2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Kókuszjoghurt házilag? Sokat foglalkoztatott, hogy akik nem fogyasztanak tejterméket, azok hogyan jutnak hozzá az oly’ nagyon fontos jótékony baktériumokhoz. Persze, többféle megoldás is akad a kérdésre: gondoljunk csak a japán fermentált szójatermékekre (miso és társai), a koreai kimchire vagy ne is menjünk ilyen messzire, a mi savanyított káposztánk is rettentően egészséges és finom (ha hagyják magától megérni). De mi a helyzet, ha valaki nem ehet szója termékeket vagy nincs kedve a fermentált zöldségekhez?
Én a joghurt ízére vágytam. Elkészíthettem volna valamelyik növényi tejből egy élethű „hasonmást” egy kis savanyítással és sűrítéssel, de én az igazira vágytam… bacikkal, meg minden. 🙂
Nem, nem én találtam fel a spanyol viaszt, készült már kókusztejből joghurt előttem is, külföldi blogokon olvastam róla már régen – most végre eljött az ideje, hogy én is kísérletezzek vele egy kicsit, és persze megosszam a tapasztalataimat!
Kókuszjoghurt házilag – mire lesz szükséged?
Kókusztej vagy kókuszkrém
Miért pont kókusz? Mert jó sűrű és zsíros – joghurtból is ilyet szeretnénk. Próbáltam a bolti konzerves kókusztejet és a dobozos kókuszkrémet is. (Bevallom, a házi tejjel nem futottam neki, mert az volt a legkevésbé sűrű a három közül és én a sűrű joghurtot szeretem.)
Használhatsz bio vagy „sima” konzerves kókusztejet és kókusz krémet is. Annyi a különbség, hogy a nem bio kókusztej és a kókuszkrém általában tartalmaz hozzáadott xantán gumit, amitől egyrészt sűrűbb lesz a joghurt, másrészt viszont a xantán gumi kukoricából készül, így arra érzékenyek nem fogyaszthatják.
Joghurt kultúra
Honnan szerezzünk joghurtkultúrát, ami nem tehéntejben lakik? Helló, XXI. század: szerencsénkre kapszulázva kaphatóak a jótékony bélbaktériumok. Olyat válasszatok, amelyik ezek közül legalább az egyik baktériumtörzset tartalmazza: Lactobacillus bulgaricus, Streprococcus thermophilus, Bifidobacterium lactis vagy Lactobacillus acidophilus. Ha vegán vagy, vagy komoly tejallergiával küzdesz, járj utána, hogy olyan probiotikus kapszulát szerezz be, ami nyomokban sem tartalmazhat tejterméket!
A már kész joghurttal átoltás nekem nem sikerült, és a neten körülnézve ezzel nem én vagyok az egyetlen: szerintem a kész joghurtban valószínűleg nincs meg az a csíraszám, hogy egy kanállal beoltható legyen egy másik adag kókusztej.
Sűrítőanyag
(Igény szerint.) A vegán joghurt sosem lesz olyan sűrű, mint a tehéntejből készült. Miért? Mert a tehéntejben lévő fehérje egészen más, mint ami bármiféle növényi tejben megtalálható. Ezért, ha sűrű kókuszkrémmel dolgozol is, jól jöhet még egy kis segítség: agar-agar por, vagy akár zselatin is megteszi, ha nem vagy vegán.
Tiszta üvegek, meleg hely az éréshez.
Ez a bejegyzés most inkább csak ajánlás, hiszen ízlése válogatja, hogy ki mennyire éretten, édeskésen, savanykásan, sűrűn vagy hígabban szereti a joghurtját. Ennek megfelelően érlelhetitek hosszabb, rövidebb ideig, tehettek bele több, kevesebb sűrítőanyagot. Ha komolyan érdekel a dolog, egy-két alkalom után rá fogsz érezni, hogy Neked hogy az igazi. Kísérletezésre fel!
Figyelem! Ez volt az első érlelt joghurt receptem, később rátaláltam Panni joghurt kultúráira, azóta nem ajánlom a probiotikumok használatát joghurt készítéshez, és már évek óta házilag főzött alappal készülnek a joghurtjaim is: itt találod valamennyi joghurt receptem, és ez itt a kedvencem (vegán, TÉNÉ). Ettől még ez a recept is működni fog, ha bolti kókusztejjel szeretnél nekilátni a házi növényi joghurt készítésnek. 🙂
Kókuszjoghurt, élőflórás (tejtermékmentes, vegán recept)
Hozzávalók
- 400 ml kókusztej vagy kókuszkrém 1 konzerv tej vagy 2 doboz krém
- 1 ek. méz/ cukor/ kókuszcukor
- 1 csapott kk. agar-agar por
- 2 kapszula probiotikum
- tiszta befőttesüveg ek - fertőtlenítve, mintha befőznél!
Elkészítés
- A kókusztejet/krémet forrósítsd fel a választott édesítővel. Várd meg, amíg kb. 50 fokosra hűl. (Nem használtam hőmérőt, az 50 fok kb. az, amit kézzel jól meg tudsz fogni, de jóval melegebb, mint kézmeleg.)
- Készítsd elő a sűrítőanyagot, ha használsz: az agar-agar port forró, a zselatint hideg vízben kell feloldani.
- Amikor a kókusztej visszahűlt, keverd bele a sűrítőanyagot és a probiotikus port: görgetve nyisd szét a kapszulákat.
- Öntsd át a leendő joghurtodat befőttesüveg(ek)be, majd bugyoláld körbe, hogy ne fázzon és legalább 8, de inkább 16 vagy akár 24 óráig is tartsd meleg helyen. Az ideális hőfok 50 C körül lenne - én a sütőm kiolvasztó funkcióját használtam. (Nem akartam folyamatosan, éjszakára bekapcsolva hagyni, így napközben ki-be kapcsolgattam, miközben kóstolgattam a művemet.)
- Eleinte édeskés ízű a joghurt a méztől, majd ahogy a baktériumok elfogyasztják a cukrokat és tejsavat termelnek helyette, egyre "joghurtosabb" lesz. Ha már elégedett vagy a joghurt érettségével, a meleg helyről tedd hűtőbe legalább 6 órára, hogy az érés leálljon és a joghurt besűrűsödjön.
Megjegyzések
Tápérték információ
Szénhidrát tartalom? Nehéz ügy itt bármit is számolnom, hiszen a baktériumok érés közben megeszik a cukrokat. Egy „sima”, tehéntejből készült joghurt kb. 3-4g CH/100g szénhidrátot tartalmaz, ha nem édesítik. Én gyanítom, hogy a végeredmény itt is valami ilyesmi lehet, de pontos értékkel ezúttal nem szolgálhatok.
Miért jó ez nekünk? A házi kókusz joghurttal a tejtermékekre érzékenyek és a vegán életmódot folytatók is élvezhetik a joghurt savanykás ízét és a bélbaktériumok emésztésre gyakorolt jótékony hatását. Sőt, ha nem vagy tejérzékeny, de inzulinrezisztencia diétát tartasz, akkor is Neked találták ki: a tehéntej fehérjéje aránytalanul nagy inzulinválaszt válthat ki. Gondolom, a kókusz joghurtra ez nem igaz, de ez csak spekuláció, nincsenek hozzá tudományos adataim. 🙂
Már csak egy kérdés maradt: Te hogyan eszed legszívesebben a joghurtot?
Andus mondta
Nagyon hasznos bejegyzés volt. Ritkán látok ennyire szépen, részletesen leírva valamit, saját (!) képekkel illusztrálva, igényesen. Tüzetesen körbe fogok nézni, mert úgy tűnik, hogy nálad jó helyre akadtam. A tejet kellene kerülnöm, egyelőre bizonyítottan nem vagy tejfehérje allergiás, de ha csak laktózmentesen étkezem, akkor is rosszul érzem magamat. Amióta teljesen tejmentesen étkezem, azóta nagyon sokat javultam, így szerintem érdemes most már ötleteket gyűjtenem magamnak, hogy sok mindent mivel helyettesíthetnék. Mert, hát van ami hiányzik….:)
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy tetszik, amit látsz. Gyere máskor is!
Névtelen mondta
Szia! Szerinted kókuszon kívül másból is elkészíthető?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, ez engem is érdekel, de még nem tudtam kirópbálni. 🙂
Névtelen mondta
Emocioval be lehetne vajon oltani? Bar abban nem pont azok a bacik vannak, amiket te irtal. Ami meg felmerult bennem: mert, es mennyire kell a kokuszkremet felforrositani? Pl. igy mezet nem is igazan erdemes beletenni, annak a jo tulajdonsagait megoli a meleg, nem? Bar persze ugyis a bacik eszik meg, nem mi.
Nagyon izgat a dolog, kiprobalom, amint eljutok odaig!
Mindenmentes Nóri mondta
Ezt az Emocio dolgot nem ismerem.
Felforrósítani szerintem azért érdemes, hogy az tenyésszen ki benne, amit utána mi beleteszünk, de lehet, hogy felesleges.
Ica mondta
Szia Nóri!
Ezt mindenképpen kipróbálom, izgalmas kísérlet, köszönöm!
Szerinted mennyi zselatin kell bele?
Mit gondolsz, hogy milyen az állaga sűrítés nélkül?
Ill. milyen lenne, ha őrölt chiamagot, vagy útifűmaghéjat tennék bele amikor készül, vagy csak akkor, amikor fogyasztom?
Ica
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Zselatinból fele annyit használnék, mint agarból.
Sűrítés nélkül folyékonyabb, kb. ivójoghurt lehet. 🙂
Joghurtos chia puding…?
Kellemes kísérletezést! És írd meg, hogy milyen lett, ha gondolod… 🙂
Zita mondta
Van egy viszonylag újonnan kiadott amerikai vegán szakácskönyvem, abban van egy zab joghurt recept. Ki akarom majd próbálni. Ha jó lesz, biztos lesz belőle poszt a blogon! 🙂
Névtelen mondta
Kedves Nóri!
4-5000 Ft-ért lehet kapni joghurt készítő gépet, (persze van drágább is :)) amely hosszú időn át 42-46 C fokon érleli a joghurtot. Véleményed szerint az itt leírt joghurt készíthető lenne ebben a készülékben? Ha igen, segítségeddel megint új korszak kezdődhetne…..De jó is lenne….
Ölelés: M. Nógrád Megyéből
Névtelen mondta
Drága Nóri!
Van itthon egy doboz kókusztej, hozzáláttam, hogy megcsinálom a joghurtot. Tudom, hogy szét van válva a konzervdobozában. A félórás mélyhűtést melyik fázisban kell megtenni? Köszönöm előre is.
M.Nógrád Megyéből
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves M.,
a mélyhűtést a kész joghurttal érdemes: összekever – 30 perc mélyhűtő – egy éjjel sima hűtő.
Mindenmentes Nóri mondta
Persze, ez is "csak" joghurt! Jó lenne hozzá az ilyen gép – nekem nincs, ezért készült sütőben. 🙂
Névtelen mondta
Drága Nóri!
Még agyalok azon, hogyan lehetne a joghurtot a henger alakú aszalógépben érlelni. Az én aszalómon beállítható a hőfok 30-70 fok között, 5 fokonként ugratva. Kis házunkban egy penge elhelyezésére sincsen hely, jó lenne, ha meg tudnám oldani új készülék beszerzése nélkül. Esetleg ha Neked, vagy a kedves olvasóknak lenne valamilyen klassz ötlete, annak nagyon örülnék. Nem szívesen gondolkodom műanyag tégelyes megoldásban…..
M. Nógrád Megye Picinyke falujából
Mindenmentes Nóri mondta
Ha az aszalód keringeti a levegőt (gondolom, igen) akkor szerintem működhet. Végül is a légkeveréses sütőm is pont így működik…
Ica mondta
Szia Nóri!
A tapasztalataim:
Fantasztikus lett ez a joghurt! Nyamííííííííí!
Végül is az elkészítés menete u.ez lett,a sütőbe tettem és bekapcsolgattam 1,5 óránként 10 percre. Nem kellett gyakrabban, mert a törölközőbe becsavarva viszonylag egyenletes lett a hőmérséklet. Találtam itthon agar-agar port és rizstejszínnel készítettem. Eszméletlen finom. Hosszú ideje (kb.15 éve) nem ettem joghurtot, most végre kipróbálhattam én is, milyen is az a gyümölcsjoghurt. A meggyes a kedvencem.
Úgy érzem sokat fogok még kísérletezni. Terveim: rizstejszínből még növényi zselatinnal, és sima zselatinnal is, valamint zselésítő nélkül. Utána jön a kókusztejszín, vagy kókuszkrém, stb….
A rizstejszínt gabonatej automatával készítettem, de lehet simán felfőzni és átpasszírozni, vagy turmixolni:
2 púpos mérőpohár (12-13 dkg rizs)
3 mérőpohár (8-9 dkg) kókuszreszelék
1l. tisztított víz
csipet só
Hálás köszönetem a receptért!
Ica
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy ízlett! 15 év hosszú idő… 🙂
KreaManó mondta
Szia! Szerinted agar-agar helyett lehetne stabarkkal is sűríteni? Mert csak az van itthon, de ugyanúgy növényi 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nem ismerem, de a lényeg ugyanaz – miért ne működne, ha tudod, hogy kell használni. 🙂
M. Nógrád Megyéből mondta
Drága Nóri! Rendszeres lesz a vega joghurt készítés nálunk! Köszönet a kutató munkádért! Rengeteg diónk termett idén, abból készítem majd. Ha beáztatom egy fél napra és a barna löttyöt leöntöm róla, akkor a nagyon domináns dió íze selymesebbé válik. Egyébként nyersen enni a diót számomra így finomabb. De nem ez a lényeg, Kérdezni szeretném, hogyha CH-t számolok, akkor a bacik számára belerakott cukorral/mézzel hogy kell számolnom? Írod, hogy a bacik felemésztik, de mivé lesz az a cukor, ha számolom a kalóriákat és a CH-t? Szívem szerint nem tennék bele, de számunkra is az a lényeges, hogy felturbózzuk a probiotikumok számát.
Hihetetlen, hogy megy az idő, lassan egy éves lesz a kislányotok!!
Szeretettel:
M. Nógrád Megyéből
Éva mondta
Milyen lett a dióból a joghurt, bevált?
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves M., 🙂
Hmm… a rengeteg dió jól hangzik. 🙂 Joghurtnak még nem próbáltam, de tetszik az ötlet!
A számolás kérdés nehéz ügy: szerintem csak mérésekkel lehetne pontosan eldönteni. Őszintén, én a helyedben nem számolnék vele, mert egyrészt kevés cukor/méz kell (1kk.) úgyis, másrészt tejsavvá és széndioxiddá lesz, én nem fájlalnám miatta a fejem.
Kedves vagy, hogy számon tartod – képzelheted, csak pislogok a naptárra. 🙂
Üdv,
Nóri
Boros Ildikó mondta
Szia Nóri!
Nekem is nagyon bejött a recept! Igaz, az agar-nem használható nálam, a zselatin állati, de kitaláltam! Szentjánoskenyér por! Abból egy picikét belekeverek és jó sűrű, finom lesz a joghurt!
Ezer hála a receptért!
Üdv:
ildikó
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi a tippet! 😉
Horváth Kriszta mondta
Szia Nóri, a receptben 1 ek méz/cukrot írsz, a 2015.11.01-ei hozzászólásodban pedig 1 kk-t. Melyik az igazi? 🙂
Kefírrel próbálkoztál már? A kaukázusi kefír volt valaha az egyik kedvencem, de a kefírgomba nem tudom, hogy megmaradna-e tejmentes közegben..
Köszi
Kriszta
Ildi mondta
Kedves Nóri! Tegnap megcsináltam a joghurtot, lépéról-lépésre, ahogyan írtad. Nekem apró csomók lettek az agar-agarban, így leszűrve tettem a kókusztejhez. Ma már állagra joghurtos, és egy icipcit savanykás. Isteni finom, ma csinálom a következő adagot és eperdzsemmel a tetején tálalom. Köszönöm…Ja, és nem vált szét, gyönyörű, fehér szépség….
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi, hogy megírtad! 🙂
Antal Renáta mondta
Sziasztok, nekem még nem sikerült, csak régebben kecske tejből készítettem joghurtot. Termoszba teszem bele, abban megtartja a hőt. A növényi tejekből nagyon híg lesz, de lehet megy a mélyhűtőbe és akkor megoldódik ez a dolog.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
növényi tejekhez tehetsz sűrítőanyagot is (agar-agar, vagy vmilyen keményítő).
Dorka mondta
Szia Nóri!
Vajon miért lehet az, hogy akárhányszor próbálkozom vele, az erjesztés végére a tetején egy színes(pirosos-barnás) réteg keletkezik? Készítés előtt az üvegeket forrásban lévő vízzel leöntöm, sterilizálásképp. Nincs ötleted, mi lehetne a gond?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ez velem is előfordult már, nem vagyok biztos az okában. A probiotikum minősége gyanús, de egyelőre sajnos nem találtam jobbat.
Éva mondta
Szia! Saját készítésű kókusztej vagy krémből nem próbáltad még? Úgy örülnék egy jó receptnek! Nagyon szeretem a receptjeidet!
Éva
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
már próbáltam, de nem lett elég sűrű, majd előveszem újra a témát, ha odajutok…
Éva mondta
Ó de jó lenne! A gabonatej készítőnek van kókusztejszín recept videója, kétszer próbáltam vele a joghurtot, elsőre sikerült, másodszorra nem. És nagyon sok kókuszreszelék marad utána, amivel nem tudok mit kezdeni. Viszont próbáltam egy receptet, amiben durván sok rizs volt, hát azt meg kidobtam 🙁
Kriszti mondta
szia! a rengeteg maradék kókusz- (és miegymás-) reszeléket bele szoktam sütni gofriba, kenyérbe, palacsintába. a gofri kifejezetten finom ropogós lesz tőle, esetleg próbáld ki!
Zolika mondta
Szia!
Joghurttal még nem próbálkoztam, a napokban készülök gépet venni .A tej készítésből maradt kókusz(vagy bármi más) kiváló paleo liszt alap anyag csak kiszárítod és darálod/őrlöd, ha gyümölcs centrifugával csapatod ki a maradék mag félét, viszonylag hamar kiszárad, bár még ezt se próbáltam, mert csak ma lett centrifugám(de tutti gyorsabb mint muszlinban csavarni)és aztán szárítani, akár napon akár sütőben.
Én még csak kókusz tejet csináltam az jó lett, de ha te vagy bárki tud egyéb magtejes tanácsot adni azt köszönöm.
üdv.:Zoli
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, nézz körül a növényi tejeim között. Nekem is van joghurtkészítőm, mostanában fordulok célegyenesbe az igazán joghurtízű joghurthoz, úgyhogy érdemes lesz visszatérned a közeljövőben. 🙂
Kinga mondta
Sziasztok, meddig all el? Erdemes egy heti adagot elore legyartani? Koszi
Mindenmentes Nóri mondta
Nyugodtan! Sokáig eláll.
Csonka Tímea mondta
Nóri, ez fantasztikus! Ennyire alaposan, szépen, precízen, idődet, energiádat nem kímélve teszed közzé a számomra eddig ismeretlen recepteket. Élmény 1-1 új receptre találni, alig várom, hogy elkészítsem ezt a joghurtot is. Köszönöm, hogy vagy nekem/nekünk! Megkönnyíted az életem, javítod az egészségem! Csak így tovább!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
örülök, hogy tetszik! 🙂 Nekem most egyébként ez a kedvenc joghurtom.
Judit mondta
Szia Nóri!
Ezt a receptet nem dolgoztad át, amióta megvan a növényi tej készítő kancsód és fermentálód, és rátaláltál a most használt joghurt kultúrára?
Mindenmentes Nóri mondta
Dehogynem! Itt vannak: köles-kesu joghurt joghurtkultúrával, és van magmentes joghurtom is, földimandulából.
Kresalek Dávid mondta
szia Nóra normaflore fiolás változatot néztem. víz s bacik gombákbol áll csak. sokmindenre allergiás vagyok amiket belekevernek a többibe. ezzel is működhet gondolom…ja s édesítésnek innulint alkalmaznék.
Andrási Nóra mondta
Szia Dávid,
a Normaflore-ban nem joghurt érlelő baci törzsek vannak, azzal nem fog menni. Nézd meg ezt a receptem (sokkal aktuálisabb) vagy ezt – itt ajánlok jó kultúrát is, Panniék csak bacikat és inulint tesznek bele, de ha bármi kérdésed van még a kultúrákka kapcsolatban, hívd fel őket nyugodtan.
Rácz-Molnár Zsani mondta
Kedves Nóra!
A receptet azóta próbáltad a Vegitál fermentálójával elkészíteni? Mivel nagyon sok kókuszjoghurtot eszek, lehet megérné befektetni. Köszi szépen! 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia Zsani,
ezt pont nem, de van több vegitalos joghurtom is – azokban már a kultúrák is sokkal jobbak! Ide kattintva találod az összes joghurt receptem, és az első 5 már fermentálóval készült.
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!