm, hogy megosztottad a tapasztalataidat. Jó látni, hogy képes vagy magad mögött hagyni ezt a betegséget. Igazából nem csak ez, de az összes többi betegség is gyógyítható lenne, ha az orvosok megfelelően kezelnék őket, és nem a profitorientált ipart szolgálnák ki. Ha másképpen állnának a dolgokhoz, és végre számításba vennék a táplálkozás csodás gyógyító hatását, akkor még rengeteg embernek lehetne része ehhez hasonló „csodás” gyógyulásokban. Csak figyelembe kéne venni, hogy a testünk értünk dolgozik, nem ellenünk. Van egy könyvsorozat, ami az Édesvíz kiadó gondozásában jelent meg, és valóban építő jelleggel ír erről a témáról, laikusok számára is érthetően: Anthony William Gyógyító Médium sorozata. Amióta elolvastam, teljesen más megvilágításban látom a világot jó értelemben. Olyan dolgokat is leír, amiről az átlag orvosok nem tudnak, és olyan gyakorlati tanácsokat ad, amik saját tapasztalatom szerint is valóban működnek. A gyógyíthatatlannak kikiáltott cukorbetegségtől az autoimmun betegségekig nagyon sok betegségre nyújt gyakorlati megoldásokat. Kedv csinálónak elárulom, Anthony az egészség helyreállításának kulcsát a glutén, a tejtermékek, a tojás, az adalékanyagok, és az agyonfinomított élelmiszerek elhagyásában látja.Valamint az olajok és zsírok fogyasztásának lecsökkentésében. Tehát gyakorlatilag pont abban az étrendben, amit te magad is fogyasztasz sikerrel. És azt is leírja, hogy a tojás, és a hús magasabb zsírtartalmú, mint amilyennek hisszük, és pont a sok zsír illetve sok olaj az ami valójában nagyobb mennyiségben fogyasztva lelassítja a májműködésünket, és besűríti a vérünket. Szóval nagyon érdekes könyvek. Ha egyszer pénztárcád és időd engedi (vagy a helyi könyvtárnak megvan), olvasd el őket, mert nagyon megéri. https://edesviz.hu/?post_type=product&s=Anthony+William
Kívánok még sok ilyen jó posztot, és jó egészséget az egész családodnak!
Andrási Nóra mondta
Szia Ilona,
azért azt látnod kell, hogy nem csinálok rendszert a glutén fogyasztásból… 😉 Az, hogy képes vagyok megenni, inkább csak egy jelzés, hogy jól vagyok.
Köszi az ajánlást! Sokan írnak kb. ugyanarról más címmel vagy megközelítéssel… Minden út Rómába vezet. 🙂
Plattner Kati mondta
Kedves NÓRI !
Nagy örömmel olvasom az írásaidat. Mivel én is gluténérzékeny vagyok, így kénytelen vagyok magamnak sütni a kenyeret. Nemrég kaptam a lányomtól egy malmot. Azt szeretném kérezni, hogy honnaon szerzed be a nagykiszerelésű barnarizst,
kölest, hajdinát.
VÁLASZODAT VÁRVA KÖSZÖNETTEL. Kati
Andrási Nóra mondta
Kedves Kati,
ide linkelem: barna rizs, köles, hajdina. Ha a bolt keresőjébe beírod, hogy „gasztro”, akkor az összes, nagy kiszerelésben elérhető terméküket kilistázza. Érdemes körülnézni, mert pl. rizsből is többféle van. Jelölik, hogy melyik gluténmentes.
Egyébként minden beszerzési forrásom megtalálod a „Kamrapolc” menüpont alatt.
Mészáros Lilla mondta
Kedves Nóra!
Én kb. egy éve elkezdtem nem kívánni a csirkehúst, majd pár hónap múlva semmilyen húst vagy hústerméket, ismét pár hónap múlva tojást sem, végül pedig meggyőződtem arról, hogy a tehéntej fogyasztása sem a legjobb nekem, így lettem vegán szép fokozatosan. Nyár közepétől még lazábban, majd pedig ősz kezdetétől komolyan gluténmentesen étkezem. Saját magam főzök (pedig nem szeretek főzni – helyesebben mondva eddig nem szerettem, mert annyi vagány alternatíva van a gluténmenes vegánok számára, hogy valósággal izgalmas kipróbálgatni a recepteket).
Nagyon érdekes, hogy én is érzem ugyanezt a könnyebbségérzést. Ezenkívül sokkal több energiám van, nem érzem magam hű de fáradtnak napközben, illetve volt még a gluténevős korszakban egy fura, szellemi fáradtságként nem leírható, inkább enyhén bódult állapot, ami szintén eltűnt. Azt hiszem, ezt szokták „brain fog”-ként említeni. És mindezek mellett épp a múlt nap tudatosodott bennem, hogy a fura kis ritkán jelentkező, enyhe, görcsös jellegű hasi fájdalmak sem jelentkeztek, mióta gluténmentesen táplálkozom. Persze emellett vegán is vagyok nagyjából ugyanannyi ideje, szóval nem tudom pontosan megmondani, mi vezetett ide, de mindenesetre nagyon örülök neki.
Andrási Nóra mondta
Örülök, hogy jól vagy! <3