Beköltözött az életünkbe a gluténmentes kovászos kenyér. Ez az első alapreceptem, ami jól sikerült. Biztosan lehet még változtatni rajta, és valószínűleg fogok is, de addig is megosztom a prototípust, és a bejegyzés végén adok majd tippeket, hogyan szabhatjátok saját ízlésetekre!
Gluténmentes kovászos kenyér
Őszintén szólva nem gondoltam, hogy ekkora különbséget jelent, hogy egy kenyér élesztővel vagy kovásszal készül. Biztosan naiv voltam. Évekig sütöttem a korábbi kedvenc teljes kiőrlésű gluténmentes kenyeremet, és szerettük is, de ez… egészen más világ. Az a döbbenet, hogy tényleg olyan íze van, mint az „igazi” kenyérnek. És persze jogosan merül fel a kérdés, hogy „ugyan, nem is emlékszel már arra!”, de a helyzet az, hogy legőszintébb ételkritikusom, a kenyér imádattal élő nagylányom is szemrebbenés nélkül tömi magába egyik szeletet a másik után.
Szóval ennek a gluténmentes kovászos kenyérnek van ropogós, illatos KÉRGE, így csupa nagy betűvel, isteni savanykás íze és illata. Nem kell hűtőben tartanom, mint az elődjét: kendőbe csavarva áll a konyhapulton, és a 3. napon is gyönyörűen szeletelhető (tovább még sosem tartott ki). Nincsenek benne akkora bubik, mint a kovásszal készült fehér kenyérben, de ez nem is várható tőle, mivel ez egy teljes kiőrlésű kenyér. Hogy lássam, hogy áll a helyzet az „igazi” teljes kiőrlésű kenyérhez képest, vettünk egyet egy kézműves kovászos pékségben, és kiderült, hogy ennyire szellőset én is tudok! Az alábbi fotón egymás mellett láthatjátok őket.
A pékségben vásárolt kenyér egy kicsit „simább”, ha jobban megnézitek – valószínűleg azért, mert azt kenyérlisztből sütik, míg én kávédarálóban őrlöm a gluténmentes gabonákat, és ez remekül működik, de azért nem lesz annyira finom az a liszt, mintha igazi malomban őrölték volna.
Nem különösebben macerás elkészíteni, bár a hosszú kelesztési idő miatt lehet, hogy sokaknak csak hétvégén fér bele, és ebben a műfajban előre kell gondolkodni: ahhoz, hogy X. napon tudjak friss kenyeret sütni, X-1. nap este kell összeállítani a tésztát, és X-2. nap este kivenni a kovászt a hűtőből.
Nincs még sok tapasztalatom gluténmentes kovászos kenyér sütésével kapcsolatban, és tudom, hogy bizony akad olvasóm, aki már évek óta így süt: ha van kedved, ossz meg egy fotót a gluténmentes kovászos kenyeredről ez alatt a Facebook bejegyzés alatt, hogy a most kezdők is lássák, hová lehet eljutni egy kis gyakorlattal!
Egyébként úgy veszem észre, mintha a kovászom egyre szebb buborékokat növesztene, valahányszor előveszem. Gondolom, számít a „kora”, sőt, állítólag a konyha mikrobiológiai flórája is megváltozik a kovászolás miatt… Szóval idővel majd fogom új fotókkal frissíteni a gluténmentes kovászról szóló bejegyzésem.
Miből süsd?
Én gluténmentes zabpelyhet, kölest és hajdinát használok a kenyér sütéshez. Azért ezeket választottam, mert táplálóak, így együtt egyikük íze sem tolakodó.
Ha helyettesíteni szeretnéd valamelyik lisztet: szerintem ez nem egy érzékeny recept, nyugodtan kihagyhatod az egyiket és helyettesítheted barna rizsliszttel vagy cirokliszttel. (Mással is megpróbálhatod, ezekben vagyok biztos.) Arra figyelj, hogy a zab nagyon sok vizet vesz fel, ezért ha a zabpelyhet kihagyod, akkor kevesebb vizet használj! (300 g-ot javaslok a 350g helyett.)
Ez egy korábbi recept, most már vöröslencsés kovászos cipó receptet is találsz az oldalamon (ropogósabb a héja!), és a gluténmentes gabonákat házi malomban őrlöm.
Gluténmentes kovászos kenyér sütés
A pontos receptet megtalálod a lap alján. Most egy rövid fotóriport következik.
A tészta összeállításába kár nagy erőfeszítést fektetni: mivel a mechanikai behatás a glutént hivatott aktiválni, ezért dagasztani teljesen felesleges. Amikor összeállítom a tésztát, akkor egyáltalán nem kenyér tészta szerű, inkább sűrűn folyik.
Két óra állás alatt a rostok felszívják a vizet, és egészen barátságos, de kissé még ragadós tészta lesz belőle:
Nálam gyakorlottabb kovászos kenyér sütők ajánlják, hogy kelesztő tálban kelesszünk, és vaslábosban süssük a kenyeret: ilyenkor a vaslábost is elő kell melegíteni a sütőben. Ha nincs ilyened (mint ahogy nekem sincs), a sütőformában keleszd, amiben sütni is fogod. (Szeretnék leszokni a sütőpapírról is, de még nem volt elég bátorságom hozzá… 🙂 ) Ebben kel egész éjjel, és reggel így néz ki.
Akkor jó, ha ilyen repedezett a teteje. Ilyenkor lehetne csinos mintákat vágni rá, de én csak hagyom, hogy ott repedjen, ahogy ő szeretne: „borzasan” szeretem. 🙂
Megvágva ilyen:
Bocs a rengeteg fotóért! Kicsit ráragadt az ujjam az exponáló gombra… 😀 Nem véletlen, hogy ebben a bejegyzésben szinte több a fotó, mint a szöveg – gluténmentes kovászos kenyeret sütni egyszerű! Íme a recept:
Gluténmentes kovászos kenyér (teljes kiőrlésű)
Hozzávalók
- 100 g köles
- 100 g hajdina
- 100 g gm. zabpehely
- 100 g zab- vagy rizskovász
- 2 csapott ek. bolhafűmaghéj
- 1 csapott kk. só
- 350 g víz
Elkészítés
- A gluténmentes kovászt a tészta összeállítása előtt 24 órával vedd ki a hűtőből, és 8-10 órával használat előtt etesd meg.
- Ha egész gabonákat használsz, őröld meg kávédarálóban, minél finomabbra. Őröld meg a bolhafűmaghéjat is.
- Mérd egy nagyobb tálba a liszteket, a bolhafűmaghéjat és a sót. Keverd össze.
- A közepébe készíts egy kis krátert, ebbe öntsd a vizet, majd tedd bele a kovászt is, és alaposan dolgozd össze: elég egy kanállal jól összekeverni, vagy ha többszörözöd a receptet, használj robotgépet.
- Tiszta konyharuhával letakarva hagyd állni 2 órát, majd tedd sütőformába, és abban keljen 10-12 órát (egész éjjel). (Ehhez a mennyiséghez 20 cm-es kerek tortaformát használok.)
- Melegítsd elő a sütőt légkeveréssel 250 fokra. Amikor forró, mehet be a kenyér, és tegyél mellé egy kis tálban kb. 1,5 dl vizet is.
- Állítsd a hőfokot 230 fokra, légkeveréssel, és süsd 60 percig.
- Rácson hagyd kihűlni, és még forrón permetezd le vízzel a kenyeret! (Ettől lesz jó ropogós a kérge.) A vizes kezeddel is megsimogathatod (villámgyorsan és nagyon óvatosan), vagy rendszeresíthetsz erre egy spricnis flakont.
- A szeleteléssel várd meg, amíg teljesen kihűl. (Tudom, nehéz ügy... 😀 )
Megjegyzések
A kész kenyeret elfelezem, és erre a vágásra merőlegesen szeleteljük, így a szélső szelet sem lesz szikkadt.
Boros ildikó mondta
Bocsánat, de mi ez a nagy zsák, kis csomag? Nem értem igazán…
Andrási Nóra mondta
Ha rákattintasz a linkekre (nagy zsák, kis csomag szavakra), meg tudod vásárolni a hozzávalókat, amikről beszéltem.
Kiss-Zeke Niki mondta
Kedves Nóra!
Megírnád,hogy milyen kávédarálót használsz?
Felcsigáztál ezzel 🙂
Köszönöm,Niki
Andrási Nóra mondta
Szia,
a Bosch-nak csak kétféle ilyen kicsi kávédarálója van: fehér és fekete. 😀 Csak keress rá, hogy Bosch kávédaráló.
Gyarmati Dóra mondta
Kedves Nóra! Azt leírná esetleg hogy a kovászt hogyan állítja elö, miböl és milyen adagokban?
Andrási Nóra mondta
Itt írtam le.
Kamilla mondta
Szia Nóri!
A receptből kimaradta víz, de akkor ha jól értem, alapból 350 g kell, ugye?
Andrási Nóra mondta
Igen, és már javítottam is. 🙂
Házi Zsuzsanna mondta
Kedves Nóra! Talán butaság amit kérdezek, de nekem nagyon fontos. A lányom többféle étel intoleranciában szenved: glutén, tej, tojás, élesztő. Olyan apróságokat, mint a zöldborsó vagy a mandula nem is említek. Azt szeretném megtudni, hogy a kovász árthat-e akkor, ha a lányom nem fogyaszthat élesztőt. A legnehezebb számomra a tojás és az élesztő helyettesítés. Annyira megörültem a kovászos kenyérnek, de adhatom-e nyugodt szívvel a gyermekemnek? Válaszodat előre is nagyon szépen köszönöm.
Andrási Nóra mondta
Egyáltalán nem butaság, de a pontos válaszban nem vagyok biztos. Volt olvasóm, aki azért keresett kovászos kenyeret, mert élesztő nem ehet, ilyet meg igen… de nincs erről elég háttér infóm. A helyedben rákérdeznék a kezelő orvosánál vagy egy hasonló cipőben járó tapasztaltabb anyánál.
Varga Ildikó mondta
.. talán az ok is fontos, hogy ki mit miért nem ehet. Én 2018 ôszén kezdtem egy „nagytatarozást“, tutijó szakértôi kísérettel, aminek a candida egyensúlyba hozása is része volt.
Nekem kovászos dolgokat sem szabadott ennem, mivel az tkp. „vadélesztô“. (Mint a vadnövények, -pl. a csalán, tyúkhúr, stb. – ilyen értelemben.) Azért, mivel rengeteg gombafaj van, -több száz- s nem igazán van felkutatva a terület. (Nem véletlen, ez hatalmas terület.) Van amelyik gombafaj kedvezô a bélnek, van, amelyik nem. Ez egyénenként is változik. Nekem azt tanította meg az én szakemberem, hogy az én testemnek mik a negatív reakciói, s így meg tudom tapasztalni, mi jó a szervezetemnek, s mi az, amire negatívan reagálok, tehát jobb kerülnöm.
Voltak olyan dolgok, amikre alapból
azt mondta, hogy most tiltólistás -a kovászos gluténmentes dolgok is ilyenek voltak- volt, amit nekem kellett kipróbálnom, s a testem jelzésének megfelelôen döntenem róla.
Az elsô év kemény volt, viszont megérte kitartani, most nagyon tisztán fogom a testem jelzéseit.
Andrási Nóra mondta
Igen, a legjobb, ha az ember magára figyel. Én is így tudtam meg a legtöbbet. Ez ebben az esetben azért nehéz ügy, mert gyerekről van szó.
Varga Ildikó mondta
Igen, igaz. Viszont ha saját magunkról van szó, akkor is nehéz lehet. Nekem az volt. Az én tapasztalatom az, hogy egy „összegubancolódott“ emésztést, egy harmóniából alaposan kiesett szervezetet idô és türelem visszavezetni az egyensúlyi állapotába. Világos, Zsuzsanna gondja más tészta- le a kalappal elôtte, ennyi mindent szem elôtt tartani. Talán az a hozzászólásom mondanivalója, hogy szerintem ezt a kérdést nem lehet általánosságban megválaszolni.
Andrási Nóra mondta
Világos. És igen, szerintem is így van. 🙂
Zsuzsi mondta
Meg szabad tudni, ki segített ebben? Én eléggé eltévelyedett vagyok. A kenyeret viszont mindenképp kipróbálom, mielőtt kiderülne esetleg, hogy én sem ehetem :DD
Gabi mondta
Hú,nagyon iol hangzik amit irtal, esetleg felvehetjuk a kapcsolatot privatban? Erdekelne ez a szakember is. https://www.messenger.com/t/gabi.timar.9
Csilla mondta
A STOP ételintolerancia facebookos csoportban választ találsz rá.
Én is ott találtam meg a választ sokmindenre
Röviden: fogyaszthatja
Beatrix mondta
Szia Nóra! Néhány kérdésem lenne, ami még felmerült bennem, mielőtt belevágnék.
1. Épp ma 7 napos a zabkovászom, amit eddig kint érleltem a konyhapulton. 150 g van az üvegben, ebből kell kivennem 100 g-ot, ahogy írtad, és ezt kell etetnem (50g víz+50g zabliszt)? Így akkor 200 g lesz, viszont a receptben 100 g van írva. Ezt nem teljesen értem!
Vagy egyből én is a nagy kenyérrel indítsak?
2.Ami az üvegben maradt 50 g kovász azzal mit kell csinálni? Megetessem és egyből tegyem be a hűtőbe a következő felhasználásig, ez lesz az „anyakovászom”? Etetés után mennyi ideig kell kint hagynom vagy egyből mehet a hűtőbe?
3. Útifűmaghéj lisztem van itthon, gondolom ez is felhasználható.
4. A háromszoros mennyiségű nagy kenyeret is ugyanannyi ideig sütöd, mint a picit (650g)?
Előre is köszönöm a válaszod!
Andrási Nóra mondta
Szia,
1-2. Először megeteted: kiveszel 50g kovászt, adsz neki 50g vizet és 50g lisztet. A maradék 100g-ot bent hagyhatod a hűtőben vagy el is dobhatod. A megetetett kovászod lesz 150g, ebből 100g kell a kenyérbe, a maradék 50g-ot beteheted a hűtőbe (etesd meg előtte 50g liszttel és 50g vízzel) vagy el is dobhatod, ha nem kell később.
3. Igen, ezt már nem kell darálni.
4. Igen, mert a nagyobb formában jobban szétterül, így ugyanannyi idő elég.
🙂
Beatrix mondta
Köszönöm!
Pénteken kiderül, hogyan sikerült:-)
Vadász Mária mondta
Szia! Az lenne a kérdésem, hogy az éjszakai pihentetés a hűtőben, vagy a konyhapulton történjen-e?
A másik pedig az, hogy ha nem légkeveréses a sütőm, hány fokon süssem és mennyi ideig.
Köszönöm a választ
Andrási Nóra mondta
Szia,
maradhat a konyhapulton. Majd nyáron, amikor nagyon meleg lesz, jobb lenne a hűtőben.
Ugyanígy maradjon a hőfok, de takard le valamivel (süsd jénaiban vagy tegyél rá egy fóliát), és az utolsó 20 percre takard ki a kenyeret, különben megkapja a tetejét.
Tündi mondta
Ki ne dobjátok a megmaradt kovászt. Én mindig megsütöm, mint egy palacsintát, serpenyőben, nagyon finom, olyan, mint a kenyér, csak más formában. Vagy ha vékonyabb, akkor ropogósabb. Sütés előtt hűtőben tartom, és 1-2 órával sütés előtt veszem elő.Sima kenyérlisztből és teljes kiörlésűből sütök, de gondolom, ebből a fajtából is ugyanolyan finom lesz Nektek, ha megsütitek. 🙂
Kamilla mondta
Ez zseniális Nóri, köszi a receptet! Abszolút korszakalkotó. Tudod mit fogok készíteni? Ebből bucit, aztán hagymakrémlevest buciban!! 🙂
Andrási Nóra mondta
Hű, a is biztosan korszakalkotó lesz! 🙂
Viki mondta
Kedves Nóri! Nekem még nem sikerült kovászt készítenem. Működhet a recept por vagy friss élesztővel esetleg szódabikarbónával?
Andrási Nóra mondta
Szia,
persze, működhet, csak más íze lesz. 🙂 (Nem kovászos.) Úgy tudom, már kovász port is lehet kapni, egyébként…
Szabadi Gellért mondta
Kedves Nóra!
Érdekelne, hogy van e valami külön jelentősége annak, hogy gluténmentes? Én ugyanis úgy tudom a kovászos kenyérnek egyik nagy előnye, hogy a kovász feldolgozza a glutént így nem okoz gondot a szervezetben (ezért is nem volt tőle senki beteg 100 éve). Sokat informálódtam a témában, de ha érdekel, talán a „Patikus kenyeret süt” YouTube videóban van a legrövidebben, legérthetőbben elmagyarázva.
Andrási Nóra mondta
Kedves Gellért,
a biológiai folyamatok sosem feketék/fehérek, a kovászolás biztosan tesz valamit a gluténnel, de nem fogja „teljesen” lebontani. Biztosan van, akinek a hosszan kovászolt búzakenyér nem okoz tünetet, és az is biztos, hogy van, akinek ez sem jön szóba, pl. cöliákiások. Kifejezetten veszélyes általánosságban ilyen tanácsot adni, úgyhogy én kissé csalódott vagyok, hogy a „patikus”, aki a kenyeret süti, „kollégám”, mivel én is gyógyszerész vagyok…
Azért jó, hogy gluténmentes kenyeret is lehet kovászolással sütni, mert a kovász segít felszabadítani a gabonákban megtalálható értékes ásványi anyagokat, és ez a gluténmentesen étkezőknek is fontos.
Hogy miért van most ennyi zűr a glutén a körül, azzal kapcsolatban egyelőre több a kérdés, mint a válasz.
Kata mondta
Kedves Nóri! Először is hálás vagyok a receptért!
Másodszor, mikor pihentetem a kovászt és etetgetem, akkor lefedem a befiüveg tetejével, vagy csak úgy szabadon hagyom zárás nélkül egy meleg helyen? A hűtőben gondolom lezárva tartjuk.
Köszönöm előre is!
Kata
Andrási Nóra mondta
Szia,
mindig legyen lefedve, de ha meleg helyen van, akkor csak lazán tedd rá, hogy szellőzni tudjon! A hűtőben rá lehet csavarni.
Magdi mondta
Kedves Nóra, köszönöm a receptet. 15éve sütöm itthon a kenyeret, élesztôvel. Eddig egyszer sütöttem kovászos kenyeret, de nem lett túl jó. A kivászom meg gyorsan meghalt. Most megint kaptam kovászt, próbálom magam rászánni, hogy belevágjak. Mivel eddig soha nem mértem semmit, nincs mérlegen itthon. A 100 gr kovász kb. mennyinek felel meg kanállal mérve?
És ha nem gluténmenteset sütök, akkor is rakjak bele útifûmaghéjat? Vagy akkor kihagyható?
Köszönöm
Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Szia Kata,
a 100g kb. 3 púpos evőkanál.
Útifűmaghéj csak a gm. kenyerekbe kell. 🙂
Sok sikert!
Erika mondta
Mivel lehet helyettesíteni, ha allergia van rá?
Andrási Nóra mondta
Nem lehet helyettesíteni sajnos, akkor más megoldst kell keresni… (Lepénykenyerek, palacsinták, egészben főtt gabonák, kásák, stb.)
Varga-Kis Kata mondta
Kedves Nóri! Nekem 230 fokon légkeveréssel 50 perc alatt szènné égett a külseje. Mit ronthattam el?
Andrási Nóra mondta
Szia,
valószínűleg a sütőd légkeverés mellett is süt alul-felül is. Az enyém tud anélkül is. Legközelebb takard be (süsd vaslábosban vagy jénaiban), és csak az utolsó 20 percre takard ki, vagy ha ez nem megy, akkor próbáld alacsonyabb hőfokon.
Kamilla mondta
Vaslábasban vagy jénaiban ugyanannyi a sütési idő és a hőfok? A cserép jénait be kell áztatni, gondolom?
Andrási Nóra mondta
Nincs tapasztalatom másféle edényekkel, de azt mondanám, hogy igen. A cserép az nem jénai. 🙂 A jénai mindig üveg. (Jénában fejlesztették ki ezt a technológiát.) És passz… nem tudom, cserépben lehet-e kenyeret sütni.
Zsolt mondta
A cserépedényt, „Pataki tálat” előzőleg NEM KELL BEÁZTATNI, de együtt kell felhevíteni a sütővel és a megkelt tésztát a forró tálba kell óvatosan helyezni (pl. sütőpapírral).
Berta mondta
Talán már ismered Horváth Judit „Gluténmentes pékség” könyvét, rengeteg jó tanáccsal ellátott ebben a témában anno mikor rászántam magam a kovászos gm kenyérre. Ìgy lassan 1 èves kovászom van már, de minden egyes sütéssel szebb és ìzletesebb kenyeret sütök.A gyerekeim nem gluténérzékenyek mégis rákaptak az ízére .Csak ajánlani szeretném a fent említett könyvet, ha betévedsz egy könyvesboltba, mindenképp kukkants bele!
Andrási Nóra mondta
Köszönöm! Nem találkoztam vele, mielőtt megírtam ezt a bejegyzést, de instagramon hozzászólt, így már „ismerem”, szemezek a könyvével is. 🙂
Enikő mondta
Szia!
Ki hagyhatom az utifűmaghéjat?
Nem bîrom rostot.
Van tipped esetleg ?
Köszi
Andrási Nóra mondta
Szia,
röviden: nem. Útifű nélkül kb. semmilyen gm. kenyér nem működik. Lepényt vagy palacsintát próbálj inkább, pl. ezt.
Bea mondta
Szia Nóri!
Ha minden nap sütök kenyeret (számításaim szerint az alaprecepted duplájára lesz szükség kb.), akkor mit csinálok a maradék kovásszal, hogy másnap is süthessek vele?
Szeretném úgy csinálni, hogy ne legyen kidobandó kovász.
Köszönöm.
Bea
Andrási Nóra mondta
Szia,
ha az én receptem dupláját sütöd, akkor 200g kovász kell majd. Javaslom, hogy etess 100g kovászt 100g liszttel és 100g vízzel. Így lesz 300g etetett kovászod, amiből 100g megy vissza a hűtőbe és 200g megy a kenyérbe. Így nem kell kidobni semmit.
Bea mondta
Köszönöm, igen, most szeretném elkezdeni a kovásznevelgetést és a Te kenyérreceptedben gondolkozom.
Ha minden nap sütök, akkor ha mondjuk este elkészítem a tésztát, akkor a 100g maradék kovászt megetetem és kinn hagyom a pulton, majd másnap este meg tudom csinálni belőle a tésztát? Vagy a pulton hagyom éhesen és reggel etetem meg, majd este megcsinálom a tésztát? Elnézést, ha evidens dolgokat kérdezek, nem dolgoztam még kovásszal, egyelőre a sötétben tapogatózom. Köszönöm, ha válaszolsz.
Bea
Andrási Nóra mondta
Esti tészta gyúráshoz reggel etesd. 🙂
Bea mondta
Oké, akkor ha este kinn hagyom éhesen a pulton, nem lesz baja reggelig, ugye? Köszönöm.
Most pedig megyek és elkezdem a kovászomat nevelgetni 🙂
Andrási Nóra mondta
Elég 24 óránként etetni akkor is, a kint van a konyhapulton.
Angi mondta
A páros fotón szereplő bal oldali, nem gluténmentes teljes kiőrlésű kenyér receptje is fent van valahol, vagy elkérhetem? 🙂 Előre is köszi!
Andrási Nóra mondta
Azt nem én sütöttem, hanem egy pékségben vettem, így nem tudok segíteni.
Kamilla mondta
Infó: teszteltem egy megfordított, kevésbé előretervezős verziót. Mikor begyúrom a kenyeret, akkor megetetem a kovászt, majd kint hagyom a pultom 24 órára. Így megérve teszem a hűtőbe és csak az új kenyér sütése előtt egy órával veszem ki. Így is működik, nagyon szép kenyeret sütök vele.
Andrási Nóra mondta
Nahát! Köszi!
Hajni mondta
Sziasztok! Én is újítottam, mert véletlenül túl kevés kovászt készítettem, a dupla mennyiségű liszthez (600 g liszt) végül csak 100 gramm kovászt tettem, de az eredmény tökéletes lett!
Lilla mondta
Szia! Az lenne a kérdésem, hogy ha nem volt hűtőben a kovász, akkor mi a sütés menete? Azt írtad, hogy a sütés előtt 24 órával ki kell venni a kovászt a hűtőből és 8 órával sütés előtt meg kell etetni. Én jelenleg a negyedik napnál tartok, barnarizslisztből készült a kovász. A korábbi bejegyzésedben írtad, hogy a 7., 8., 9. napon lehet belőle kenyeret sütni. Ha addig nem teszem hűtőbe a kovászt, mert minden nap etetem, és a konyhapulton csücsül, akkor az utolsó etetést követően mikor süssem meg a kenyerer? Reggel 9 körül szoktam megetetni a kovászomat.
Andrási Nóra mondta
Szia,
ugyanúgy etesd meg kb. fél nappal sütés előtt, és jó lesz. Ha reggel eteted, akkor este gyúrd össze a tésztát és másnap reggel süsd a kenyeret. Én is így szoktam.
Lilla mondta
Köszi szépen egyébként meddig van el a kovász a hűtőben?
Andrási Nóra mondta
Ha hetente megeteted, akkor bármeddig. (Hallottam már 100 évesről is…)
Zsolt mondta
Érdemes megfigyelni, hogy a kovász mikor dupláz az üvegben és lehetőleg ez előtt felhasználni a kenyér készítéshez, illetve bedagasztáshoz. Ilyenkor a legaktívabb, legerősebb.
Ha jó kondiban van a kovászunk, akkor 3-4 óra alatt dupláz, és ekkor felhasználva nem lesz annyira savanykás a kész kenyér. Ha viszont direkt ez a cél, akkor valóban ideális lehet etetés után 8 órával felhasználni.
Andrási Nóra mondta
Ezeket jó tudni, de az én zabkovászom sosenem dupláz. 😀 Foglalkoztatott is egy darabig, hogy ez probléma-e vagy sem, de a kenyér finom, úgyhogy nem izgat…
Zsolt mondta
Próbáld ki, hogy kiveszel belőle 10 g-ot, megeteted 20 g liszttel és 20 g vízzel (ez az 1:2:2 arány). Jelöld be, hogy hol éri el a csúcsot. Mikor látod hogy nem emelkedik tovább, esik vissza, akkor vegyél ki 10 g-ot és ismételd meg az előbbi arányokkal, de ez esetben már a korábbi csúcs előtt (!) vegyél ki belőle 10 g-ot és újból mehet hozzá 20 g liszt és 20 g víz. Ha ekkor magasabbra jut el a kovász (mint korábban), azt jelenti, hogy tud erősödni (a duplázás eléréséhez) és érdemes a kivett 10 g kovászt immár 30 g liszttel és 30 g vízzel (azaz 1:3:3 arányban) etetni.
Ha eltennénk a hűtőbe a kovászt, lehetőleg ilyen vagy nagyobb arányban adjunk enni az egységnyi kovásznak, hogy legyen mit egyen a „téli szünetben” és ne keseredjen akarom írni savanyodjon el.
Gyurkó Melinda mondta
Sziasztok, én most csináltam először, irtó jó ropógós lett a héja, viszont nagyon savanyú…. és belül kissé ragad, és nekem nagyon sótlan 🙂 Akkor amiatt savanyú, hogy túl későn használtam fel a kovászt? Kb. délelőtt etettem, az enyémek konyharuhában nagyon megnőnek, előtte nem igazán nőtt, azért takartam be oldalról, tetejére is konyharuhát tettem. Nagyon beindult. Sima liszteset is csinaltam, és ez a zab nőtt a legnagyobbra, óriási bubikkal! 🙂 2- 3 szorosára is. Este 9kor összeállítottam, 11kor ment a vaslábasba, és reggel 10 kor sütöttem. Kb 40 percig fedő alatt, utána levettem, vizet tettem be alá.
Andrási Nóra mondta
Szerintem a te kovászod aktívabb volt az enyémnél… Legközelebb próbáld ki, hogy hűtőbe keleszted éjjel, vagy rövidebb ideig nappal.
Novák Ági mondta
Kedves Nóra, a recepted alapján készítettem el a kovászt. Nagyon köszönöm, szuperül működik. Először rizslisztből, azután a rizskovászt zabliszttel etettem. Azóta felváltva teszek bele, hol rizs, hol pedig zablisztet. Nekem ez a vegyes kovász tetszik legjobban, csodálatos az illata és az állaga is. Egyébként mindegyikből jó lesz a kenyér és mindegyik dupláz is. Én arra gondoltam, hogy mivel folyamatosan sütök kovásszal -eddig nem gluténmentessel – ezért kedvező a klíma nálunk a konyhában.
Még egyszer köszönöm Neked a segítséget!
Andrási Nóra mondta
Örülök. 🙂 Igen, nagyon sokat számít a „konyhaflóra”!
Csilla mondta
Szia Nóri!
Azt szeretném kérdezni, hogy mennyire ragacsos a kisült kenyér szeletelés után? Mármint a belsejére gondolok.
Andrási Nóra mondta
Minimálisabb nedvesebb az „igazinál”. Másnaposan annyira sem.
Csilla mondta
Köszönöm a választ.
Zsolt mondta
Teljes kiőrlésű kenyeret (legyen az gm vagy sima) mindig érdemes sütés után pihentetni és csak másnap felvágni.
A ragacsosság elkerülhető még azzal is, ha sütés előtt bevágjuk kellő mélyen, pl. pengével, éles késsel. Így a sütésnél még több nedvesség tud távozni.
Lilla mondta
Szia! Ma este bekevertem a tésztát, de az enyém egyáltalán nem folyós, hanem összeállt egy bucira. Mindent pontosan mértem ki, 8 napos rizskovaszom van, ami szépen felfutott, nem értem hol ment félre az egész. Lesz ebből kenyér?
A bolhafűmaghéj az pszilium más néven? Abból meg tudnád mondani grammban a mennyiséget? Lehet abból ment több a kelleténél…
Andrási Nóra mondta
Biztosan lesz kenyér, legfeljebb kicsit tömörebb. 🙂 Igen, pszillium. Grammban nem lehet pontosan mérni konyhai mérlegen, ezért írok kanalat…
Lilla mondta
Köszönöm a válaszod! Hát biza jó masszív lett, tovább is kellett sütni az írtnál és még így is elég ragacsos volt. Na holnap nekirugaszkodok mégegyszer. És most már ügyelek rá, hogy a csapott evőkanál ne púpozott legyen 😀 remélem most már olyan lesz mint a képeken.
Zsolt mondta
Lilla, ne felejtsük el, hogy nem mindenki ugyanazon márkájú liszteket/alapanyagokat használja, így a vízfelvevő képesség is eltérhet. Sőt van hogy ugyanazon márkánál is lehet eltérés, mert eltérő időpontban gyártották, őrölték vagy más tájról származó alapanyagból.
Szerintem az utifű maghéjból a teljes lisztmennyiséghez viszonyítva 4-5%-ot érdemes használni. Pl. 250 g lisztkeverék esetén, a maglisztek 240 grammot, az utifű maghéj 10 grammot tesz ki.
Zsuzsanna Viszket-Németh mondta
Zsolt, esetleg az útifűmaghéj konjakliszttel kiváltható?
Előre is köszönöm a választ.
Tóth Edit mondta
Kedves Nóra!
Nagyon örültem, amikor rátaláltam az oldaladra. Egy héttel ezelőtt megtudtam, hogy egy mindenmentes diétát kell tartanom egy évig legalább. Először teljesen összeomlottam, hogy de mit fogok enni. És akkor találkoztam az oldaladdal és a receptekkel. Nagyon köszönöm, hogy megosztod velünk a tapasztalataidat, nagyon nagy segítséget jelent. Már két receptedet el is készítettem (kuglóf, vegán zsír), és tervezem az összes többit is. Kívánom, hogy ugyanilyen lelkesedéssel folytasd tovább!
Köszönettel: Edit
Andrási Nóra mondta
Részemről a boldogság! 🙂
Zsuzsa mondta
Szia Nóri!
Azt írod, hogy a kovászt, sütés előtt 24 órával előtte vegyük ki és felhasználás előtt 8-10 órával etessük meg. Nekem nem egészen világos. Kiveszem a kovászt a hűtőből nem etetetem meg csak állni hagyom, ha felhasználás előtt 8-10 órával kell megetetni, akkor 14-16 órát kell álljon etetés nélkül és azt követően megetetem, mert ugye a 16 óra + 8 óra (amit írsz, hogy felhasnálás előtt etessem meg) az 24 óra. De azt írod hogy az összeállítás után 2 órát pihentessük ezután tegyük formába, ezt követően viszont egy egész éjszakát hagyjuk állni. Nekem akkor így már 24 óra + egy éjszaka. Vagy lehet valamit féle értek?
Meg tudnád mondani, hogy a kovász hűtőből való kivétele után Te hány óra múlva eteted meg és mennyit áll etetés után, mikor állítod össze a tésztát? Vagy kivétel után mindjárt megeteted, 8-10 óra múlva összeállítod a tésztát pihenteted 2 órát, majd formába teszed és reggel sütöd? Mert az én számításom szerint így jön ki a 24 óra.
Köszönöm,
Zsuzsa
Andrási Nóra mondta
Szia Zsuzsa,
ha azt szeretném, hogy kedd reggel süssek friss kenyeret, akkor vasárnap este kiveszem a hűtőből a kovászt, és kiteszem a konyhapultra melegedni. Hétfő reggel megetetem, és a harmada megy is vissza a hűtőbe. Hétfő este összeállítom a tésztát, egész éjjel kel a konyhapulton (sütőformában), és kedd reggel megy a sütőbe.
Remélem, így érthető.
Zsuzsa mondta
Szia Nóri!
Igen értem. Először én is pont így gondoltam, aztán valahogy túlagyaltam 🙂
Köszönöm a segítséget.
Lilla mondta
Szia Nóri!
Harmadszorra sütöttem meg a kenyeret, az alapreceptet, de nekem valahogy nem bír sikerülni. Ragacsos marad az után, hogy tovább is sütöttem kb fél órával, meg is vártam, hogy teljesen kihűljön. Nem tudom, mi lehet a baj. A sütőm nem légkeveréses, de 230 fokon sütöttem, ahogy írtad. Amikor a liszteket elkeverem a vízzel, meg a kovásszal, nekem sose olyan folyékony, mint neked a képen, hanem inkább olyan ragacsos, kelttésztaszerű. Legutolsó sütéskor nem lett már annyira ragacsos mint az elődje, de most meg alig emelkedett meg a tészta a tortaformában (20 cm átmérőjű). Van egy kisebb sütőm, amit mikró helyett vettünk, abban van légkeverés, majd még bepróbálkozok azzal, hátha sikerül. Egyébként szép lyukacsos a tésztája, csak olyan lapos mint egy frizbi és hát ragadós…Van valami ötleted, hogy mi lehet a bibi? köszi 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia Lilla,
a tészta minőségére nem tudok gombot varrni. Talán a víz vagy az útifű maghéj mennyiségében lehet valami apró különbség…
Ha nem légkeveréses a sütő, akkor elvileg 20 fokkal melegebbre kell állítani, és mivel így inkább sugárzó hőnek van kitéve a kenyér, fedd le az első fél órában pl. jénai tálban vagy egy alufóliával…
Lilla mondta
Szia Nóri! Képzeld, sikerült 🙂 a kicsi, ételmelegítésre használt légkeveréses sütőben sütöttem a kenyeret, és az eredmény teljesen más! Szép barna ropogós kéreg, ha az alját megkopogtatom a kenyérnek még a hangja is más, mint az előzőeké. Megvártam, míg kihűlt, majd felvágtam, de a belseje még igy is kicsit nedves, nyomot hagy a késen. De sokkal jobb a végeredmény, mint az előző három esetében 🙂 Úgy örülök 🙂
Lilla
Andrási Nóra mondta
Szuper! Nem is gondoltam volna hogy egy olyan pici sütővel is lehet ilyet… Az én kenyerem is nyomot hagy a késen. Az az érzésem, hogy kevés keményítővel nem lenne ilyen a tészta, de nem zavar annyira, hogy keményítőt használjak…
Lilla mondta
Szerinted, ha az alapreceptet duplazom, tehetem még a tésztát 20 cm átmérőjű tortaformába?
Andrási Nóra mondta
Határeset… Lehet, hogy még éppen belefér. Sütés közben tuti kinő belőle, de ez mondjuk nem jelentene gondot.
Zsolt mondta
Nóri érdemes lesz utána nézni, hogy milyen formánál (kereknél pl. kereszt), milyen vágást érdemes használni, hogy a kenyér sütés közben mélyebben átsüljön és ne maradjon annyira vizes, ragacsos. Persze olvastam, hogy te a szabálytalan repedések híve vagy, amivel egyetértek, de majd próbáld ki, hogy lásd mennyit számít.
Keményítőből Horváth Judit max. 30%-ot javasol az össz lisztmennyiséghez viszonyítva, de én is most arra gyúrok, hogy ezt minél lejjebb tornázzam. 😉
Gréti mondta
Szia Nóri,
úgy vártam már hogy valahol találkozzak végre egy ilyen recepttel! 🙂
Az lenne a kérdésem, szerinted a hajdinát ki lehetne valamire cserélni a receptben? (hisztamin diétán lévő illetőnek szeretném elkészíteni a kenyeret)
Köszönöm,
Gréti
Andrási Nóra mondta
Szia Gréti,
próbálkozz nyugodtan más gm. liszttel, pl. cirokkal vagy barna rizzsel.
Zsuzsa mondta
Szia Nóri!
Elkészült a kenyerem. Nagyon finom lett. Állagra is pont olyan mint a Tiéd 🙂
Készítettem róla képet, csak nem tudom elküldeni, nem találok itt csatolási lehetőséget.
Az lenne a kérdésem, hogy mennyi ideig áll el és hogy hűtőben kell-e tárolni? Vagy esetleg fagyasztható?
Köszönettel,
Zsuzsa
Andrási Nóra mondta
Szia Zsuzsa,
a képet biggyeszd ide a FB bejegyzés alá. 🙂
A fagyasztást nem próbáltam, de miért ne? Én konyharuhába csavarva tartom a konyhapulton. A harmadik napon már kicsit szikkadtabb, de addig nagyon ritkán jut el…
Zsolt mondta
Zsuzsa, szeleteld fel, picit hagyd szikkadni és mint mikor a dominók eldőlnek, úgy rakosgatva zacskóba lefagyasztható. Ez az „eltolt” módszer megkönnyíti, hogy a szeletek ne fagyjanak teljesen össze és könnyebb legyen egy-egy darabot külön kivenni, amit sütőben, pirítós készítőben gyorsan fel lehet melegíteni.
Alexandra mondta
Szia! Nos en kiserleteztem, mivel csak maradekaim voltak de mukodik! 150-150-150g rizsliszt, zoldbananliszt es frissen orolt kolessel keszitettem a kovaszt (illetve meg csak 3 napos de gyonyoruen buborekozik) ennek a kovasznak kenyerre avanzsalasahoz milyen lisztet ajanlanal? Illetve ha nem kenyer, meg milyen opciok vannak! Szuper, hogy rad talaltam!
Alexandra mondta
Bocsanat, elmaradt, hogy a 3x 150g os lisztet osszekevertem es abbol merem ki az 50-et naponta 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia! Süthetsz azokból kenyeret, amikkel a kovászt is eteted… Én is fontolgattam, hogy valami keverékkel kellene a kovászt etetni, hogy szellősebb legyen, de így egyszerűbb. 😀 Bármi, amit kovásszal sütnél… Kakaós csiga, sütik, nálunk volt már kovászos palacsinta is. Vékonyra sütöttem, nem volt bubis, de más az íze és állaga, nyúlósabb.
Viletelné Marko Mária mondta
gratulálok, nagyon szép lett a kenyérkéd
Lilla mondta
Szia Nóri!
Kissé kesernéy utóízt érzek a kenyérben. Ez valamelyik liszt lehet vagy ez maga a kovász? Én rizskovászt használok, zab-, hajdina- és köleslisztet. Van még itthon amaránt- és csicseriborsólisztem, ezekkel is lehet helyettesíteni valamelyiket az alapreceptben szerepelő lisztek közül?
Köszi a válaszod 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia Lilla,
valószínűleg a köles. Próbálj kevesebbet használni, vagy helyettesítheted hajdina-, amaránt-, csicseri liszttel, bár utóbbival csak egy részét! Barna rizsliszt is jó lenne. A zablisztből ne tegyél többet. Lehet, hogy másik zacskó/márkájú köles nem szúr ki Veled…
Kovács Andrea mondta
Kedves Nóra!
Elkészítettem a fenti recept alapján a gluténmentes kovászból a kenyeret, azt szeretném kérdezni, hogy Neked is kicsit ragacsos a belseje?
Köszönöm Andi
Andrási Nóra mondta
Igen, kicsit ragad a késre. Keményítővel lehetne orvosolni, de nem zavar annyira, hogy behozzak még egy (ráadásul nem teljes értékű) hozzávalót.
Marcsi mondta
Szia Nóri! Nekem nincs légkeveréses sütőm, de van kenyérsütő gépem. Mielőtt kiderült, hogy glutén érzékeny vagyok, sütöttem a kovászos kenyeret. Ezért nagyon örülök, hogy rátaláltam a receptedre. Sütésre kész a zabkovászom, szerinted a kenyérsütőben sütő programon ki tudom sütni vagy próbálkozzak inkább a gázsütővel? Köszönöm válaszod előre is.
Andrási Nóra mondta
Szerintem ha korábban bevált, most is jó lesz.
Leonóra mondta
Kedves Nóri!
Majdnem két hónapja sütjük minden héten a kenyeret zabkovàsszal. Fantasztikus! Eleinte mi is sokat matekoztunk, mit hogy, de.mostanra ráéreztünk a menetrendre 🙂 Egy hétre kettőnknek 400-400 gramm lisztekből sütöm két formában, amit eszünk a konyhapulton van konyhraruhában, a másik ruhában a hűtőben. Nem penészedik, nem szárad, olyan mint a dédik kenyere, bírja egy hétig 🙂 és isteni, hétről hétre magasabb, illatosabb, egyszerűen csodálatos. Óriási köszönet!
Andrási Nóra mondta
<3
Nóri mondta
Szia Nóri! Már harmadszor sütöm a kenyeret de még mindig nem tudom, hogy hol rontom el. Légkeveréssel, 230 fokon sütöm egy óra hosszát,de így sem sül át. A tészta nedves marad, szinte nyers, miközben 1 óra sütés után természetesen már látszik, hogy ki kell venni,különben megég. Már csak fél adagokba kezdek bele, (így kb akkora a kész kenyér, mint egy zsemle) de így sem sül át. Próbáltam már bevágni is, de sikertelen. Van valami ötleted? A sütővel lehet a baj?
Andrási Nóra mondta
Hát ez nekem is feladja a leckét. Próbálj kevesebb útifűmaghéjat használni. Ha a sütő nem lenne jó, kívül sem kellene jól átsülnie… Gondolom én.
Zsuzsa mondta
Szia Nóri!
Tegnap előtt etettem meg a rizskovászomat kenyérsütés előtt, de valahogy nem akar életre kelni. Víz van a tetején és nem igazán buborékosodik. Mit tegyek vele, etessem meg újra, vagy kavarjam meg, öntsem le a vizet róla? Eddig nagyon szépen beindult minden alkalommal, kb. 5 kenyeret sütöttem már.
A kenyér most is nagyon szépen megkelt és finom is lett.
Andrási Nóra mondta
A víz a tetején nem jó jel… Szerintem etesd meg újra, vagy legalábbis adj hozzá annyi lisztet, ami felveszi a plusz vizet.
Hajni mondta
Szia Zsuzsa!
Én ugyanezzel küzdök. Neked megoldódott? Ha igen, hogyan?
Cirok Agnes mondta
Szia Nori! A hűtőben meddig lehet tárolni a kovászt etetés nélkül?
Andrási Nóra mondta
Hetente érdemes etetni, ha hűtőben van.
Kata mondta
Kedves Nóri, próbáltad-e már kukorica liszttel ugyan ezt a receptet, a hajdina liszt helyett? A hajdinát nem szeretem.Köszönöm, kata
Andrási Nóra mondta
Szia Kata,
nem, de inkább barna rizsliszttel próbáld, vagy kevés kukoricával, mert nagyon összefogná.
Zsuzsa mondta
Szia Nóri!
Nem hagytam ám annyiban. Igaz háromszori etetés után, de életre kelt a kovászom 🙂
Tegnap szépséges, finom kenyér készült belőle.
Köszi a tanácsot!
Zsuzsa
Andrási Nóra mondta
Juhú! 🙂
Éva mondta
Kedves Nóra!
Lassan egy hónapja sütöm a recepted inspirálta fenti kenyeret. Annyit változtattam, hogy kivettem a köleslisztet és 70:30 arányban barna rizsliszt és tökmagliszt került bele, plusz egy evőkanál lenmagpehely darálva. Szeretném most nagyon megköszönni a lehetőséget mert nagy hasznát vettem a tapasztalataidnak ami mögött nyilván nagyon sok munka és kitartó kísérletezés van! KÖSZÖNÖM SZÉPEN! Kovásszal egyébként már régóta dolgozom de gluténmentesre eddig nem volt szükségem, most viszont lett elég hirtelen. És meg kell még mondanom, hogy sehol sem találkoztam az infógyűjtés során ilyen igényes és kimunkált anyaggal mint itt nálad, gratulálok!
Andrási Nóra mondta
<3
Szkotniczky Anita mondta
Amióta publikus a recept, minden héten sütöm, nagyon jól működik. Most kipróbáltam a hűtőben kelesztést. Összekeverés után 2 órát pihent szobahőmérsékleten a tészta, majd ment a formába, éjszakára a hűtőbe. Reggel pont ugyanúgy nézett ki, mint este, semmit sem nőtt, nem kelt meg. Utána még a szobában 12 óra alatt sem kelt meg annyira, mint korábban.
Valaki próbálta már a hűtőben kelesztést? Működött?
Anita mondta
Engem továbbra is érdekelne a hűtőben kelesztés mikéntje. Mennyi ideig legyen hűtőben, utána mennyit szobahőmérsékleten? Köszönöm
Viktória Tóthné Jakab mondta
Kedves Nóri!
Nagyon örülök, hogy Rád találtam. Már hónapok óta készülök a kovász elkészítéséhez. A blogod nagyon szimpatikus volt így most visszatértem és elkészítettem első kovászom zabból. Elégedett vagyok. Most állítom össze első kenyerem, már kel.
Az a kérdésem, most megetettem a kovászt 50 liszt 50 víz, és megy a hűtőbe. Ha ismét szeretnék sütni, azt írod 8-10órával a használat előtt etesem meg, ezzel a mennyiséggel, ezt szerintem félre értem, mert akkor már több kovászom lesz, mint 150g. Ezt pontosítanád nekem légyszíves☺
Izgatottan várom válaszod
Szép hétvégét Viki
Andrási Nóra mondta
Szia Viki,
ha frissen etetve teszed a hűtőbe akkor etetés után várj egy picit, hogy életre keljen, és amikor kiveszed sütés előtt, nem kell újra megetetned, csak várni pár órát.
Értelmes Edit mondta
Szia!
Már többször megsütöttem a kenyeredet (100 g kölesliszt, 100 g hajdinaliszt, 100 g barna rizsliszt) és szinte minden alkalommal nedves bélzete lett a kenyérnek.
A víz 300-350 g között volt, attól függően, mennyit vett fel a tészta.
Mit csináljak másként, hogy egy kicsit más legyen a bélzet? Vagy ez ilyen mindig?
Köszönöm : Értelmes Edit
Andrási Nóra mondta
Szia,
ha a nedvesség mellé a teteje kicsit beesett sütés közben, vagy egyben lejön a héja erről a részről, akkor próbáld kevesebb vízzel. Emellett vágd be jó mélyen pl. kereszt alakban a kenyeret sütés előtt, hogy a gőz könnyebben távozzon.
Móni mondta
Szia Nóri!
Nekem egy olyan technikai kérdésem van, hogy ha veszek pl. zsákos kölest (mondjuk most a link nem található termékre visz), azt a kávédarálón rögtön ledarálod? Vagy esetleg kellene a gabonákat áztatni és szárítani előtte?
Köszi előre is a választ!
Móni
Andrási Nóra mondta
Szia Móni,
most azért nem található a termék, mert éppen nincs nekik bio kölesük papírzsákos kiszerelésben, csak nem bio – van ilyen, max. pár héten belül meg szokott oldódni.
Nem áztatom, nem szárítom, csak darálom. A sima búzát sem mossák a malomban tudtommal… 🙂
Kellemes sütögetést! 🙂
Móni mondta
Köszönöm szépen a választ! 🙂
Frank Timi mondta
Szia Nôra,
Mi a titka annak,hogy a tièd ilyen szèp magasra emelkedik?Az enyèm lapos marad..
Köszi elôre is.
Timi
Andrási Nóra mondta
Szia Timi,
nincs titka, pont így készül, ahogy itt leírtam. Te hogy készítetted?
Rákóczy Ferencné mondta
Kedves Nóri! Köszönöm ezt a receptet. Csodás kis kenyérke sült belőle. A kovász is szuper, a recept leírás érthető, mint mindig. Imádtam eddig a hagyományos kenyérsütést, de a gluténmentes diétával azt hittem, hogy ennek vége, de nem. Hálás vagyok a próbálkozásaidért és az önzetlen megosztásért.
Szelesné Elvira mondta
Kedves Nóra sajnos nekem nem akar úgy kinézni a kenyerem ahogy a tied. Nagyon savanyú az íze tömött nehéz marad a súlya sütés után nem olyan laza a belseje mint a tied. Mit csinálok rosszul? Nekem mondjuk csak régi gáz sütőm van amit nem lehet melegebbre állítani. Lehet hogy az a baja?
Andrási Nóra mondta
Kedves Elvira,
nem tudom biztosan hogy mi a gond sajnos… Ha nem kel meg, azt mondanám, a kovász nem az igazi, de ez ellen szól, hogy savanyú. A kérge milyen lett? Mert ha az szép ropogós, akkor nem a sütővel van a baj szerintem.
Kata mondta
Kedves Nóra, a zabpehely is lisztté őrölve kerül a tésztába, ugye? Köszönöm. Kata
Andrási Nóra mondta
Igen!
Kata mondta
Köszönöm szépen. Ezesetben viszont miért nem zabot használsz? Az a teljes értékű (a csíraképes, „élő” gabona). Köszönöm.
Andrási Nóra mondta
Mert egész zabot nem tudok nagy papírzsákban venni, műanyagban meg nem akarok. 🙂
Judit mondta
Nagyon halae vagyok ezert a receptert!
Konnyu elkesziteni, egeszseges es finom.
Eva mondta
Kedves Nora,
Az utifumaghejat lehet valamivel helyettesiteni kenyerben? Regen hasznaltam mar utoljara, de mindig hasfajast okozott, igy inkabb nem tennek bele. Koszonom: Eva
Andrási Nóra mondta
Kedves Éva,
sajnos nem tudom érdemben helyettesíteni…
Sajnálom.
Edina mondta
Szia, most sütöttem először gm kovászos kenyeret a recepted szerint. Sima fehér liszttel már sok tapasztalatom van. Mindent úgy csináltam, ahogy írtad, viszont ragadós kicsit a kenyér belseje. Tovább sütni, mint 1 óra nem akartam, mert már így is picit megkapta a tetejét. A kérdésem az lenne, hogy ez normális vagy egyáltalán nem szabadna ragadnia? Köszönöm☺️
Andrási Nóra mondta
Szia,
nem tudom, mennyire ragadt – egy icipicit nekem is ragadni szokott, de nem zavaró mértékben. Ha zavarna, lehetne vele tovább dolgozni, hogy abszolút ragacsmentes legyen… Horváth Judit Gluten free sourdough csoportját keresd meg Facebookon, ő sokat foglalkozik ezekkel az apró részletekkel is. 🙂
Edina mondta
Szia, köszönöm szépen☺️ A picinél azért jobban ragadt, így ez elég zavaró. Fogalmam nincs mit ronthattam el♀️ Megnézem az általad ajánlott csoportot is, hátha sikerül összehoznom végre☺️
Andrási Nóra mondta
Lehet, hogy csak picit több vizet, vagy picit kevesebb útifűmaghéjat használtál…
Bea mondta
Kedves Nóri!
Csak most kezdem felfedezni az oldalad, írásaidat…….Folyamatos emésztési problémáim miatt keveredtem ide.
Próbálkozom ezzel a kenyérrel nagy reménnyel, de sajnos úgy néz ki, hogy a második is a kukában fog kikötni akármennyire is utálok kaját kidobni. Pont úgy jártam mint az elöttem szóló. Nagyon mázgás a belseje. Az elsőnél azt hittem rossz volt a sütési technikám, ennél most nagyon profi akartam lenni, de ugyanúgy rossz lett, pedig nagyon sokáig sütöttem, valahogy a közepe nem akar sülni. Pedig a sütőmre sem lehet panasz, viszonylag új, minden funkció van rajta. Azért köszi a receptet , egyszer csak összejön.
Andrási Nóra mondta
Kedves Bea,
sajnálom a kudarc élményt…
Az ilyen kenyeret pirítósnak lehet megmenteni.
Ilyenkor még az útifűmaghéj mennyisége lehet kérdés, hogy annyi volt-e, illetve hogy maghéj vagy maghéj liszt, és hogy a vízben hagytad-e zselésedni legalább egy pár percet?
Ha így sem lesz meg a hiba forrása, akkor tényleg szívből ajánlom Horváth Judit Facebook és tanfolyamait.
Eszter mondta
Kedves Nóri! Mi történik ha kihagyom belőle az utifuvet? 11 hónapos Babának is adnék belőle.
Andrási Nóra mondta
Nem lesz belőle kenyér. Az útifűmaghéj a „ragasztó”, anélkül nem megy. Sütheted feleannyi útifűmaghéjjal mint ami a receptben van, de akkor nem lehet ilyen szépen formázni, csak betenni egy formába. Így is finom, én legtöbbször így sütöm. Egyébként adhatod nyugodtan a picinek is, az enyémek is ettek útifüves kenyeret anno… Gondolom, hogy nem csak ezt enné egész nap, és iszik is…
Eszter mondta
Köszönöm.
Sikerült a sütés viszont az én izlesemnek nagyon savanyú.(lehet csak meg kell szoknom) működhet kevesebb mennyiségű kovasszal? 🙂
Andrási Nóra mondta
Próbáld rövidebb ideig kovászolni. Most meleg van, 4-6 óra is elég lehet.
Edit mondta
Kedves Nóri!
Amikor összekevered a hozzávalókat és keleszted 2 órát, utána „átöntöd” egy sütőpapírral bélelt edénybe, amiben 10-12 óra múlva megsütöd? Nem törik össze a kelésnek indult tészta? (Most először próbálkozom, és eléggé buborékos volt 2 óra után!) A sütőpapírt nem kell olajozni, nem ragad bele a kenyér?
Andrási Nóra mondta
Szia,
amikor ezt írtam, hidegebb idő volt (március), mostanában fél órát pihentetem és megy a formába… A kovászos dolgoknak lelke van, nehéz általánosságban írni róluk. Most nem is éjjel kelesztem, hanem reggel összegyúrom, formázom, és délután sütöm. Ha ügyes vagyok, már vacsira esszük.
Nem szoktam olajozni a papírt, le lehet húzni. Volt már olyan fajta, mi jobban ragadt, de még nem volt olyan, ami ne jött volna le.
Sok sikert!
N.Agota mondta
Jo napot!
Nagyon jól hangzik ez a recept de meg soha nem csináltam kenyeret, es nagyon más süteményt sem.
Az egyes pontos nem igazan értem, nem tudom itt mi a teendő „A gluténmentes kovászt a tészta összeállítása előtt 24 órával vedd ki a hűtőből, és 8-10 órával használat előtt etesd meg” – Errol ha kaphatnak egy részletes leírást hogy hogyan működik, halas lennek.
Előre köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Kedves Ágota,
ha rákattintasz a kovász linkre, akár itt is, akkor megtalálod a leírást a kovász készítésről, etetésről.
Kállay Ildikó mondta
Kedves Nóra!
Harmadszor csinálom meg a kenyeret, de nekem sosem sül át, ragacsos lesz belül. Annyira sajnálom, mert az íze isteni. Tudsz segíteni mitől lehet? Mindent úgy csinálok, ahogy írod, zabliszt, kölesliszt, hajdina helyett rizsliszt, ez az egy különbség. Köszi a válaszodat!
Andrási Nóra mondta
Egy kicsit nedves lesz, nedvesebb mint a búzakenyér anno, de hogy ez most az-e vagy több, azt innen nehéz megmondanom… Próbáld picit kevesebb vízzel, vagy hagyd tovább állni az útifűmaghéjat, és nézzük meg úgy…
Kállay Ildikó mondta
Köszi, mindenképp visszajelzek
Kállay Ildikó mondta
Idő közben többet sütöttem, és arra jutottam, hogy a Lidl-s zabliszthez elég 300 gr víz. A teljes kiőrlésű gluténmentes zabliszthez jó a 350 gr. Még egy kérdésem lenne. Nekem is van ilyen malmom, de emlékszem, a zabot régen nem tudtam vele őrölni, mert annyira zsíros, hogy rátapad a malomkőre. Te ezt hogy oldod meg? Vettem 10 kg zabot, azért érdekel 🙂 Köszönöm szépen a sok segítséget
Andrási Nóra mondta
Szia Ildikó,
zabot más gabonákkal vegyesen őrlök, kb. a keverék harmada zab (hajdina, rizs, köles, vörös lencse szokott mellette lenni). Csak magában zabtól „eldugul”.
Erzsebet mondta
Kedves Nóra ,azt szeretném kérdezni ,hogy a bohafupor és az utifumag ,egy es ugyanaz.koszonom.
Andrási Nóra mondta
Igen, ugyanaz! 🙂
Zsófi mondta
Kedves Nóra!
Ez a recept működik úgy is ha nem én örlöm a gabonákat, hanem ilyen gabonalisztet veszek?
Köszönöm: Zsófi
Andrási Nóra mondta
Igen, persze! 🙂
Zsófi mondta
Köszönöm 🙂
Arról esetleg van tapasztalatod, hogy lehet-e magokat (pl: tökmag, napraforgó stb) keverni a tésztába? Ha igen kell bármilyen arányom változtatni?
Köszönöm Zsófi
Andrási Nóra mondta
Lehet, persze, csak arra figyelj, hogy érdemes őket előre megpirítani (pár perc száraz serpenyőben) – az íz miatt, ez a lépés nem kötelező, az viszont igen, hogy vízbe áztasd őket egy kicsit, és úgy tedd a kenyérbe, hogy ne szívják el a nedvességet. 🙂
Steiner Katalin mondta
A kenyér hogy mindenki csodálkozzon működik utimagfű nélkül. 2 evk sörélesztőpelyhet tettem bele és 10 óra alatt szépen megkelt és összeállt. Viszont a 230 C- os sütési hő, na az jól megégette. Nekem a kovász készítése is gond nélkül ment. Csodásan megkelt stb.
En sem akarok viszont senkit sem megbántani, de a kenyér borzalmas ízű. Olyan savanyú, olyan íztelen, én az első harapás után kb rosszul voltam tőle. Nem tudom a gyereked, hogyan tudja ezt megenni, fakír lehet. Én nem vagyok glutén érzékeny, csak szerettem volna ilyen kenyeret készíteni, mert jókat olvastam róla. Őszintén teljesen ehetetlen. Én maradok a rendes kovászos kenyerem és kalácsom mellett.
Andrási Nóra mondta
Ha nem a recept szerint készíted, akkor nem tudhatom, hogy mi történt pontosan… Lehetnek ízlésbeli különbségek is, lehet, hogy elsőre szokatlan, de azért azt nehéz elhinnem, hogy amit régóta sokan szeretnek, az nagy hirtelen nem működik. Nem tudom, mi tartotta össze útifűmaghéj nélkül.
Miklós mondta
Kedves Nóri!
Köszönjük a receptet. Első GM kovászos kenyerünk kiválóan sikerült. A recepthez képest annyi módosítás volt, hogy kölesliszt helyett kukorica-/borsóliszt kb. 2:1 arányú keverékét tettem bele. A vaslábosos módszer nekünk még a nem-GM korszakból nagyon bevált, és most sem volt vele gond.
A módszerem lényege, hogy egy kb. cipónyi méretű tálba beleteszek egy tiszta konyharuhát amit alaposan belisztezek (minél ragacsosabb a tészta annál vastagabban). Erre teszem rá a pihentetés után a tésztát, lesimítom a tetejét, azt is belisztezem és befedem a konyharuha széleivel. Így kelhet 10-12 órát. A sütőt az üres vaslábossal és fedővel együtt bemelegítem, majd egy gyors mozdulattal tálból a forró vaslábosba borítom a megkelt tésztát. Így ami eddig az alja volt, most kenyér teteje lesz. Ha szerencsém van, nem ragad bele a konyharuhába. Ezután a vaslábost lefedem, berakom a sütőbe, majd kb. félidőben leveszem a fedelét.
Így végig 230°C-on jó sötét lett, majd kísérletezek még a hőmérsékletekkel.
Andrási Nóra mondta
Kedves Miklós,
köszönöm a visszajelzésed!
Ezt a vaslábasos módszert sokan dicsérik, de még nem szántam el magam a beruházásra. 🙂
Boldog névnapot kívánok! 🙂