Régóta motoszkál bennem, hogy miért csak tejföl készítéshez tartom itthon a krémsajt kultúrát, és ha már úgyis mindig van itthon, milyen jó lenne egy igazán krémes, érlelt vegán krémsajtot összehozni vele. Persze ha már belevágok, akkor csakis hozzáadott olaj mentesen, a teljes értékű növényi étrend jegyében. Utólag visszatekintve már megint annyira egyszerű volt a megoldás, hogy nem értem, miért nem jutott eszembe hamarabb… Végül mindössze két hozzávalóból készült el az isteni növényi krémsajt, mégpedig olyan kettő teljes értékű alapanyagból, ami mindig lapul a kamrámban (és jó eséllyel a Tiedben is). Akár azt is mondhatnám, hogy a karantén ihlette, de a helyzet az, hogy ezt a receptet még „azelőtt” hoztam össze, hetek óta sorban áll, hogy felkerülhessen a blogra, így bőven volt időnk tesztelni, nyammm!
Növényi krémsajt – egyszerű és nagyszerű
Nagyon szeretem ebben a krémsajtban, hogy két egyszerű, teljes értékű hozzávalóból készül – babból és kesudióból, nincs benne egy csepp hozzáadott olaj sem, az állaga mégis pont olyan krémes, mint amilyenre emlékszem. Írtam a karanténkonyhás bejegyzésemben, hogy szinte minden nap új kencét kell készítenem. Na, ez a krémsajt pár napra kihúz a slamasztikából, mert miután elkészült, többféleképpen ízesíthető: keverhetek bele újhagymát és zöld fűszereket (mint a fotón) – a kisfiammal ez a kedvencünk, még a hummusznál is jobban szereti, ami pedig nagy szó! Mennyei hozzá a friss csíra és persze a teljes kiőrlésű, gluténmentes kovászos kenyerem! 🙂 Készülhet pici hagymával, paprikával, köménymaggal, őrölt vagy darált paprikával, „körözöttesen”, de meghagyhatom natúr krémsajtnak is, vagy darálok a tetejére egy kis borsot, és a többi…
Te mivel ízesítenéd? Írd meg hozzászólásban, kíváncsi vagyok!
És az új kedvencem: krémsajtos-lekváros palacsinta. Leírhatatlan. Egyik este dupla adag palacsintát sütöttem a biztonság kedvéért, hogy tuti elég legyen, és annyit ettem belőle hogy azt hittem, kipukkanok. 😀
Ez a recept abszolút TÉNÉ (teljes értékű növényi étrend) kompatibilis. Ha soknak tűnik a 150g kesudió, ami belekerül, akkor nyugodj meg: a teljes adagot négy alkalommal esszük meg vacsorára, négyen. Így egy főre eső adagban kb. 10g kesudió van, ez még a legalacsonyabb zsírtartalmú étrendbe is belefér.
Villanykancsóval vagy anélkül
Tudom, egy újabb villanykancsós recept – bocs! Egyrészt szempont volt, hogy ebben készüljön, mert így nagyon egyszerű az életem, másrészt tudtam, hogy így lesz igazán krémes, mert ez a kütyü főzés közben is turmixol. De, ha nincs villanykancsód és fermentálód, akkor se csüggedj, hanem így járj el: a babot és a kesut is áztasd be éjszakára (külön edényben). A babot másnap főzd puhára (kb. egy óra alatt), szűrd le. A kesut és a főtt babot tedd nagy teljesítményű turmixgépbe, és turmixold simára annyi forró vízzel, amennyivel számodra tetszetős állagú lesz. Ezt a masszát olts be a kultúrával (a kultúra beszerzést sajnos nem úszhatod meg), és hagyd meleg helyen 8-12 órára. Javaslom, hogy 8-10 óránál kóstold meg, hogy tetszik-e, és tudd, hogy minél tovább érik, annál savanykásabb lesz. Ha ott felejted, kb. 16-20 óránál tejföl ízű lesz. 🙂
Figyelmeztetés villanykancsó tulajdonosoknak!
Ez a cucc annyira sűrű, hogy leég a tejfőzőben, minden-egyes-alkalommal. (Kivéve a Silver Digitalban, abban nem ég le! Más benne a fűtőszál megoldás.) Hol csak egy picit, hol egy evőkanálnyi folton. Tudom, hogy ilyen esetben sokan a szívükhöz kapnak, ezért szólok jó előre! Ez engem egyáltalán nem izgat. Miért?
Egyrészt azért, mert ami letapadt, az nem folyik bele a fermentáló edénybe (ha nem piszkálod, szóval ne piszkáld!), tehát maga a kész krémsajt nem lesz égett ízű egyáltalán, nincsenek benne gyanús sötét pöttyök. Másrészt ha a letapadt folt nem jön fel könnyen, akkor beáztatom éjszakára egy kis mosogató porral (mosószóda is jó), vagy nem is áztatom, csak felforralom (elindítok egy főző programot kb. egy pohár vízzel). Utána egy mozdulattal kitörölhető a folt. Szóval csak nyugalom!
Krémsajt kultúrákról
Ami a kultúrákat illeti, krémsajt mindig van itthon. Sokáig gyúrtsajt kultúrával keverve használtam tejföl készítéshez is, de egy ideje elcsábultam a feta kultúrára. Nincs nagy különbség: a fetával kicsit lágyabb, tejszínesebb, kicsit bryndzás, kevésbé sajtos íze lesz a tejfölnek és ennek a krémsajtnak is. Tehát ha gyúrtsajt kultúrád van otthon, használd nyugodtan, ha viszont most fogsz rendelni, ajánlom a feta kultúrát. Ha egyik sincs, használhatsz krémsajt kultúrát magában. Frissítés: egy ideje fermentáló starter kultúrával készítem a krémsajtot, tejfölt is (ez laktózmentes, erről bővebben itt írtam). Bármelyik működik.
Növényi krémsajt házilag (vegán, TÉNÉ)
Hozzávalók
- 100 g fehér bab minél apróbb szemű
- 150 g kesudió
- 1 kk. só*
- 1/3 kapszula krémsajt kultúra
- 1/3 kapszula feta kultúra**
- VAGY
- 1 adag fermentáló starter ez laktózmentes - erről bővebben itt írtam
- ezek a mennyiségek 1,3 literes tejfőzőhöz szólnak!
Elkészítés
- A babot áztasd be éjszakára.
- Másnap a babot, kesudiót és a sót tedd növényi tejfőzőbe*** (1,3 literesbe) és töltsd fel vízzel a MIN jelzésig, és indíts el egy tejfőző programot (száraz magból/gabonából, ha van olyan).
- Amikor lejárt, hagyd a krémsajt alapot kézmelegre hűlni a tejfőzőben.
- Amikor kihűlt, tedd bele a kultúrákat, és indítsd el a juice programot.
- Öntsd át a fermentáló tartályába (csak öntsd, ne kapard le az oldalát!), és indítsd el a Kimchi/Rice wine programot 8 órára, a végén hűtéssel.
Verka mondta
Szia Nóra,
mivel sajnos nem ehetek se kesudiót, se mandulát, se törökmogyorót, szerinted érdemes megpróbálni dióval vagy napraforgómaggal? Vagy inkább ne?
Köszönöm, annyira jól néz ki, hogy jó lenne valahogy “meghekkelni” a receptet.
Andrási Nóra mondta
Szia Verka,
dióval jó tapasztalataim vannak, azzal működhet (bár lehet, hogy nem lesz pont annyira krémes). Áztasd váltott vízben legalább 12 órát, és úgy tedd a tejfőzőbe.
Fehér Nikolett mondta
Szia Nóri!
Múltkor kipróbáltam (igaz konzerv babot használtam) de nem állt össze olyan szépen, mint Neked a képen.
Konkrétan joghurt állagú maradt.
Ez miért lehet szerinted? Tegyek bele esetleg bármi sűrítő anyagot, pl.: agar agart?
Köszönöm!
Üdv, Niki
Andrási Nóra mondta
Szia Niki,
hát pont azért, mert konzerv (már főtt) babot használtál. 🙂 Ha áztatott, nyers baból főzöd, akkor a bab főzőleve is sűrít, plusz az egész összefő, sűrűsödik. Ha legközelebb is konzervből főznéd, akkor igen, az agar segíthet. (1 kávéskanállal tennék.)
Fehér Nikolett mondta
Nagyon köszönöm a gyors választ!
Most idő híján ismét konzervből készítem, és teszek hozzá akkor agart is. Szép estét:)
Márti mondta
Ez a recept szuper. Alig várom, hogy kipróbálhassam. Csak simán a feta kultúrával is működik? Vagy kell a krémsajt mindenképpen ? Nekem is leég a babbal mindig a tejfőző kancsó. És már a krémleveseknél is legtöbbször. Nem is merem már használni ilyesmire, mert én utána éreztem a joghurton az égett szagot. nagyon érzékeny az orrom. És sajnos nem tudtam ezeket a trükköket a tisztításra, bevetettem mindent, ecet, szódabikarbóna, de csak a drótdörzsi segített felszedni . S hát látszik a nyoma, pedig csak egy éves a kancsóm. Rainbow.
Andrási Nóra mondta
Nem próbáltam, de szerintem kell a krémsajt. Sajnálom a megpróbáltatásaid… Az én orrom is elég érzékeny, de én még nem éreztem égett szagot.
Házi Zsuzsanna mondta
Kedves Nóri! Nem a sajttal, hanem a kenyérrel kapcsolatban kérdeznék. A gluténmentes kovász tartalmaz-e valamilyen formában élesztőt? A lányom szó szerint mindenmentes diétán van, sem glutén, sem tej (tejfehérje), sem tojás, sem élesztő nem kerülhet a tányérjára. Nagyon szeretném tudni, hogy a gluténmentes kovász gond nélkül beilleszthető-e az étrendbe? Válaszodat előre is nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel: Zsuzsa
Andrási Nóra mondta
Kedves Zsuzsa,
a kovászba nem kell élesztőt tenni, csak (gm) lisztet és vizet. Természetesen módon előfordulnak benne élesztőgombák, a baktériumok mellett, de ez nem azonos a sütőélesztővel sem mennyiségben, sem minőségben. Hogy a kovászolt pékáru fogyasztása belefér-e valakinek élesztőmentes étrenden, arra nincs konkrét válaszom: valószínűleg egyéni elbírálás kérdése.
Varga-Kis Kata mondta
Kedves Nóri!
Hogyan tárolod a kapszulákat? Légmentesen záró dobozkában, hívős helyen tartottam, de kb. két hét múlva megváltozott a színük és nem is savanyodott meg a tejföl tőlük. Most újra rendelnék, hogy kipróbáljam a krémsajtot, de nem szeretnék ugyanígy járni velük.
Köszönöm a segítséget!
Varga-Kis Kata
Andrási Nóra mondta
Szia Kata,
a fagyasztóban kell tartani őket, akkor jó minőségűek maradnak a lejárati idő végéig. A szállítást kibírják hűtés nélkül, de utána muszáj fagyasztani őket.
Forgó Roland mondta
Szia Nóri!
A kesudió milyen legyen ?Pörkölt vagy sima? Mindegy?
Andrási Nóra mondta
Sima!
Noémi mondta
Szia Nóri!
Már nagyon fontolgatom, hogy kísétletezzek házi joghurttal, és mivel ez a recept is nagyon inspiráló, biztos belefogok a kísérlezetésbe és a kapszula vásárlásba. Viszont a fermentáló gép beszerzése értelemszerűen még várat magára, egy egyszerűbb joghurt készítőre inkább nyitott vagyok első nekifutásra. A meleg hely, gép hiányában, mit jelent, elég a konyhapult? A sütőnk elég fapados, szerintem abban túl forró lenne neki a legalcsonyabb hőfokon is.
Nagyon tetszik ez a bab-kesúdió keverék alapnak, szoktál ebből joghurtot is készíteni? Mert anno még babjoghurtról írtál…
A villanykancsót nagyon szeretem, amit az ajánlásod alapján vettem meg. Ma főztem is benne ennek a receptnek a hatására egy hagymával, édeskrumplival dúsított öntetet 🙂
Noémi
Andrási Nóra mondta
Szia Noémi,
joghurtnak 40 fok kell, tejfölnek, krémsajtnak elég a 25 körüli is: konyhapult, fűtőtesten, kályha mellett, mikróban (nem kell bekapcsolni, csak szigetel). Egyik olvasóm termoszban érleli a joghurtot, csak 6 óra kell neki, addig melegen tartja… Persze nem szabad rácsavarni a tetejét, mert gáz keletkezik érés közben.
Mindig minden alakul… 😀 Most minden bab-kesu keverékből készül, a tejfölbe kevesebb, a joghurtba meg még kevesebb kesudió kerül. De szoktam sima babjoghurtot is készíteni. A sima babtejföl nem volt jó.
Noémi mondta
Köszönöm a kimerítō választ 🙂
Lili Anna mondta
Kedves Nóra!
A kefírnek, a krémsajtnak és a tejfölnek árt, ha a joghurtkészítő gépben, tehát kb 40 fokon pihentetem? Próbáltam készíteni rizs-köles kefírt kefírkultúrával, a konyhapulton hagytam 24 órára de konkrétan semmi nem változott az ízébenm pedig 1/3 kapszulát tettem bele. 😀 Lehet, hogy ez azért volt, mert nem volt neki elég meleg? Gondolkodom rajta, hogy újra beoltsam a krémet és immár melegebb hellyel próbálkozzak, szerinted így sikeres lehet, vagy inkább kezdjem elölről az egészet?
Nagyon köszönöm előre is a válaszod, fantasztikusak a receptjeid, nagyon nagy segítség!!!
Lili
Andrási Nóra mondta
Szia Lili,
ők a 25-30 fokot szeretik, 40 fokon valószínűleg nem lesz az igazi.
Most elég hűvös van, valószínűleg valami melegebb helyet kellene keresned / készítened…
Ilyenkor, ha egyébként olyan, mint kiinduláskor (nem változott az íze, illata), megpróbálhatod újra oltani és melegebb helyre tenni.
Sok sikert!
Zsolt mondta
Nóri, ha valakit áztatás után is „felfúj” a fehér bab (bár még nem ettem, csak tarkát), akkor mivel helyettesítheti? Vagy hosszabb áztatás, illetve valami természetes adalék (enzim) segíthet ennek elkerülésében?
Andrási Nóra mondta
Szóját lehet helyette tenni, az nem puffaszt annyira. Van ilyen enzim készítmény, de nem tudok róla, hogy nálunk is forgalomban lenne.
Anna mondta
Szia Nòri! Esetleg meg tudod mondani mi a neve annak az enzimtablettanak amuvel a bab àltal okozott gazkepzòdes megekozheto? Köszi
Andrási Nóra mondta
Szia Anna,
sajnos csak külföldi (USA) készítményt tudok, ami kifejezetten hüvelyesekre való (pl. ez itt). Gyorsan körülnéztem, hogy idehaza van-e hasonló, de kifejezetten erre valót nem találtam. Ha semmiképpen nem akarsz külföldről rendeli (itt gyűjtöttem össze, miket rendelek rendszeresen iHerb-ről), akkor még ezzel a készítménnyel tennék egy próbát, de azért ez nem olyan jó, mint az előző, ill. a legjobb megoldás, ha hosszú távon, lassan szoktatod magad hozzá a hüvelyesekhez, és akkor jó eséllyel nem is lesz szükséged ilyesmire. 🙂
Csibi Katalin mondta
Kedves Nóri!
Nagyon nagyon finom!!! Köszönjük a receptet! Krémsajt és gyúrtsajt kultúrával készítettem el, de nálunk alaprecept lesz 🙂 !
Kati
Andrási Nóra mondta
<3
Judit mondta
Kedves Nóri!
Én tejfőző nélkül készítettem el a krémsajtot, és egyáltalán nem találtam macerásnak. Az elkészült krémsajtból körözöttet csináltam, ami a gluténmentes kovászolt kenyérrel együtt mennyei. Végre igazi kenyér és igazi körözött íz!
Köszönet a sok kísérletért!
Halmi Józsefné mondta
Kedves Nóri!
A kesu-köles tejfölnél kell agave szirup a baciknak. Itt nincs szükség rá?
Köszönöm a sok hasznos recepted.
Piroska
Andrási Nóra mondta
Kedves Piroska,
itt nem kell, mert annyira imádják a babot, hogy csak na… A babos dolgokat rövidebb ideig kell fermentálni, annyira nagy a szerelem… 😀
Piroska mondta
Köszönöm Nóri. Akkor most babosan fermentálok.
Csilla mondta
Kedves Nóri!
Sajnos olajos magvak nélkül kell élnem. Mit ajánlasz, hogy én is elkészíthessem a fenti csodát? Csak bab nem elég, ugye, hiszen akkor nem lesz annyira tömör… inkább folyós marad.
Egyébként szuper az oldalad, nagyon sok segítséget kapok, és ötletet merítek belőle.
Köszönöm, Csilla
Andrási Nóra mondta
Szia Csilla,
tegyél bele kétszer annyi kókuszzsírt, mint amennyi kesut írtam. Remélem, az mehet…
Olívia mondta
Kedves Nóri! TÉNÉ étkezem, de úgy néz ki, az anyatejes babám allergiás a tejfehérje növényi keresztallergénjeire is, így többek között az olajos magvakat és a kókuszt is ki kell iktatnom egy évre… :'(
Pedig rajongok a joghurt, kefír, krémsajt, teljesértekűföl receptjeidért. Ha esetleg azóta jutott eszedbe bármi, amivel ezek nélkül el lehetne készíteni ezeket, hálásan fogadok minden ötletet.
Kedves Csilla! Te jutottál azóta valamire ezen a téren?
Előre is köszönöm a válaszotokat!
Andrási Nóra mondta
Kedves Olívia,
ajánlom szeretettel ezt a földi mandulás joghurtomat, földi mandula alapon szerintem fogsz tudni mást is készíteni hasonló módon, a kölest helyettesítheted rizzsel, zabbal vagy ki is hagyhatod… Egyetlen dolog fontos, hogy a földi mandulát mindig áztatni kell, mielőtt a tejfőzőbe teszed, mert nagyon kemény és tönkreteheti a pengét.
Sok sikert!
Csenge mondta
Szia Nóri, nagyon szuper a recept, de én sajnos elkövettem pár hibát 😀 egyáltalán nem lett olyan sűrű, mint neked a képen. Kicsit változtattam a recepten, mivel nem volt beáztatott babom, gondoltam főzök egy sűrű kesutejet és a végén beledobok egy konzervbabot és turmixolom a juice programmal. Gondoltam ez egy jó ötlet,hiszen akkor leégni sem fog!! 😀 de így utólag nem túl logikus, hiszen a kesuval Min jelzésig töltöttem, tehát bab nélkül több víz kevesebb szárazanag volt már alapból a tejben 🙂 konzervnél nem annyira számolgattam a száraz- konzerv arányokat, csak beleöntöttem egy kis globus konzevervet- „Jó lesz az!”
Ha elfogy kipróbálom feta kultúrával is- meg az eredeti recepttel- én most krémsajt- gyúrsajtot tettem bele, mivel az volt itthon.
Nekem rainbow gépem van az talán 1.8 literes? tudsz segíteni miből mennyit tegyek majd bele hogy sűrű /kenhető legyen?
Andrási Nóra mondta
😀 145g bab, 215g kesu kell a Rainbow-ba MIN jelzésig.
Csenge mondta
Köszönöm 🙂 pont most érkezett a feta kultúra 🙂
Annie mondta
Kedves Nóri, a kultúra mennyiségén nem kell változtatni 1,8-as gépnél? 🙂
Andrási Nóra mondta
Ha a kanalasat használod, könnyen tudsz másfél kanalat hozzáadni. Egyébként szerintem simán lehet, hogy kevesebbel is működne.
Annie mondta
kapszulás kultúrát használok, akkor emelhetem fél adag kapszulára kúltúránként?
Andrási Nóra mondta
Szia,
nyugodtan!
Erika mondta
Hol lehet a kultúrákhoz jutni? Boltban is vagy csak neten?
A villanykancsó mit takar? Neked konkrétan melyik van?
Köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Kedves Erika! Mindenre választ kapsz, ha rákattintasz a linkekre! A hozzávalóknál a kultúrára, és a villanykancsóra is. 🙂
Andrea mondta
Szia Nóri!
Most készítem ezt a krémsajtot, eddig van egy nagyon krémes alapom. Az lenne a kérdésem, hogy te milyen hőmérsékleten oltod be? Elkevered előtte a kultúrát vízben? Én most villanykancsó nélkül készítem, a leégést szeretném elkerülni. Egyébként így kevesebb lett a mennyiség, kb 750ml, lehet túl sűrűre hagytam, de így kenhető az állaga. Szerinted így kevesebb kultúra kell bele? A tied tényleg nagyon fehér, valaki már írta emlékszem talán a joghurtnál. Nekem a kesu-köles joghurt is sárga és ez is, gyöngybabot használtam. Ízesítésre tudsz adni néhány tippet?
Köszönöm, Andrea
Andrási Nóra mondta
Szia Andrea,
ugyanannyi kultúra kel így is, kézmelegen szoktam beoltani. Nem keverem el vízben a kultúrát, csak beleturmixolom az alapba.
Nálunk a zöldfűszeres-újhagymás, és a paprikás-köményes „körözöttes” a menő. 🙂
Értelmes Edit mondta
Szia!
Tejmentes diétát kell tartanom. Jól gondolom, hogy abba nem fér bele a sajtkultúra annak ellenére, hogy egy növényi étrend receptjében említed meg, ugye?
Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Kedves Edit,
A tejmentes étrend tejfehérje-menteset takar, amely esetben nyugodtan használhatod ezeket a kultúrákat, mert tejfehérje mentesek! Van amelyikben van minimális mennyiségű laktóz (nem mindben), de olyan kevés, hogy már akkor a laktózmentes határérték alá esik a szintje, amikor összekeverjük a joghurt/tejföl, stb. alappal, és utána még a bacik is megeszik a laktózt, szóval a végtermék laktózmentes is.
Eszter mondta
Szia Nóri!
Mennyire hasonlít a sima (nem vegán) sajt krém ízére? Kislányom sajnos nagyon szereti. Próbálnám atterelni.
Valamint fagyasztani fagyasztottad már? Nagy mennyiség, lehet csak én fogom enni a végén, rambow van
Andrási Nóra mondta
Szia Eszter,
hűha, hát ha én arra emlékeznék… 😀 Elég natúr íze van, de változik is annak függvényében, hogy feta-krémsajt kultúrával vagy fermentáló starterrel oltod be.
Fagyasztva veszít a krémességéből, de használható, sűrít, az íze is kb ugyanaz.
Egy olvasóm úgy oldotta meg ezt a Rainbow ügyet, hogy 1,2 litert beoltott és fermentált, a maradékot pedig felhígította vízzel 1,8 literre, összeturmixolta, és elhasználta tejnek.
N.
Dalma Mecseki mondta
Kedves Nóri,
Nagyon fincsi a krémsajt. Másodszorra szójababbal próbálkoztam, mert a bab felfújt kicsit. Szójával finomabb lett, de folyósabb. Próbáltam tovább fermentálni, de most már elérte a 20 órát. Belekevertem egy kis szentjánoskenyér lisztet utólag, kicsit sűrűbb lett. Te mit ajánlanál ilyenkor sűrítésre? Van itthon nyílgyökérliszt is, de nem tudom, hogy lehet-e hidegen használni azt, nem ismerem ezeket annyira. Legközelebb kevesebb vízzel érdemes csinálni vagy milyen módosítást érdemes tenni?
Köszönöm, Dalma
Andrási Nóra mondta
Szia Dalma,
utólag konjac liszttel lehet sűríteni a fermentált dolgokat, mert azt nem kell felfőzni ahhoz, hogy „működjön”.
Legközelebb több szójababot tegyél bele.
Örülök, hogy ízlik! 🙂
Dalma Mecseki mondta
Köszönöm szépen. Mennyivel érdemes többet beletenni? 20-30 %-kal?
Üdv, Dalma
Andrási Nóra mondta
Próbáld 20%-kal, és meglátod…
Brigi mondta
Kedves Nóri!
A fermentáló gépet első körben ki lehet váltani egy joghurt készítővel?
Köszönöm,
Brigi
Brigi mondta
Közben találtam valamit…a vegital rainbow-ban van 40 fokos bio program. Azt nem lehet esetleg joghurt/krémsajt készítésre használni a fermentáló helyett? 🙂
Andrási Nóra mondta
A joghurthoz jó a 40 fok, de 6 órán át kellene termosztálnia. Ez szerintem túl nagy falat egy tejfőzőnek.
Andrási Nóra mondta
Szia Brigi,
a krémsajtnak sok a 40 fok, szóval nem. Próbáltam simán szobahőn (még nyáron), mert 25-30 fok lenne ideális, és egész jó lett, de nem az igazi… Fermentálóval finomabb, és mindig jól sikerül.
Edit mondta
Szia Nóri,
Ha a 1/3 kapszula feta kultúrát helyettesítem a csillagozott részben írt 1/2 kapszula kremsajt kulturaval akkor a recept szerint összesen 3/4 kapszula kremsajt kultúra kell bele ugye? 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia,
a gyúrtsajtot cseréltem fetára, tehát gyúrtsajt+krémsajt, vagy feta+krémsajt kultúra lenne az igazi, de biztos vagyok benne, hogy csak krémsajttal is évezhető lesz… 🙂 Majd később próbáld ki azokkal is, amiket írtam!
Edit mondta
Köszi… de akkor 3/4 krémsajt kapszula elég lenne bele?:)
Nagyon kezdô vagyok most gyujtom ki a receptjeidet:)
Andrási Nóra mondta
Igen! 🙂
Várszegi Ágnes mondta
Szia Nóri!
Én a babot szeretném helyettesíteni valami nem hüvelyessel. Lehetséges ez? Ha iegn, akkor mivel és milyen módosítás szükséges hozzá?
Köszönöm szépen!
Ági
Andrási Nóra mondta
Szia Ági,
egy mérőpohár (kb. 50g) kölessel futnék neki – kérlek jelezz vissza, ha kipróbálod, mert én még nem próbáltam!
Várszegi Ágnes mondta
Rendben! Köszönöm szépen!! 🙂
Hornyák Anna mondta
Kedves Nóri! Nem tudom olvasod-e a régebbi posztjaid alatt a kommenteket, de egy próbát megér. 🙂 Én abban a helyzetben vagyok, hogy növényi tejkészítő kancsóm nincs, ellenben fermentálót kaptam kölcsön. Miután a beáztatott és megfőzött babot összeturmixolom a kesudióval, beleöntöm a masszát a fermentáló edénybe és abba teszem bele a feta és sajtkrém kapszulákat? Szükséges a kapszulát feloldani előtte valamiben, vagy esetleg széttörni, beleszórni a tartalmát a cuccba és összekeverni? Vagy csak beledobom a két kapszulát az bab-kesu alapomba és indítom a probramot? Köszönöm előre is a válaszod!
Hornyák Anna mondta
Közben megszületett a krémsajt, isteni lett. Köszi a receptet! Végül találtam egy youtube videót ahol megtaláltam a kérdésemre a választ. Nem gondoltam, hogy szét lehet csavarni a kapszulát! 😀 Végül az összeturmixolt alapot (ami egyébként szintén isteni finom és simán el tudom képzelni tejszínes-gombás pennének) beleöntöttem a fermentáló edénybe, megvártam, hogy olyan 30 fok körülire visszahűljön. Feloldottam egy pici vízben a kapszulák egyharmadát (nekem az alap nem lett 1,2l így legközelebb kevesebb sajtkultúrát fogok beletenni, mert van egy pici utóíze), beleöntöttem a fermentálóba és jól összekevertem. Utána 8 órát kimchi programon érlelődött. Legközelebb szerintem 10 órára fogom betenni, hogy picit savanykásabb legyen. Szuper lett! Csináltam egy ilyen magyaros vajkrém jellegűt és egy zöldhagymásat. Degeszre ettük magunkat! 🙂
Andrási Nóra mondta
Szuper, örülök a sikernek! Nekem is ezek az ízesítések a kedvenceim. 🙂
Andrási Nóra mondta
Mindent olvasok és megválaszolok. 🙂
Az alapba jó, ha a ab főzőlevéből is turmixolsz (azzal engeded fel, amennyire kell ahhoz, hogy krémes legyen), és a kesut is beáztatod.
A kapszulákat nyisd szét, 1 literhez 1/3-1/3 kapszulányi por kell.
Nagy Katalin mondta
Kedves Nóri! Ezt fogyaszthatják laktóz érzékenyek? Üdv, Kata
Andrási Nóra mondta
A kultúrák kapszulánként 100 mg baktérium kultúrát tartalmaznak, ennek egy része laktóz, mert ez a kultúra hordozója. 1 liter tejfölhöz 1/3+1/3 kapszula kell, azaz kb. 60 mg laktóz tartalmú kultúra kerül bele összesen: ez már ezzel a laktózmentes határérték alatt van (100 mg laktóz / liter), és a 60 mg-nak csak egy része laktóz, plusz azt is megeszik a bacik érés közben…
Szóval, az így készült növényi krémsajt laktóz tartalma biztosan a laktózmentes határérték alatt lesz. Ezzel együtt van, aki nyomokban is érzékeny rá… Ha van korábbi tapasztalatod bolti laktózmentes tejtermékkel (ha régen ettél ilyet), és az nem okozott problémát, akkor minden rendben lesz.
Kata mondta
Köszönöm szépen a választ! Ki fogom próbálni! 🙂 Üdv, Kata
Farkas Róbert mondta
Kedves Nóra,
Próbáltam harmadolni az adagokat (50g kesudió, 35g bab, 350nl víz), de nagyon folyós lett a végeredmény. Az illata, íze rendben van.
Áztattam a magot és a babot. A babot megfőztem, majd krémesre turmixoltam a maggal együtt a 350ml vízben. Már akkor sejthető volt, hogy ez túl híg lesz.
Hol rontottam el? Köszönöm előre is a válaszod!
Andrási Nóra mondta
A bab főzőlevével turmixoltad? Úgy veszem ki a soraidból, hogy nem tejfőzővel készült, és a tejfőzőben ugye minden összefő, sőt, közben is turmixol, ami még jobban besűríti. Ha enélkül dolgozol, akkor azt javaslom, hogy a babot és a kesut együtt főzd és a főzőlével turmixold, annyival, amivel krémes lesz (jó eséllyel ez kevesebb lesz, kb. fele annak, amit itt írtam).
Farkas Róbert mondta
Igaz, nem tejfőzővel készült. A bab levél leöntöttem, ezek szerint nem kellett volna.
Ezt az adagot sikerült megmenteni konjakt liszttel, jó sűrű lett, majdnem túl sűrű 🙂
Az íze lehetne intenzívebben sajt ízű, de azért elsőre nem lett rossz.
Kicsit nehézkes az oltóanyag adagolása.
Köszönöm szépen a választ!
Andrási Nóra mondta
A konjac liszt jó ötlet volt, utólag csak azzal lehet állagot menteni. Ha nem elég erős az íze, érleld még tovább!
Andi mondta
Szia Nóri!
Tegnap hagytam a krémsajtot 10 óráig a konyhapulton/ amikor épp nem használtuk a mikrót, akkor a mikróban (indítás nélkül persze), 10 óra után pedig betettem a hűtőbe, mert nem akartam, hogy egész éjszaka tovább érjen és tejföl ízű legyen, de az ízén még nem éreztem igazán semmi sajtosat, viszont muszáj volt betennem, mert mentünk aludni. Az lenne a kérdésem, hogy lassan 20 óra után (de közben 10 órát legalább a hűtőben töltve) visszatehetem a pultra tovább érni, vagy már nem képes erre, és együk meg mostmár így? Közben fél órája tettem már bele petrezselymet és újhagymát, mert közben megreggeliztünk belőle 🙂 Finom lett, de nem lett sajtos ízű.
Köszönöm a válaszod!
Andrási Nóra mondta
Szia Andi,
kiteheted nyugodtan! Ilyenkor ugye az is plusz sok idő, mire felmelegszik hűtő hőmérsékletről… Gondolj erre is. Szerintem kint hagyhatod egész napra is.
Andi mondta
Köszönöm, sikerült! 🙂
Kata Scheitz mondta
Nóri, a kapszulát hogyan bontod? Mi lesz a maradékkal, hogy tároló?
Andrási Nóra mondta
Szia Kata,
óvatosan (nyomogatva) szétnyitom a kapszulát, fogpiszkálóval kipöckölöm belőle kb. az egyharmadát, visszacsukom, és megy vissza a fagyasztóba. Eleinte szétosztottam kis alufólia darabokra, de idővel rájöttem, hogy ez felesleges macera…
Ildi mondta
Szia Nóri!
Köszönöm a receptet, tegnap megcsináltam.
Nekem Tefal levesfőzőm van, nem tudom pontosan mennyi annak a minimum jelzése, de viszonylag sűrű lett a krém, és nem égett le (ennek nagyon örültem). Beoltottam, fermentáltam. Szerintem elég sűrű. Viszont nekem nem olyan hófehér, mint a képen, inkább vajszínű.
Szétszedem 3 részre, hogy többféle ízesítést kipróbáljak. Este leteszteljük. 🙂
Andrási Nóra mondta
Nekem sem lesz mindig ilyen fehér, most úgy gondolom, hogy a babtól is függ a színe.
Majd írd meg, hogy ízlett!
Kinga mondta
Kedves Nóra!
Nemrég lettem fermentáló tulajdonos, majd ráleltem a megfelelő kultúrákra is hála a házisajtkészítés.hu-nak.
A kérdésem az lenne hogy a fenti kombináció (fehér bab, kesu) működhet trappista kultúrával vagy gyúrt sajt kultúrával magában is? Esetleg van valami bevált recepted ezekhez a kultúrákhoz?
Köszönöm válaszod 🙂
Andrási Nóra mondta
Kedves Kinga,
gyúrtsajt kultúrát csak a tejföleimbe használtam még korában, most már feta kultúrát használok helyette.
Ettől még persze, működhet, csak nekem nincs vele tapasztalatom. Annyi tanácsom van látatlanban is, hogy mindig olyan állagú alapot olts be, amilyen „sajtot” szeretnél, mert érés közben nem fog tovább sűrűsödni, ill. hogy a babot nagyon szeretik a bacik, hamar érnek a babbal készült dolgok.
Sok sikert!
Énekesné Zsilinszky Anett mondta
Kedves Nóri!
1,8 literes gépem van. Ebben az esetben mennyi bab és kesu kell bele? A tejfölös recepted most készül. Nagyon kíváncsi vagyok az eredményre. Az alapján próbáltam kikövetkeztetni, de sajnos nem jöttem rá.
Tudom, hogy volt kérdés, de ha csak trappista sajtkultúrám van, azzal is működik? Vagy a bab, kesu mennyiségen változtatni kell?
Köszönöm.
Anett
Andrási Nóra mondta
Kedves Anett,
trappista kultúrával még nem dolgoztam, így passz.
1,8 literhez 140g bab és 210g kesu kell.
Sok sikert! 🙂
Éva mondta
Kedves Nóri!
Nekem is 1,8l.es gépem van.
Én akkor,az alsó határig
1,5l.ig öntöm fel vizzel ami nálad 1,1l.
Így is jók az értékek? A kapszulák mennyiségén nem kell változtatni?
Meddig áll ez így el? Mivel nagyon nagy ez a gép, sztem ez rengeteg lesz.
Lehet,hogy buta kérdés, de esetleg fagyasztható?
Köszönöm megértésed és türelmed, meg nagyon az elején vagyok mindennek.
De,nagyon hálás vagyok a lehetőségért, amit nyújtassz!
Andrási Nóra mondta
Van hozzá fermentálód is, vagy anélkül fogod fermentálni?
Balogh Réka mondta
Kedves Nóri!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy más hüvelyesből, pl vöröslencséből vagy sárgaborsóból is működhet? Ma szeretnék csinálni, hogy legyen holnap reggelre, viszont épp nincs itthon bab és nem mennék boltba.
Az eredeti receptet már próbáltam, nagyon ízlett nekünk.
Köszönöm előre is a segítséget!
Réka
Andrási Nóra mondta
Szia,
igen, csicseri és sárgaborsó a leginkább semleges ízűek ezek közül, de az íze, állaga azért kicsit más lesz.
Kalmár Ildikó mondta
Egy örömhír: A Vegital Silky gépében sem égett le …
Andrási Nóra mondta
Juhú! Köszi, hogy megírtad!
Lívia mondta
Szia Nóri! Nagyon finom lett a krémsajt kérdésem az lenne, hogy szerinted meddig tartható el? 1,8-as gépem van, szóval jó sok lett a krémsajt és ajándékba is készítettem, de jó lenne, ha hosszútávon nem kéne kidobnom ezt a nagy mennyiséget. Köszi a tippet!
Andrási Nóra mondta
Szia Lívia,
ha zárt edényben tartod és nem nyitogatod, két hétig is eláll. (Frissen érdemes szétporciózni.)
A másik lehetőség, hogy az 1,8 liter cuccból 1,2 litert beoltasz, fermentálsz, a maradékot pedig (beoltás nélkül) kiegészíted 1,8 literre, összeturmixolod és elhasználod tejnek/tejszínnek.
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!