2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Tartozom Nektek egy vallomással. Már jó ideje boltban vásárolt növényi tejekkel ittam a mindennapi csésze kávémat. Van az oldalamon több növényi tej recept is, mind egyszerű és könnyen kivitelezhető otthon is, szerettem is őket, és mégis. Miért? Az idő. Egyszer (tényleg) nagyon összejöttek a dolgok, és „elindultam a lejtőn”. Persze valahol mindig zavart a dolog, mert rendben van, hogy amit ittam, az bio, forrásvízzel készül és a szénhidrát-tartalma is barátságos volt, de nem volt olcsó és pontosan tudtam, hogy én is elkészíthetném.
Így aztán nagyon örültem, amikor megkeresett Ildikó a Vegital-tól, hogy próbáljam ki az egyik Vegital növényi ital készítő automatát. Gondoltam, hátha beválik és újra beindul az itthoni tejkészítés…
(A készüléket ajándékba kaptam, a véleményem a sajátom.)
Szóval igen, persze, tényleg egyszerű itthon, egy turmixgéppel és egy textilpelenkával növényi tejeket készíteni, de mindig előre gondolni kellett az áztatásra, a szűréshez használt textilt kiöblítettem, megszárítottam, aztán ment a mosásba, és bizony, előfordult, hogy elfelejtettem kimosni időben. Az áztatás, esetleges főzés, szűrés meg ugye elég sok pancs. Mindezzel együtt kb. 2 évig így készítettem az itthoni növényi tejeimet.
Az automatával annyiban egyszerűbb, hogy nem szükséges áztatni, mert van száraz gabonatej program is, a készülék maga főzi, turmixolja a tejet a program során többször is. A végén szűrni mondjuk ugyanúgy kell, de a géphez tartozik egy kis műanyag kancsó szűrővel, ami mosogatógépben mosható, egyébként pedig pont belefér a készülékbe, így nem foglal plusz helyet.
És a kütyü szép. Én egy Cherry automatát kaptam, szépséges meggypiros színben. Aznap délután itt járt az egyik barátnőm, aki a készüléket meglátva komolyan elgondolkodott, hogy ezentúl gabonatejeket iszik majd, bár egyébként semmi gondja a tehéntejjel. 😀
Az ifjabb generációt is leveszi a lábáról, mivel munka közben felér egy konyhai show-elemmel: a tetején körbefut egy sor LED, ami működés közben a szivárvány minden színében pompázik, emiatt valahányszor pittyeg és berreg egyet, B-nek látnia kell. Már gyakoroljuk, hogy ő nyomhassa a programgombokat.
Ez a készülék tud növényi tejeket főzni áztatott vagy száraz gabonából/magvakból, de krémesítőket, krémleveseket, pépes bébi ételeket, növényi turmixokat vagy kásákat is lehetne vele készíteni. Én csak a tejkészítő programokat használtam, mivel a többi dolog mifelénk nem játszik.
Miután megjött a készülék, annyi tejet gyártottam két nap alatt, hogy a végén ki is kellett öntenem belőle, mert már nem volt hova tennem… Tetszett, hogy ha eszembe jutott valami, csak beledobtam a hozzávalókat, felöntöttem vízzel és más dolgom nem volt, mint hogy megkóstoljam a végeredményt. Volt a hűtőben még egy utolsó, megbontott doboz bolti növényi tej, amiről ezek után sajnos megfeledkeztem…
Sokan kérdeztétek, hogy ugyanolyan-e a géppel készült tej, mint a bolti. Nem, nem pont ugyanolyan.: pl. a házi ülepszik, a bolti meg nem, és a házi tejnek még mindig markánsabb íze van a dobozosnál. A lehetőségek tárháza végtelen: sűrűbb, ízesebb vagy könnyedebb tejet szeretnél-e – sokat lehet kísérletezni, hogy mennyi, milyen mag(ok)ból, mennyi vízzel, melyik programon, stb.
Én is elbíbelődtem egy darabig, mire erre a receptre jutottam, és lehet, hogy idővel még alakulni fog, hogy mivel is iszom a reggeli kávémat. Eredetileg a boltban vásárolt mandulás rizstejet szerettem volna újra alkotni, és az állaga valóban hasonló lett, de mandulásabb ízű. A házi tej után a pohár alján mindig marad egy kis mandulás zacc, ami a bolti tej után nem. Gondolom, a dobozos tejet finomabb szűrőn szűrik.
Mióta itt van ez a kis piros masina, már nem kell izgulnom, hogy van-e még egy doboz tej a kamrában, és nem kell többet prekávé állapotban leballagnom a pincébe, ha elfelejtettem előző este felhozni. Ha kiürül a tejes kancsó, készítek egy újabb adagot és kész. Legrosszabb esetben egy programnyi időt kell várnom (kb. 30-45 perc, nem mértem pontosan).
A készülék valóban a konyha dísze, de azért csak elfoglal egy vízforralónyi helyet a munkalapon, ami még kisebb konyhákban esetleg nehézkes lehet. A pittyegés és a berregés nyilván hanghatással jár, így ha B alszik, inkább nem indítom el. Egyébként nem túl hangos.
Na, ennyit a készülékről. Térjünk a tárgyra/tejre.
Először sima barna rizst és egész mandulát használtam, de a tej egy kicsit kesernyés lett és barnás a mandula maghéjától, így inkább blansírozott mandulát választottam. A közelben most éppen nyilván nem lehet blansírozott mandulát kapni, így mióta itthon elfogyott, magam blansírozom… 🙂
A rizs és a mandula mennyiségével játszottam egy kicsit: több rizzsel sűrűbb, krémesebb, de ugyanakkor „rizsnyákosabb” is lesz, ezért abból maradtam a fél pohárnál. Mandulából is próbáltam kevesebbet használni, de a mandulaízt szeretem, így az maradt. Az édesítés egyénileg variálható, természetesen. Én most nem édesítem a növényi tejeimet, mert ízesítő/édesítő cseppekkel iszom a kávém.
Hozzávalók kb. 1,2 L rizses mandulatejhez:
1 mérőpohár blansírozott mandula (kb. 50g)*
1/2 mérőpohár barna rizs (kb. 25g)
1/2 kk. himalájai só
édesítőszer ízlés szerint (pl. stevia por, nyírfacukor)
*A mandula blansírozásról. Ha csak egész mandulád van otthon, dobd lobogva forró vízbe pontosan 60 másodpercre, majd szűrd le és hűtsd le hideg vízzel. A maghéj így felpuhul és egyenként ki tudod majd nyomkodni a mandulaszemeket. Én 100g-ot szoktam előre elkészíteni, és pár perc alatt meg tudom hámozni.
Tedd az összes hozzávalót a Vegital készülékbe, töltsd fel a MIN jelzésig tiszta vízzel és indítsd el a gabonatej/száraz programot. Ha végzett, szűrd le a tejet.
Ha nincs Vegital készüléked, akkor áztasd be éjszakára a rizset, mandulát. Másnap öblítsd le, főzd fel vízben, turmixold össze kb. 1,2 L vízzel és szűrd le a szokásos módon (én régen textilpelenkával kibélelt szűrőt használtam).
Hűtőben kb. 3 napig áll el.
A készüléket használat után érdemes azonnal elmosni, mielőtt beleszáradna pl. az oldalára ragadt magdarálék. A szűrő és a kancsó mehet a mosogatógépbe is, a készülék elektromos részei nyilván nem.
Az így készült növényi tejben összesen 30g szénhidrát van, ami kb. 2,5g CH/100 ml, ami szerintem igen barátságos a bolti tejektől megszokott 6-10g CH/100 ml után.
Névtelen mondta
Ohhh mióta szemezgetek vele, hátha Jézuska ilyet hoz 🙂
M. Nógrád Megyéből mondta
Nóri gratulálok az új készülékedhez. Ez a tejkészítő tud nyers magtejet is készíteni?
Köszönöm.
M. Nógrád Megyéből
Bitóné Bea mondta
Nem tudom ezt a CH tartalmat hová tenni…
Mert elméletileg leszűröd… tehát vmi vissza is marad… 100g mandulában van 5 g CH, de ez le lesz szűrve… van vaki okos ebben?
Andrási Nóra mondta
Feltételezem hogy a természetes cukrok beoldódnak a tejbe főzés közben, a rostok nem. Ezért számoltam a mandula CH tartalmát a tejbe. Úgy is mondhatnám, hogy legfeljebb ennyi CH lesz a tejben. Biztosabbat akkor tudnék, ha megmérném a kész tej CH tartalmát, de ezt itthon biztosan nem fogom. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
mindkét tejfőző program főz is, így azokkal nem, de van zöldség/gyümölcs juice program, az gondolom, nem fűt, de nem próbáltam. Viszont így nem használod ki teljesen a készüléket, csak mint egy turmixgépet.
Névtelen mondta
Szia Nori!
Kezdo mandula tejes vagyok, meg csak par alkalommal keszitettem itthon, fokent kivancsisagbol. (de kezdek rakattani 🙂 )
Rengeteg receptet megneztem, es szinte mindenhol a 150 g/liter aranyt ajanljak. (kulfoldi oldalak csesze mercejet kimertem merleggel, az is ennyi).
Na igy nekem isteni mandula tejem lett fozve is, nyersen is. Az uvegbol arado marcipan illat is eleg megkapo.
Ez a fenti recept ehhez kepest kb negyed annyi mandulat tartalmaz. A korabbi mandulatejedhez kepest ez a tej mennyire mandulas? El tudom kepzelni, hogy a gepben fozott tejbol tobb aroma/akarmi oldodik ki a fozes es tobb turmixolas miatt.
Tekintve, hogy most 600 Ft/10 dkg aron sikerult mandulat vennem, nem lenne mindegy.
Most beaztattam egy adag mandulat es rizst, holnap kiprobalom turmixgepben a receptedet, csak erdekelne, hogy szeirnted izben/kremessegben jobb-e a geppel keszitett tej? Vagy inkabb csak kenyelmesebb? (nem beszelve a gyonyoru szinerol 😀 )
Illetve van a gepnek maximuma? Bele lehetne tolteni negyszer annyi mandulat? Egy masik tipuson lattam maximumot.
Moni
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Igen, az első mandulatej receptemben én is több mandulát használtam. Hogy ez ahhoz képest mennyire mandulás, arra már nem emlékszem, de szerintem ez a készülék jobban "szétszedi" a mandulát: többször is turmixolja, és főzi is, apróbbra is darálja, mint a régi turmixom (550W-os volt). Én ezen éreztem a mandulát, de nem volt túl marcipános.
Szerintem mehetne bele több mandula is, de ha műszaki kérdésed van, megkérdezheted a forgalmazótól is, biztosan szívesen válaszolnak. 🙂
Tündi mondta
Isteni finom ez a tej, en is megfoztem ezzel a geppel! Nem beszelve arrol,hogy milyen habot csinalt a kavefozonk belole! 🙂 bolti rizstejbol soha nem volt ilyen "tejhabom"! 🙂 koszi a recptet!!!
Névtelen mondta
Szia Nori!
Koszi a valaszt.Leirom, hogy sikerult turmix gepben.
Pontosan akartam csinalni a receptet, hogy megalapozott velemenyt mondhassak. Fozes kozben elparolgott a vizbol, igy toltogettem ra, majd kis hules utan meg merces kancsoban is visszamertem es kiegeszitettem. Ranezesre eleg vizesnek tunt a korabbiakhoz kepest, viszont turmixgepben jo nagy hab keletkezett. Mikor megkostoltam, elo kellett vennem a hutobol a tehentejet osszehasonlitaskepp, annyira emlekezetett a rendes tejre :-). Ekkor nem ereztem a mandulas izt rajta, viszont hules utan egyre erosebb lett.
Felhasznalaskor mar nem tudtam olyan jol felhabositani, es nem is valt szepen szet mikor beleontottem a kavet a lattehoz, mint a korabbi mandulatej, de izre meg igy is fincsi volt. Talan kicsit higabb. Szoval az aranyok szerintem is jok.
Meg gondoltam ra, hogy turmixolas utan fozom meg egyszer, hogy jobban hasonlitson a geppel keszultre, de nem volt energiam tobbet pancsolni vele. Ebbol a szempontbol, biztos, hogy a gep egyszerubb.
Az is lehet, hogy szureskor valt tul vizesse. En selymesen szeretem, igy ket reteg textil pelenkan szurtem. (4retegen az igazi). Sajnos igy tul nayg a veszteseg – kb 20%ot felsziv a pelenka.
Illetve meg a turmixos tapasztalatrol. Sikerult mar ennel aprobbra is turmixolnom. Gepesz parom szerint nem feltetlen a turmix teljesitmenye szamit. Nekem ugy lett jo kremes korabban, ha eloszor a leszurt magokat rakom a turmixba epp annyi vizzel, amennyivel tudja turmixolni. Es igy jaratom 1-2 percig. Aztan fokozatosan toltom fol a tobbi level.
Ennel a probanal nekem keves volt a szarazanyag, mivel az utolso 33 gramm mandulamat hasznaltam fel, aranyositva a receptet. Igy a turmixolas nem sikerult olyan jol.
Ha megjon a "nut milk bag"-em :-), akkor kiprobalom ujra. Persze lehet, hogy ez a recept tejkeszitovel az igazi. 🙂
Mindenesetre jo tapasztalat volt, es koszi a receptet.
Moni
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Móni,
Köszönöm a részletes kutatómunkát, én is kíváncsi voltam, hogy fog menni turmixgéppel! Igaza van a párodnak, és a túl pici mennyiség is nehezíthette a dolgod. Örülök, hogy összességében ízlett a recept!
Nóri
Névtelen mondta
Szia Nori!
Gondoltam, hatha masnak is segitseg, leirom az uj tapasztalataimat. Eloszor nem is akartam leirni, mert tul sokat varialtam a recepten, es nem tudtam, hogy csak egyszeri eredmeny volt-e. De most kiprobaltam masodszor is, es hasonlo tapasztalataim lettek.
Sok kulfoldi oldalt bongeszve, probaltam rajonni, hogy hogy lehetne hasonlo eredmenyt elerni, mint tejkeszitovel.
Szoval a lenyeg, hogy kiprobaltam a kovetkezot: aztatas, turmixolas, fozes, turmixolas, szures. Es ezzel a modszerrel sokkal gazdagabb tejet kaptam. Igy tenyleg kevesebb hozzavalo kell, illetve a szuresnel is latom, hogy kevesebb marad a szuron, tobb megy at a tejbe 🙂
Most hogy alakul mar a technika, majd kiprobalom az eredeti receptedet is ujra. Sajnos kicsit nehezemre esik tartani magam a receptekhez (mindig improvizalok), de imadok itt nalad inspiraciokat gyujteni :-D.
Lenne meg kerdesem is. Sajnos legutobb 3. napra megsavanyodott a tejem. Gyanitom, hogy mi lehet az oka. Volt benne datolya is meg zab is. Ez utobbi rizs helyett, kevesebbet kell fozni, a datolyat meg sok videon lattam, hogy hasznaljak mandulatejhez. Na szoval sok romlando volt benne, raadasul a hosszu folyamat miatt (mivel forron nem mertem a turmixba onteni, illetve textilen szurni se jo, ha tul meleg) tul sokat allt a pulton.
Arra gondoltam, hogy esetleg felforralom meg egyszer es vizfurdoben lehutom, mivel nem merem melegen a hutobe rakni. Ez talan segitene, de akkor mar tenyleg nagyon sokaig tartana.
Van mas otleted, hogy ne romoljon meg? Te mennyire melegen szoktad a hutobe rakni? Nalad kb hany napig all el?
Illetve a masik kerdesem, hogy probaltal-e szojatejet csinalni otthon? Es a velemenyed is erdekelne szoja temaban. Hanyadan is allunk most a szojaval?
Elolvastam egy csomo mindent. Arra jutottam, hogy a kinaiak se halnak tomegesen, raadasul meg egy csomo egyeb elelmiszerunk is tartalmaz szojat. Szoval mertekkel fogyasztva biztos beleferne. Raadasul az alapanyag olcso pl a mandulahoz kepest. Es ugye jo novenyi tej alapanyag, mivel atmegy a tejhabositasi teszten 🙂 (en is kave rajongo vagyok)
Szumma szummarum. Mi a velemenyed a szojarol?
Moni
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Akkor teszem a hűtőbe, amikor kihűlt, és nekem is 3 napig áll el. 🙂
A szójáról az a véleményem, hogy a fermentált szójatermékeket tartom tuti biztonságosnak (miso, szójaszósz), mert ezeket min. évszázadok óta fogyasztjuk. A nem fermentáltakkal (tej) óvatos lennék, mert ezeket pár évtizede fogyasztjuk nagy mértékben, és igen, az ázsiaiak jól vannak, de akad különbség az ő meg a mi anyagcserénk között… Én is szeretem, hogy habosodik, sokáig szójatejjel ittam a reggeli kávémat: szerintem egy pohár tej még óvatos mérték, de 3 szelet tofu ebédre, rendszeresen már inkább nem.
Dóri mondta
Szia, nekem is van vegital gépem, és nem szerettem, hogy „mandulazaccos”, ezért kétszer szűröm: először a gyári kancsóba, ott hagyom, hogy kihűljön kicsit, a bőrt leszedem róla, és egy literes üvegbe töltöm tölcséren keresztül, amiben egy kislyukú (nagyobb fajta, pohárba lógatós) teaszűrőn még vagy egy evőkanálnyi fehér cucc fennmarad, és így nem lesz darabos a tej alja 🙂 nem tudom emiatt-e, de nekem 4 napig bírják (ha hétfőn készítem, szombaton már nem jó)
G. Eva mondta
Sziasztok, én nejlonzoknin szüröm át. Időnként veszek nagyobb mennyiséget a zokniból amikor akciós☺️
Hadarits Brigitta mondta
Szia!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy a visszamaradt őrleményből szoktál-e csinálni valamit? Nézegettem itt az oldalon, de nem találtam semmit. Sütire, „keksz” golyóra, desszertkrémre gondoltam.
Brigi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nem, mert egyrészt nem marad olyan sok, másrészt sokkal több tejet készítek, mint amennyit foglalkozni akarok a maradékkal. Ez a tavaszi kencém és ez a répás kuglóf egyébként a régi recept szerint készült mandulatej maradékával készül.
H Brigi mondta
Köszönöm, a sós kence nagyon jó ötlet! Eszembe sem jutott! Egyik nap csináltam a szezám+rizs+kókusz tej maradványából, banán, NoCarb liszt és egy kis szódabikarbóna hozzáadásával sütit, finom lett az is nagyon. 🙂
NK mondta
Szia Nori, a barna rizsbol keszult tej gyors ch-nak szamit? Es a szezamtej? Es a zabtej? Zabtejet probaltal mar? Most rendeltem meg a gepezetet, mar tukon ulok, alig varom, hogy kiprobaljam 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
elvileg minden turmixolt dolog, így a növényi tejek is gyors CH-nak minősülnek. A „nem számolós” kategóriát is használók szerint a tiszta mandula- és kókusztejet nem kell számolni. Én igyekszem mindet minél kevesebb CH-ra kihozni, így olyan kevés lesz, hogy nem foglalkozom vele… Zabtejet még sosem ittam. 😀
NK mondta
Szuper, koszi! Asszem, lesz egy kiserletem a zabtejjel. 🙂
Bori mondta
Szia Nóri!
Hogyan tudom kiszámolni a CH értékeit az így készült italoknak? Mert az ugye oké, hogy megfőzi a gép, majd leszűröm, de akkor mit számolok bele és mit nem?
Köszii 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
én mindent beleszámolok, arra alapozva, hogy nagyon finom őröl a gép és kioldódik a forralással, meg ezzel felülről becslem, így biztosan nem lépem túl a CH kvótám. 🙂
Bori mondta
Köszi erre nem gondoltam de így a legegyszerűbb
Zsuzs mondta
Szia Nóri,
Most szemezek a Rainbow magtej készítővel és néhány kérdés felmerült bennem, hátha tudsz segíteni:
Ennek a gépnek sincs belső szűrője?
Ha nyers magtejet szeretnék készíteni, tényleg nagyobb mennyiségű magokat kell használni, ahogy a recept írja? Így sokkal drágább lesz a magtejem 🙁
Előre is köszönöm!
Zsuzsi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nincs belső szűrője, egy szűrőkancsó van hozzá. Nekem ez nem jelent nagy kényelmetlenséget. 🙂
A nyers tej készítést a házi módszerre értettem, készülék nélkül.
Üdv,
Nóri
S. Aniko mondta
Szia Nóri!
Nemrég megérkezett a tejkészítő automata és kipróbáltam ezt a receptet.
Imádtam a habosságát, és azt, hogy éreztem a naturális ízeket 🙂
Aniko
Matyacsilla mondta
Szia Nóri
Már jó ideje nézegetem a blogodat,nagyon szeretem.1 hónapja vettünk egy gépet,ami én is többször használok napjában,nagy boldogan.Végre rátaláltam a mandula tejre,amitől a reggeli kávé egy álom. De sajnos ma egy cikket is olvastam,amit egy orvos írt arról,hogy mennyire egészségtelenek az alternatív lisztek és tej helyettesítők:allergiákat,.hiányállapotokat és más borzalmakat okozva. Miután neked szakmából adódóan „atomi rálátásod” van a dolgokra,meg nyugtatnál egy 2 kisgyermekes anyukát,akinek a családja tej-és gluténmentes diétára szorul,hogy nincs miért aggódni? 😀 Már nem tudok eligazodni a cikkek között a neten.
Matyacsilla
Mindenmentes Nóri mondta
Kivagyok attól a cikktől, Te vagy a harmadik, aki megkeres ezzel 2 napon belül… Lehet, hogy írni fogok róla, de addig is: a cikkben (amire én gondolok) arról volt szó, hogy csecsemőket anyatej helyett kizárólag valami növényi tejes cuccal tápláltak… Azért ebből általánosítani… Hogy rövidre zárjam, az Ázsiai lakosság 90%-a nem fogyaszt tejet, sőt, semmilyen más emlős faj (az emberen kívül) nem alakított ki olyan szokást, hogy felnőtt korában (!) más fajok anyatejét fogyassza… Ennyit a tejről. A glutén mint olyan pedig nem létfontosságú élelmiszer. 😉 A lényeg, hogy változatosan egyetek.
Matyacsilla mondta
Köszönöm szépen a válaszod!
Igen,szerintem is ugyanarról a cikkről beszélünk. Pont rossz passzban olvastam,a férjem szerint sem kellett volna ezen aggódni. 🙂 Az én gyermekeim 3 és 5 évesek és mióta a nagyobbik és a férjem is „diagnosztizált” glutén és tejfehérje érzékeny, az egész családot és persze magamat is mentesre fogtam. Azóta a nagyobbik fiam is jobban van én meg csak úgy 4 tünettől szabadultam meg. 🙂
Nagyon élvezem a tejkészítőmet és ezt az életformát,főként mióta a receptjeidet készítem. Ha a család nagy élvezettel hümmög az ételeim felett és elmesélem nekik,hogy ez is Nóri receptje,már tudják,kiről is van szó. Nagyon sok receptedet kipróbáltam,és nagy-nagy elismerésem a fantasztikus ízekért! Amikor belekezdtünk ebbe a mentes étrendbe,az elején nagyon aggódtam,hogy a többiek nem lesznek rá vevők. Én bármit megeszek,bármiről lemondok,de hát a gyerekek..:-) És csodák csodájára,imádják,hiszen ízesek a fogások! A karácsonyi bejgli volt ám a nagy szám,amit egymás után 5-ször készítettem el,hogy a vendégeknek is legyen belőle valami!
Nagyon szépen köszönöm a receptjeidet,a mögöttük lévő alapos kutatást és a tapasztalataidat! Ragyogó Újjászületés évet kívánok Neked!
Csilla
Mindenmentes Nóri mondta
<3
Szebenyi Gergely mondta
A bolti (csokis/kakaós) rizstejet nagyon szeretem. Hasonlót szeretnék itthon készíteni, de már a natúr rizstej (a dobozon szereplő recept alapján) sem túl finom – nyálkás, és semmi íze.
Tudsz tanácsot adni, hogyan lehetne reprodukálni a bolti csokis/natúr rizstejet? 🙂
Korábban próbálkoztam mandulás rizstejjel, de annak sem volt túl sok íze.
(Nekem is Vegital készülékem van.)
Köszönettel
Szebenyi Gergely
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Próbálj 1 mérőpohár rizst, 1 mérőpohár kókuszreszeléket, 1 ek. kakaót, édesítőt, amit szeretsz. Ha túl nyálkás, akkor legközelebb kevesebb rizs. Nem lesz pont olyan, mint a bolti, de szerintem jól közelíti.
Szebenyi Gergely mondta
Köszönöm szépen, a mai nap kipróbálom!
Hajni mondta
Szia Nóri!
Én itthon készítem a különböző tejeket, de engem nagyon zavar, hogy bármilyet csinálok is, bárhogy szűröm – akár többször is, zaccos marad a tej. Főleg ha kávét vagy kakaót csinálok nagyon illúzió romboló tud lenni. Ez a probléma megszűnne egy ilyen géppel?
Köszönöm,
Hajni
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
kis lepedék szokott lenni az alján, nem mondanám teljesen „zaccmentesnek”. Mondjuk elég aprószemű, mert nagyon finomra darál… Talán érdemes lenne kóstolnod vásárlás előtt, Székesfehérváron van mintaboltjuk, és szokta menni kiállításokra is a gépekkel.
Moni mondta
Azt hiszem, valahol mar irtam, hogy a szuresre szuper az un. nut milk bag egyenesen az aliexpessrol. 3-400 ft es bolti szeruen sima lesz a tej. Eloszor egy sima konyhai szuron ontom at, majd ha kicsit hult, akkor meg kipasszirozom a szurlemenyt a zsakban. Ezutan a zsakot eloblitem es ujabb hules utan -neha hutoben, meg a tejet is atszurom a zsakon. Azert ez a technika, mert ha egyben ontom a friss fozetet, akkor a sok szurlemeny nagyon eltomiti a zsakot. Es forron kulonben sem buli csupasz kezzel szurogetni. Hatha tobben olvassak itt.
Magyar-Varga Andrea mondta
Szia. En most kezdtem ismerkedni az oldaladdal. Van Vegital gepem. Az ott szereplo recept es a te leirasod alapjan is elkeszitettem a rizstejet, ami szamomra ihatatlan volt. A boltitol abban mindketto eltert, hogy amit a geppel keszitettem kocsonyas, zselatinos lett. En kavehoz hasznalnam, de igy nem izlik abszolut. Pedig mindketto recept leirasat betartottam. Mi lehet megis a gond?
Mindenmentes Nóri mondta
A bolti rizstej csíráztatott rizsből készül, ezért a házi sosem lesz pont olyan. Próbáld csökkenteni a rizs mennyiségét, növelni a kókuszét, vagy próbáld ki ezt a kesus receptet, ez eddig szinte mindenkinek ízlett. 🙂
Réka mondta
Kedves Nóri!
Eddig az egyetlen visszatartó erő a növényi tejnél az volt, hogy a boltit nem tudtam kávéhoz felhabosítani. A géppel készítettnél ezek szerint nincs ilyen probléma?
Köszönöm 🙂
Réka
Andrási Nóra mondta
Szia Réka,
típusa válogatja: a sárgaborsó, vaníliás kesutej, mandulatej szépen habosodik. (Amelyeknek magasabb a fehérje tartalma, pl. a rizs sehogy nem habosodik.) Nézegesd meg a növényi tej receptjeimet, néhányat habosan is fotóztam.
Éva Soósné Hajós mondta
Sziasztok! Ne dobjátok ki a visszamaradt őrlemènyt! A szűrés után egy finomabb szűrőn is átszűröm és így még kellemesebb a tej. A visszamaradt őrleményhez újhagymát és tejfölt vagy majonézt lehet adni, ami remek kence a kenyérre. Csak blansírozott mandulát hasznàlok így nem kekk vele vesződni. Biztos lehet online rendelni.
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!